Nikel-metal hydridová batéria

Loading

Okrem iných batérií sa často používajú batérie Ni Mh. Tieto batérie sa vyznačujú vysokými technickými vlastnosťami, ktoré umožňujú ich čo najefektívnejšie používanie. Tento typ batérie sa používa takmer všade, nižšie zvážime všetky vlastnosti týchto batérií, ako aj analyzujeme nuansy prevádzky a známych výrobcov.

Čo je to nikel-metal hydridová batéria?

Na úvod je potrebné poznamenať, že hydrid nikel-kov je sekundárny zdroj energie. Nevyrába energiu, pred prácou je potrebné dobitie.

Pozostáva z dvoch komponentov:

 • anód – nikel hydrid lítny alebo nikel lantán;
 • katódou je oxid nikelnatý.

Na napájanie systému sa používa aj elektrolyt. Optimálnym elektrolytom je hydroxid draselný. Podľa modernej klasifikácie je to alkalický zdroj energie.

Tento typ batérie nahradil nikel-kadmiovú batériu. Vývojárom sa podarilo minimalizovať nevýhody charakteristické pre predchádzajúce typy batérií. Prvé priemyselné vzory boli uvedené na trh koncom 80. rokov.

V súčasnosti je možné v porovnaní s prvými prototypmi výrazne zvýšiť hustotu akumulovanej energie. Niektorí odborníci sa domnievajú, že limit hustoty ešte nebol dosiahnutý.

Princíp činnosti a batéria Ni Mh zariadenia

Pre začiatočníkov sa oplatí zvážiť, ako funguje batéria NiMh. Ako už bolo uvedené, táto batéria sa skladá z niekoľkých komponentov. Budeme ich podrobnejšie analyzovať.

Anóda je tu kompozícia absorbujúca vodík. Je schopný absorbovať veľké množstvo vodíka, množstvo absorbovaného prvku môže v priemere prekročiť objem elektródy 1000-krát. Na dosiahnutie úplnej stabilizácie sa do zliatiny pridáva lítium alebo lantán.

Reklamy

Katódy sú vyrobené z oxidu niklu. To vám umožní získať kvalitný náboj medzi katódou a anódou. V praxi je možné použiť rôzne typy katód na technické vykonanie:

 • celú sezónu;
 • cermet;
 • metallovoylochnye;
 • lisované;
 • penový nikel (penový polymér).

Najväčšia kapacita a životnosť sú charakterizované penovými polymérmi a katódami s kovovými katódami.

Vodič medzi nimi je zásaditý. Používa koncentrovaný hydroxid draselný.

Konštrukcia batérie sa môže líšiť v závislosti od cieľov a cieľov. Najčastejšie je to zvinutá anóda a katóda, medzi ktorými je separátor. Existujú tiež možnosti, kde sú platne umiestnené striedavo, posúvané oddeľovačom. Povinným konštrukčným prvkom je bezpečnostný ventil, ktorý sa aktivuje núdzovým zvýšením tlaku vo vnútri batérie na 2 až 4 MPa.

Čo sú to Ni-Mh batérie a ich špecifikácie

Všetky nikel-metal hydridové batérie sú dobíjateľné batérie (prekladajú sa na nabíjateľné batérie). Tento typ batérie sa vyrába v rôznych typoch a formách. Všetky z nich sú určené na rôzne účely a úlohy.

Existujú batérie, ktoré sa v súčasnosti takmer nikdy nepoužívajú alebo sa používajú iba v obmedzenej miere. Takéto batérie možno pripísať typu „Krona“, ktoré bolo označené 6KR61, predtým, ako boli použité kdekoľvek, teraz ich možno nájsť iba v starom vybavení. Batérie typu 6KR61 mali napätie 9v.

Analyzujeme hlavné typy batérií a ich vlastnosti, ktoré sa v súčasnosti používajú.

 • AA. Prstové batérie, Kapacita sa pohybuje od 1700 do 2900 mA / h.
 • AAA. Pinky batérie, Niekedy označené MN2400 alebo MX2400. Kapacita – 800 – 1000 mA / h.
 • S. Stredne veľké batérie. Majú kapacitu v rozsahu 4500 – 6000 mA / h.
 • D. Najvýkonnejší typ batérie. Kapacita od 9000 do 11500 mA / h.

Všetky uvedené batérie majú napätie 1,5 V. Existujú aj niektoré modely s napätím 1,2 V. Maximálne napätie je 12 V (kvôli pripojeniu 10 1,2 V batérií).

Výhody a nevýhody Ni-Mh batérie

Reklamy

Ako už bolo uvedené, tento typ batérie nahradil staršie odrody. Na rozdiel od analógov významne znížili „pamäťový efekt“. Počas procesu tvorby tiež znížili množstvo látok škodlivých pre prírodu.

Dôvody zahŕňajú nasledujúce nuansy.

 • Fungujú dobre pri nízkych teplotách.
 • Toto je obzvlášť dôležité pre zariadenia prevádzkované na ulici. Znížený „pamäťový efekt“. Je však prítomný.
 • Netoxické batérie.
 • Vyššia kapacita v porovnaní s analógmi.

Nevýhody majú aj batérie tohto typu.

 • Vyššia miera samovybíjania.
 • Výroba je drahšia.
 • Po približne 250 – 300 cykloch nabíjania / vybíjania začne kapacita klesať.
 • Obmedzená životnosť.

Kde sa používajú hydridy niklu a niklu?

Vzhľadom na veľkú kapacitu sa takéto batérie môžu používať všade. Či už ide o skrutkovač alebo sofistikované meracie zariadenie, podobná batéria mu v každom prípade bez problémov poskytne dostatok energie.

V každodennom živote sa takéto batérie najčastejšie používajú v prenosných osvetľovacích zariadeniach a rádiových zariadeniach. Tu vykazujú dobrý výkon pri zachovaní optimálnych spotrebiteľských vlastností po dlhú dobu. Ďalej je možné použiť jednorazové aj opakovane použiteľné prvky, ktoré sa pravidelne dobíjajú z externých zdrojov energie.

Ďalšou aplikáciou sú spotrebiče. Vďaka svojej dostatočnej kapacite sa dajú použiť aj v prenosných zdravotníckych zariadeniach. Fungujú dobre v tonometroch a glukometroch. Pretože nedochádza k žiadnym prepätiam napätia, nemá to žiadny vplyv na výsledok merania.

Mnoho meracích prístrojov v technológii sa musí používať na ulici, a to aj v zime. Batérie s kovovým hydridom sú tu jednoducho nenahraditeľné. Vďaka malej reakcii na negatívne teploty sa dajú použiť v najťažších podmienkach.

Podmienky používania

Malo by sa pamätať na to, že nové batérie majú dostatočne veľký vnútorný odpor. Na dosiahnutie mierneho poklesu tohto parametra by sa na začiatku používania mala batéria niekoľkokrát vybiť na „nulu“. Na tento účel používajte nabíjačky s touto funkciou.

Často budete počuť otázku, koľko voltov môžete vybiť nikel-metal hydridovú batériu. V skutočnosti môže byť vybitý takmer na nulové parametre, v tomto prípade nebude napätie dostatočné na udržanie činnosti pripojeného zariadenia.

Dokonca sa odporúča niekedy počkať na úplné vybitie. Tým sa zníži „pamäťový efekt“. Preto sa životnosť batérie predlžuje. Inak sa činnosť batérií tohto typu nelíši od analógov.

Musím vytočiť Ni-Mh batérie

Dôležitou fázou činnosti je akumulácia batérie. Tento postup si vyžadujú aj nikel-metalhydridové batérie. Toto je obzvlášť dôležité po dlhodobom skladovaní, aby sa obnovila kapacita a maximálne napätie.

Aby ste to mohli urobiť, musíte batériu vybiť na nulu. Upozorňujeme, že je potrebný zásah elektrickým prúdom. Nakoniec by ste mali dostať minimálne napätie. Batériu môžete oživiť, aj keď od dátumu výroby uplynulo veľa času. Čím dlhšie je batéria položená, tým viac cyklov je potrebných. Obnovenie kapacity a odporu zvyčajne trvá 2-5 cyklov.

Ako obnoviť batériu Ni Mh

Napriek všetkým výhodám a vlastnostiam takýchto batérií stále existuje „pamäťový efekt“.Ak batéria začala strácať výkon, mali by ste ju obnoviť.

Predtým, ako začnete, musíte skontrolovať kapacitu batérie. Niekedy sa ukáže, že je takmer nemožné dosiahnuť zlepšený výkon, v takom prípade stačí vymeniť batériu. Skontrolujte tiež funkčnosť batérie.

Samotná práca je podobná nahromadeniu. Tu však nedosahujú plný výboj, ale jednoducho znižujú napätie na úroveň 1V. Vyžadujú sa 2-3 cykly. Ak počas tejto doby nebolo možné dosiahnuť optimálny výsledok, oplatí sa rozpoznať batériu ako nepoužiteľnú. Pri nabíjaní musíte odolať parametru Delta Peak pre konkrétnu batériu.

Skladovanie a likvidácia

Batériu je vhodné skladovať pri teplote blízkej 0 ° C. Toto je optimálny stav. Je tiež potrebné vziať do úvahy, že skladovanie by sa malo uskutočňovať iba počas dátumu exspirácie, tieto údaje sú uvedené na obale, ale interpretácia sa môže líšiť od rôznych výrobcov.

Tento typ batérie je recyklovaný. Odporúča sa nelikvidovať batérie, ale odovzdať ich na recykláciu, takže vzácne prvky sa recyklujú.

Výrobcovia stoja za to venovať pozornosť

Všetci výrobcovia batérií vyrábajú Ni-Mh batérie. V zozname nižšie nájdete najznámejšie spoločnosti ponúkajúce podobné výrobky.

 • Energizer;
 • VARTA;
 • Duracell;
 • Minamoto;
 • gp;
 • eneloop;
 • Camelion;
 • panasonic;
 • IROBOT;
 • Sanyo.

Ak sa pozriete na kvalitu, každý má to isté. Je však možné vybrať batérie Varta a Panasonic, ktoré majú najoptimálnejší pomer ceny a kvality. Inak môžete použiť ktorúkoľvek z uvedených batérií bez akýchkoľvek obmedzení.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *