Li-ion nabíjateľné batérie 18650

Loading

Lítiová batéria 18650 je valcovitá batéria. To sa príliš nelíši od bežných batérií typu AA typu „finger“, ale sú veľké. Ich dĺžka je 66 mm a priemer 18 mm.

Typy a typy batérií Li Ion 18650

Všetkých 18650 batérií je možné rozdeliť do typov podľa materiálu katódy. Z tohto komponentu závisia základné prevádzkové vlastnosti batérií: kapacita a možný vybíjací prúd.

Najbežnejšie sú lítiové kobaltové batérie. Líšia sa od iných batérií s vysokou kapacitou. Preto ich možno využívať dlhšie.

Stále existuje skupina lítium-mangánových batérií. V porovnaní s lítium-kobaltom majú nižšiu kapacitu, ale zároveň majú vyšší výbojový prúd.

Poslednou skupinou sú lítium-ferofosfátové batérie. Napriek tomu, že nemajú veľkú kapacitu a nelíšia sa pri vysokom napätí, môžu sa prevádzkovať viac ako 1000 cyklov. Okrem toho je potrebné držať batérie v stanici 1 hodinu, kým sa úplne nenabijú.

18650 batérií s ochranou

Bezpečnostné požiadavky na prevádzku lítium-iónových batérií stanovujú, že napätie vo vnútri batérií by malo byť v rozsahu 2,5 až 4 volty. Je veľmi ťažké nezávisle riadiť tento parameter, preto bola vyvinutá špeciálne navrhnutá doska s ochranou. Tento prvok zabraňuje napätiu mimo špecifikovaného rozsahu.

Výrobcovia spájajú túto dosku k terminálom pomocou oceľovej alebo hliníkovej pásky. Veľké výživné rastliny takéto obrany len zriedka vytvárajú. V zariadeniach, pre ktoré sa vyrábajú, existujú regulátory vybíjania náboja. Jedná sa o batérie pre notebooky, skrutkovače a ďalšie zložité jednotky.

Najchrannejšie lítium-iónové batérie 18650 vyrábajú čínski výrobcovia. Ochranná doska sa spájkuje s nechránenou batériou a zabalí sa do špeciálneho tepelne ochranného materiálu. Ich dĺžka sa v dôsledku používania dosky zvyšuje o niekoľko milimetrov.

Reklamy

Všetky zariadenia, ktoré nemajú prvok na monitorovanie stavu batérie, sú najlepšie vybavené chránenými batériami. V opačnom prípade môžu zlyhať, vybiť na nulu alebo explodovať. V takom prípade ochrana nebude môcť zabrániť prehriatiu batérie. Sleduje stav stresu.

Ako stojí označenie

Ako príklad uvážte lítium-iónovú batériu ICR18650-26F M.

 • Prvý znak „I“ sa používa na všetky prvky tohto typu, ktoré sú vytvorené pomocou rovnakej technológie;
 • Druhé písmeno vám umožňuje pochopiť, z akého materiálu je katóda vyrobená. Pre lítium-iónové batérie to môže byť kobalt – C, mangán – M, fosforečnan železitý – F;
 • Ďalšie písmeno – R – znamená batériu;
 • Čísla 18650 možno rozdeliť do dvoch blokov: 18 a 65. Toto je dĺžka a priemer;
 • Posledná číslica 0 je tvar, to znamená valec.

Rôzni výrobcovia môžu súčasne označovať rôzne označenia.

Kde sa používa 18650 batérií? Rozsah batérií a ich frekvencia použitia je omnoho širšia, ako sa zdá mnohým. Vzhľadom na to, že sú blízko osobitnej ochrany, nie sú vždy viditeľné.

Nainštalované v nasledujúcich zariadeniach:

 • notebooky;
 • lucerny;
 • Power Bank;
 • Rôzne doplnky.

Používajú sa všade, kde bežné prstové batérie nie sú schopné zvládnuť túto úlohu. Lítium-iónové batérie 18650 majú väčšiu kapacitu a napätie, je možné ich opakovane nabíjať a opakovane používať.

Ako určiť plus a mínus

V porovnaní s batériami AA a AAA nemá lítium-ión taký výrazný vonkajší rozdiel medzi kladnými a zápornými pólmi, je však ľahké ho pochopiť:

 • Na “plus” strane sú malé otvory v počte 3-4 kusy.
 • Strana plus je trochu vyčnievajúca. “
 • „Mínus je úplne plochý.

Všeobecné vlastnosti 18650

Reklamy

V tabuľke sú uvedené najpopulárnejšie batérie.

Rozmery s ochranou 66,5 x 18 mm a 66 x 18 mm bez ochrany. Hmotnosť v priemere asi 40 gramov.

Hlavní výrobcovia: Samsung, Fenix, Avant, LG, Panasonic, Olight, Camelion, Proconnect, Rombica, SANYO a SONY.

Ako si vybrať správnu batériu pre seba 18650

Lítium-iónové batérie sa v niektorých ohľadoch líšia. Z tohto dôvodu je potrebné venovať pozornosť ich typu a technickým vlastnostiam pred uskutočnením nákupu.

Pri výbere lítiovej batérie 18650 musíte venovať pozornosť týmto charakteristikám:

 • Energetická náročnosť;
 • Menovitý prúd;
 • napätie Tendencia k prehrievaniu.

Ak potrebujete kúpiť batérie s väčšou autonómiou, musíte venovať pozornosť kapacite, ktorá sa meria v mAh. Čím vyšší je však ukazovateľ kapacity, tým bude menej. Preto obetovaním jedného môžete získať druhého. Jednoducho povedané, aktuálna sila ovplyvňuje tendenciu prehrievania batérie.

Napätie batérie závisí od nabitia. Napätie môže byť nominálne, minimálne, maximálne a skutočné. Výrobca uvádza počiatočné napätie na obale. Je dôležité, aby jeho hodnota neklesla pod 2,4 V, v opačnom prípade bude veľmi ťažké oživiť batériu. Pri používaní batérií, ktoré nevydržia vysoké teploty, môžete byť svedkami jej výbuchu.

Hodnotenie batérie na základe prevádzkových skúseností

Schémy pripojenia batérie

Môžete si kúpiť puzdrá na batérie, pomocou ktorých je niekoľko prvkov spojených do jedného veľkého. Ak pripojíte niekoľko z týchto batérií paralelne s puzdrami, kapacita sa zvýši až o pripojenie 3600 * 3 = 10800 mAh. V takom prípade bude napätie rovnaké ako napätie jednej batérie. Dĺžka ich používania závisí od kapacity.

Môžu byť zapojené do série. V tomto prípade sa vyvíja napätie a kapacita zostáva rovnaká ako jedna batéria. To je možné vykonať pomocou špeciálneho prípadu. Po pripojení 3 batérií 3,7 V získame 11,1 V batériu 3600 mAh.

Ako skontrolovať kapacitu batérie

Existuje niekoľko efektívnych spôsobov, ako zistiť kapacitu každej batérie. Niektoré z nich nevyžadujú špeciálne výdavky alebo špeciálne vybavenie, ale iba jednoduché matematické výpočty.

Presnosť takýchto metód nie je taká vysoká ako pri používaní špeciálnych zariadení, ale umožňujú zistiť približnú kapacitu. Pre mnohých to bude stačiť.

Na výpočet kapacity pomocou bezplatnej metódy musíte použiť známy prúd. Špecifikácie batérie majú aktuálne informácie. Batéria s kapacitou 3600 sa nabíja 36 hodín prúdom 100 mAh. To znamená, že konečný výsledok sa získa vynásobením dvoch zložiek: času a prúdu. Preto, keď viete, koľko je potrebných na úplné nabitie, môžete zistiť kapacitu.

Ak chcete merať kapacitu iným spôsobom, budete musieť minúť peniaze. Existuje veľa inteligentných nabíjačiek, pomocou ktorých môžete rýchlo merať kapacitu. Možno ich zakúpiť v špeciálnom obchode alebo na aliexpress. Používajú sa na meranie rôznych ukazovateľov, nielen kapacít.

Na implementáciu tretej metódy budete potrebovať také údaje, ako sú batéria, hodiny, ampérmeter s baterkou. Batériu musíte vložiť do baterky a zapnúť pri maximálnom výkone. Na meranie prúdu je potrebný ampérmeter. Ak baterka svieti 20 hodín pri spotrebe prúdu 100 mA, dostaneme 20 x 100 = 2000 mAh.

Ako nabíjať a aký aktuálny

Lítium-iónové články sa môžu nabíjať rôznymi stanicami. Hlavné je, že hodnota napätia je 5 V a prúd od 0,5 do 1 nominálnej kapacity batérie. Lítiová bunka s kapacitou 2600 mAh sa nabíja prúdom 1,3 až 2,6 ampér.

Celú dobu nabíjania je možné rozdeliť do niekoľkých etáp. Najprv sa jednotka za použitia prúdu 0,2 hodnoty kapacity nabíja za hodinu. V tomto prípade sa hodnota napätia pohybuje medzi 4,1 až 4,2 V. Ďalej sa zvyšuje napätie.

Aby ste sa neobťažovali, stačí si kúpiť nabíjačku na batérie typu finger.

Ako obnoviť batériu 18650

Batériu 18650 je možné obnoviť, iba ak nie je úplne vybitá. Je niekedy ťažké oživiť batériu, ktorá nie je úplne vybitá. Existuje však ešte jedna z všeobecne známych možností, ako zablokovať dosku.

Funguje to takto:

 • Ochrana sa odstráni vo forme dosky.
 • Pomocou testera sa meria napätie na výstupoch.
 • Jeho hodnota by sa mala pohybovať v rozmedzí 2 – 2,5 V.
 • Pri použití nabíjačky s nastaviteľným prúdom je potrebné pripojiť sa k batérii s nastavením 100 mA a 4,2 V.

Ak sa batéria začne nabíjať, znamená to, že je stále nažive a dá sa obnoviť.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *