Nabíjateľné batérie typu AA

Loading

AA batérie sú najbežnejšie a predávajú sa spolu s najmenšími. Patria k typu batérií typu prstov, ktoré sa vyrábajú od roku 1907.

Galvanické batérie majú vlastnosti, ktoré sú optimálne vhodné pre mnoho moderných zariadení. To vedie k širokému rozsahu, veľkému výberu domácich a zahraničných výrobcov.

Typy a vlastnosti batérií typu AA

Napájacie zdroje s označením AA majú rôzne charakteristiky v závislosti od typu nainštalovanej elektródy. Majú však rovnaké vlastnosti. V prvom rade ide o veľkosti.

Prstové batérie AA sú valce s priemerom 13,5 až 14,5 milimetrov. Dĺžka spolu s kontaktnou lištou (trvá asi štvrtinu hlavného priemeru) je 50,5 milimetra. Valcová časť je úplne zakrytá izolovaným plášťom, aby sa zabránilo možnému skratu alebo korózii.

Zistenia sú na rôznych stranách batérie. Na kladnom konci je výbežok, ktorého výška je približne 1 milimeter. Negatívnym záverom je plochý alebo mierne vyvýšený povrch.

Hmotnosť zdrojov energie je iná. Soľ váži asi 14 – 18 gramov, zásaditá – od 22 do 24 gramov a nikel – 30 gramov. Druhá možnosť je vybavená meničom napätia, takže tieto batérie sa môžu nabíjať, to znamená, že vykonávajú funkcie batérií a sú v podstate nimi.

Li-ion batéria (li-ion)

Lítium-iónové batérie sú žiadané a populárne. Majú vysoký stupeň kapacity (od 2000 do 3000 mAh). V tomto prípade je menovité napätie 1,5 v. Existujú moderné možnosti s napätím 3,6 v –3,7 v, možno ich rozlíšiť označením 14500 na kryte batérie.

Nikel-zinková batéria (Ni-Zn)

Reklamy

Nikel-zinkové verzie Ni-Zn majú vysoké napätie a energetickú náročnosť. Menovité elektrické napätie dosiahne najmä 1,65 V, kapacita – až 1800 mAh.

Pre zdroj chemického prúdu je zinok anódou, hydroxid draselný je elektrolyt a oxidom nikelnatým katóda. Z nevýhod takého nabíjateľného zdroja energie sa považuje malý zdroj (až do 370 cyklov).

Niklová kadmiová batéria (NiCd)

Niklová kadmiová batéria Ni-Cd je sekundárny zdroj chemického prúdu. Anódou je hydrát oxidu kadmia, elektrolytom je hydroxid draselný s prídavkom hydroxidu lítneho a katódou je hydrát oxidu nikelnatého s grafitovým práškom. Napätie je 1,25 V, kapacita je malá – od 600 do 1500 mAh.

Rozdiel medzi niklovo-kadmiovými batériami spočíva v tom, že majú veľký nabíjací cyklus— výboj (až 900 cyklov). Moderné zdroje tohto typu môžu trvať až 20 rokov. Navyše, na rozdiel od všetkých ostatných typov, môžu byť skladované úplne vybité.

Nikel-metalhydridová batéria (NiMh)

Ni-MH batéria Ni-MH Je to sekundárny zdroj chemického prúdu. Katódou je oxid nikelnatý, anódou je elektróda hydridu kovu a hydroxid draselný je elektrolyt.

Model EMF je 1,25 v. Majú široké parametre rozsahu prevádzkových teplôt (od -60 do +55 stupňov). Nominálna kapacita je 1400 – 3 000 mah (v závislosti od výrobných podmienok).

Je potrebné poznamenať, že výrobcovia naznačujú, že batéria vydrží až tisíc cyklov nabíjania – vybíjanie v skutočnosti takéto parametre nevykazuje. Maximálne – do 800 cyklov. Batérie tohto typu majú navyše vysoký stupeň samovybíjania.

Kde sa používajú batérie typu AA?

Reklamy

Batérie typu AA s vysokou kapacitou sa používajú v zariadeniach, ktoré vyžadujú vysokú a stálu spotrebu energie na krátku dobu. Ich rozsah v každodennom živote:

 • prehrávače, rádiá;
 • Rádiom ovládané zariadenia;
 • fotoaparáty a videokamery;
 • veľké ručné svietidlá;
 • navigátory;
 • vysielačky;
 • veľké detské hračky a oveľa viac.

Batérie AA AA sa dajú nájsť aj ako náhrada za galvanický zdroj energie v defibrilátoroch, elektrických vozidlách, autonómnych systémoch napájania, osvetľovacích zariadeniach, rádiových zariadeniach, zdravotníckych zariadeniach a dokonca aj raketových a vesmírnych technológiách.

Ako zvoliť nabíjačku

Nezávislé kanály poplatkov vám umožnia kontrolovať proces a ukončiť ho sami bez ľudského zásahu. A navyše nabíjačku so samostatnými kanálmi – môžete nabíjať súčasne viac batérií.

Dôležitou charakteristikou nabíjačky je nabíjací prúd:

 • pri slabom prúde šetriacom režime nedochádza k prehrievaniu, ale nabíjanie môže trvať až jeden deň;
 • s priemerným prúdom – nezohrievajú sa, prakticky neovplyvňujú životnosť, nabíjanie trvá približne 6 hodín;
 • so silným prúdom – veľmi rýchle nabíjanie za pár hodín, ale ak je batéria zlej kvality, môže sa rýchlo stať nepoužiteľnou.

Pozornosť sa venuje aj možnosti zapamätania. Inteligentné nabíjačky vyberajú prijateľný režim a čas.

Ako nabíjať nabíjateľné batérie typu AA

Nestoja za to žiadne špeciálne manipulácie. Väčšina pamätí je napájaná striedavým prúdom, takže je potrebné, aby napätie bolo viac-menej stabilné.

Batérie sa môžu nabíjať v ktorejkoľvek fáze, ale je vhodné ukončiť nabíjací cyklus až do konca (chráni sa tým náplň pred rýchlym poškodením). Hlavnou vecou nie je zamieňať polaritu.

Populárni výrobcovia a ich vlastnosti

Medzi prstovými batériami rôznych výrobcov nie je nijaký osobitný rozdiel. Hlavnou vecou je venovať pozornosť druhu zdroja energie a rozdielom v kapacite. Zariadenia od spoločností Eneloop, Robiton, Varta, GP, Duracell, Xiaomi, Camelion majú dobrý pomer kvality a ceny.

Na čo sa zamerať pri výbere

Predovšetkým je potrebné venovať pozornosť typu a dekódovaniu hodnôt. V závislosti od zariadenia, pre ktoré sú vybraté batérie prstov AA. Venujte pozornosť aj:

 • súčasná sila; napätie (od 1,25 do 3,7 V);
 • kontajner;
 • energie;
 • životnosť;
 • cyklus nabíjania a vybíjania;
 • teplotný rozsah práce.

Správne zvolené zariadenie vydrží až 20 rokov. Toto obdobie samozrejme závisí od intenzity prevádzky.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *