Ako spoznať nepoužiteľnú tužkovú batériu ? Hoďte ju na zem !
A zverejnili potvrdenie súvislosti medzi kondíciou a odrazivosťou jednorazové alkalické batérie po náraze (článok je zadarmo dostupný po registrácii). Návod, ktorý sa na internete periodicky objavuje najmenej päť rokov, je teda naozaj spoľahlivý, o čom sa môžete presvedčiť aj na pripojenom videu.
{googleads right}
Ako je to možné? Alkalické batérie fungujú vďaka chemickej reakcii medzi zinkom a oxidom manganičitého (Zn / MnO2). Batériu tvoria kovové (oceľové) puzdro na oboch koncoch uzavreté doštičkou z niklu. Vnútri je katóda z oxidu manganičitého membránou oddelená od anódy, ktorá je tvorená práškovým zinkom v elektrolytu (ten tvorí hydroxid draselný / voda). A práve kvôli zmenám na anóde sa mení aj odraz batérie.
Na začiatku životnosti sa práškový materiál postupne spája dohromady do porézny siete vlákien (ešte lepšie matrice). Batérie sa tak postupne zmení z gélom naplneného kontajnera na pevný blok kovu a ďalších materiálov, pozri tiež pripojené video. A všetci asi z vlastnej skúsenosti vieme, alebo tušíme, že zanechanie gél sa neodrazí, zatiaľ čo kus tvrdého kovu a keramiky (tak zhruba vyzerá materiál staré batérie) sa odraziť môže. K zmenám dochádza podľa snímok z elektrónového mikroskopu tak, že zrnká zinku v gélu sú postupne obaľovaná v batérii vznikajúcim oxidom zinočnatým.
{youtube}c5ta01576f{/youtube}
Ako spoznať vybitú baterku? Pustite ju na zem Bhadra a spo. / J. Mater. Chem. A, Lee Hite
Závislosť medzi jeho množstvom v batérii a výškou odrazu ale nie je úplne lineárne. Nové batérie sa odrazí najmenej, najviac batérie približne v polovici svojej životnosti, potom (veľmi mierne, pre oko prakticky nepoznateľne) výška odrazu zase klesá.
Znamená to, že skúška odrazom skôr zistí, či batérie je nová alebo nie, než aby priamo identifikovala batéria už úplne nepoužiteľné. Ale stále je to asi najrýchlejší spôsob, ako aspoň trochu prebrať zástupy batérií skrývajúci sa v zabudnutých kútoch našich zásuviek.
Zdroj: idnes.cz