Niklové zinkové batérie: Výhody a nevýhody

Loading

Majitelia elektronických prístrojov sú veľmi žiadané o dobíjacie chemické zdroje elektrickej energie. Významná spotreba energie takýchto zariadení vyžaduje častú výmenu batérie.

Výrobky nikel-zinok sa môžu používať opakovane, čo šetrí veľa peňazí a tiež eliminuje potrebu tráviť čas nákupom nových batérií. Funkcie použitia tohto typu batériových článkov budú podrobne opísané v tomto článku.

Čo je niklová zinková batéria

Nikel-zinková batéria je chemický zdroj elektriny, v ktorej anóda pozostáva zo zinku a katóda je vyrobená z oxidu niklu. Hydroxid draselný pôsobí ako elektrolyt v prvkoch tohto typu, do ktorého sa na zlepšenie kvality vodivej látky pridáva hydroxid lítny.

Niklové zinkové batérie boli vynájdené pred viac ako 100 rokmi. Počas tohto obdobia boli výrobky tohto typu prevádzkované v rôznych zariadeniach vrátane elektrických vozidiel a vojenského vybavenia. Teraz sa batérie tohto typu najčastejšie nachádzajú v nasledujúcich veľkostiach:

 • AA
 • AAA
 • D

Nabíjacie zdroje energie podľa uvedených rozmerových noriem sú vynikajúce pre zariadenia, ktoré používajú konvenčné batérie.

Princíp činnosti a prístroj Ni-Zn batérie

Ak je NiZn batéria vyrobená vo forme batérie, potom takýto výrobok pozostáva z puzdra z kovu. Väčšina škrupiny je negatívny kontakt zdroja energie. Na tento účel sa na kovový povrch nanáša tenká vrstva oxidu nikelnatého.

Pozitívny záver je iba na jednej strane. Určenie polarity nie je nijak zvlášť ťažké. Vo veci sú spravidla zodpovedajúce znaky. Okrem toho má pozitívny kontakt mierne konvexnú rovinu.

V strede valca je kapsula s hydroxidom draselným, v ktorej je zinková tyčinka. Tento prvok je priamo pripojený k kladnému pólu batérie.

Reklamy

Medzi kladnou a zápornou elektródou je neutrálne plnivo. Nabíjateľné batérie vyrobené v obdĺžnikovom obale majú rovnaké charakteristiky a princíp činnosti.

Vyššie uvedený dizajn batérie, ako aj prítomnosť aktívnych prvkov umožňujú pri nabíjaní a vybíjaní nikel-zinkovej batérie nasledujúce reakcie:

2Ni (OH) 2 (s) + Zn (OH) 2 (s) <-> 2Ni (OH) 3 (s) + Zn (s)

Špecifikácie batérií NiZn

Hlavné charakteristiky nikel-zinkových batérií sú:

 • Napätie: 1.6
 • Počet cyklov nabíjania / vybíjania: 200 – 300.
 • Prevádzkový teplotný rozsah: od -30 ° C do + 40 ° C

Hmotnosť a kapacita niklových zinkových batérií závisí od ich veľkosti.

Čo sú to nikel-zinkové batérie

Najbežnejšie modely nikel-zinkových batérií sú batérie typu AA. Takéto zariadenia majú kompaktnú veľkosť a dajú sa ľahko odstrániť z elektronického zariadenia na dobitie.

Na napájanie rôznych zariadení sa používajú aj iné valcové veľkosti. Všetky tieto vlastnosti platia pre tieto prvky, ale trvanie zdrojov energie bude priamo závisieť od ich kapacity.

Niklové zinkové batérie na napájanie elektrických strojov sa výrazne líšia od batérií.Vzhľadom na to, že pripojenie k elektrickému systému sa uskutočňuje pomocou závitových koncoviek, nemusia byť tieto výrobky vyrobené vo forme podlhovastého valca.

Reklamy

Obdĺžnikové batérie sú pri vedení elektrického vozidla oveľa stabilnejšie a telo týchto výrobkov je oveľa silnejšie ako telo domácich výrobkov. Tiež nie je potrebné vyrábať kovové škrupiny, pretože elektrické závery týchto výrobkov sú na jednej strane.

Výhody a nevýhody NiZn batérie

Niklové zinkové batérie majú pozitívne vlastnosti aj vážne nedostatky. Hlavnými výhodami týchto výrobkov sú:

 • Zvýšené napätie. Pri rovnakých veľkostiach môžu batérie tohto typu poskytovať napätie 0,4 V, vyššie ako je napätie produktov hydridu niklu a 0,1 V viac ako konvenčná batéria.
 • Vynikajúci výkon vybíjacieho prúdu. Po takmer celú dobu vybíjania udržujú nikel-zinkové batérie čo najvyššie napätie.
 • Nízky vnútorný odpor. V dôsledku tejto kvality sa batéria tohto typu môže nabíjať oveľa rýchlejšie pomocou prúdu s vyššou hodnotou.
 • Relatívne nízka cena. Niklové zinkové batérie sú výrazne lacnejšie ako analógové batérie.
 • Majú nízku hmotnosť. Vďaka tejto kvalite môžu byť výrobky použité v rôznych hračkách s diaľkovým ovládaním.

Okrem uvedených výhod majú tieto výrobky tieto nevýhody:

 • Pomerne malý počet cyklov nabíjania / vybíjania
 • Veľké množstvo falzifikátov.

Aj výrobky od známych výrobcov nie sú vždy schopné vydržať viac ako 300 nabíjacích cyklov, falšované batérie často zlyhajú počas prvého mesiaca prevádzky. Napriek existencii nedostatkov sú tieto výrobky medzi domácimi kupujúcimi veľmi populárne z dôvodu nízkych nákladov.

Nabíjačky a spôsob nabíjania

Na nabitie niklovej zinkovej batérie stačí kúpiť vhodný typ nabíjačky, nainštalovať batérie do priehradky a pripojiť sa k sieti 220 V. Mali by sa používať iba špeciálne zariadenia určené na obnovenie nabíjania článkov NiZn.

V opačnom prípade môže dôjsť k nedostatočnému nabitiu a zníženiu kapacity batérie. Používanie zariadení, ktoré sú označené ako NiZn, predĺži životnosť súčasného zdroja tak dlho, ako je to možné.

Medzi najobľúbenejšie pamäťové modely pre NiZn batérie patrí profesionálny prístroj IMAX B6. Takéto zariadenie umožňuje nielen štandardné nabíjanie, ale aj regeneráciu batérie, keď je napätie na svorkách batérie znížené až na 0,2 voltu.

Prípadne

Výrobky sa môžu používať v akýchkoľvek zariadeniach, ktoré používajú batérie štandardných rozmerov, ako aj vysokokapacitné batérie pre elektrické vozidlá.

Nie je úplne opodstatnené používať nikel-zinkové batérie v zariadeniach, ktoré spotrebúvajú malé množstvo elektrickej energie. Obmedzenia sa vzťahujú aj na používanie tohto typu batérie v elektronických zariadeniach citlivých na vysoké napätie.

Pravidlá skladovania, prevádzky a likvidácie

Aby zdroj energie vydržal čo najdlhšie, musí byť správne skladovaný a prevádzkovaný. Pokiaľ ide o likvidáciu, látky, ktoré tvoria tento typ batérie, nespôsobujú zreteľné poškodenie povahy a zdravia ľudí, takže sa môžu likvidovať na spoločnom základe.

Pred prvým použitím si prečítajte pokyny na batérii. Výrobcovia neodporúčajú uchovávať tento typ výrobku na vlhkom mieste alebo pri príliš nízkych alebo vysokých teplotách.

Počas prevádzky je potrebné vylúčiť možnosť skratu, a ak to nie je možné, namontujte do elektrického obvodu bezpečnostné prvky.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *