Ako vymeniť batériu v notebooku

Loading

Batéria prenosného počítača sa skladá z niekoľkých lítiových článkov 18650, takže niektorí vlastníci môžu obnoviť výkon produktu jednoduchou výmenou batérií. Tento spôsob „resuscitácie“ batérie má klady a zápory. V tomto článku budeme hovoriť o úskaliach, ako aj o výhodách a nevýhodách tohto spôsobu obnovenia batérie.

Oplatí sa vymeniť články v batérií

Hlavnou motiváciou k výmene batérií v batérii je ekonomická súčasť tohto procesu. Náklady na novú batériu sú dosť vysoké a môžete si kúpiť kvalitné lacné batérie na stránkach Aliexpress alebo podobných stránkach. Okrem toho prvky typu 18650 v dobrom stave sa dajú kúpiť na sekundárnom trhu, čo tiež ušetrí veľa peňazí.

Kontaktovanie servisného strediska pri výmene lítiových batérií nie je vždy nepraktické, náklady na prácu plus náklady na získanie batérií sa môžu rovnať cene novej batérie. Ale ak sa bojíte, mali by ste aspoň zavolať a zistiť náklady, možno vo vašom prípade bude ľahšie dôverovať odborníkom.

Aké ťažké to je a čo vedie k chybám

Vo všeobecnosti proces výmeny buniek netrvá príliš dlho a na dokončenie tejto práce stačí použiť spájku a skrutkovač. Hlavnou vecou pri vykonávaní tejto operácie nie je chyba pri výbere nových batérií, ako aj správne pripojenie každého prvku elektrickej siete.

Chyby pri výmene plechoviek pre laptop môžu byť veľmi drahé. Neopatrné činnosti môžu ľahko poškodiť ovládač batérie, ktorý bude vyžadovať oveľa drahšie opravy alebo výmenu dielcov.

Okrem nebezpečenstva poškodenia elektrického obvodu batérie alebo prenosného počítača bude potrebné spájkovať vodiče s batériou, čo bude vyžadovať použitie kyslého toku a malej spájkovačky, aby sa batérie neprehriali.

Batérie z laptopu bude možné vybrať iba z batérií Ni-Mh, Ni-Cd a Li-Ion, pretože Li-Pol nebude mať prvky prstov, ale niečo ako balík.

Vymeňte batérie v batérií

Reklamy

Ak sa batérie vymieňajú správne, minimalizuje sa pravdepodobnosť zlyhania v obvodoch prenosného počítača. Prvá vec, ktorú musíte urobiť pri tejto úlohe, je vybratie batérie z prenosného počítača.

Vyberte batériu

Ak chcete z notebooku vybrať batériu, musíte vykonať nasledujúce kroky:

 • Odpojte zariadenie.
 • Odpojte kábel adaptéra zo štrbiny.
 • Zatvorte prenosný počítač a otočte ho.
 • V dolnej časti notebooku musíte nájsť obdĺžnikovú oblasť, ktorá bude batériou notebooku.
 • Skrutky držiace batériu (ak sú skrutky) sa odskrutkujú pomocou skrutkovača.
 • Posúvame zámky brány.
 • Teraz musíte vyprázdniť puzdro na batériu a vybrať ho z prenosného počítača.

Ak potrebujete vymeniť batériu na modernom zariadení, stačí stlačiť špeciálne západky, ktoré držia batériu, a potiahnutím produktu smerom k sebe ju vyberte z prenosného počítača.

Rozoberáme batériu notebooku

Demontáž batérie sa musí vykonávať veľmi opatrne, inak by sa mohli poškodiť krehké časti batérie. Aby sa puzdro na batériu rozdelilo na 2 časti, je potrebné natiahnuť kancelársky nôž pozdĺž švu produktu.Potom pomocou tenkého nekovového predmetu opatrne roztiahnite otvor a týmto spôsobom prechádzajte po obvode batérie úplne jednu časť od druhej.

Na uvoľnenie zovretia lepidla môžete švy niekoľkokrát jemne trieť vatovým tampónom s rozpúšťadlom. Napriek celej presnosti stále spôsobíte menšie poškodenie puzdra na batériu a niekde sa objavia praskliny, triesky a zlomeniny.

Aby sa predišlo problémom pri zostavovaní batérie, je potrebné po otvorení puzdra vyfotografovať polohu batérií s vysokým rozlíšením alebo rýchlo načrtnúť malý elektrický obvod na pripojenie prvkov na papier.

Potom by ste mali vziať spájkovaciu pájku a spájkovať vodiče vedúce k ovládaču a potom odstrániť termočlánok, ktorý je pripojený k jednému z prvkov. Mikroobvod odpojujeme veľmi opatrne, aby sme výrobok nepoškodili v dôsledku prehriatia alebo skratu.

Odpojte a vymeňte plechovky

Reklamy

Plechovky v batérii prenosného počítača sú spojené tenkou oceľovou páskou, ktorú je možné ľahko uštipnúť štipkami alebo odrezať pomocou pílky na kov. Keď sú všetky prvky odstránené, je potrebné presne určiť ich typ, menovité napätie a kapacitu.

Potom by ste mali nájsť presne rovnaké nové batérie. Napájacie zdroje sa musia kupovať so súpravou alebo od aspoň jednej série tak, aby boli navzájom rovnaké. Môžete si kúpiť kvalitné a lacné predmety na Aliexpress alebo podobných obchodných podlahách.

Ak beriete batérie od rôznych strán alebo od rôznych výrobcov, hodnoty kapacity, prúdu a napätia sa môžu mierne líšiť, ale to nie je príliš dobré.

Po zakúpení nových batérií bude potrebné ich spájkovať rovnakým spôsobom, ako boli predtým pripojené. Pri výrobe sa vodič spájkuje s prvkami kontaktným zváraním, ale doma môžete použiť konvenčnú spájkovačku. Okrem hlavného nástroja na spájkovanie budete musieť pripraviť:

 • Spájkovacia kyselina.
 • Šmirgľový papier.
 • Západka batérie.

Západka môže byť vyrobená nezávisle. Tento nástroj je potrebný na udržanie batérie v pokoji pri spájkovaní drôtu. Práce by sa mali vykonávať iba v dobre vetranej miestnosti, pretože na vykonanie pocínovania oceľového povrchu bude potrebné použiť špeciálny kyslý roztok.

Pri spájkovaní je dôležité batériu neprehriať, takže jediný kontakt spájkovačky a batérie by nemal prekročiť 3 sekundy. Práce sa vykonávajú v tomto poradí:

 • Malé množstvo kyseliny sa nanáša štetcom na elektródu batérie.
 • Značná časť spájky sa odoberie na spájkovačku a rýchlo sa vtiera do batérie.
 • Batérie sa spájkujú pomocou medeného drôtu.

Ak sú batérie správne pripojené, vodiče vedúce k ovládaču sa spájkujú a termočlánok sa pripojí k jednému z prvkov pomocou pásky.

Vrátiť to späť

Pri opätovnom zabalení batérií musia byť pripojené dve polovice puzdra na batériu. Na tento účel môžete použiť lepidlo, ale v takom prípade budete musieť chvíľu počkať.

Nevýhodou tohto spôsobu je obtiažnosť opätovného rozobratia batérie. Vo väčšine prípadov vám použitie lepiacej pásky umožní celkom rýchlo zafixovať dve polovice batérie bez použitia lepidla.

Kalibrujte batériu s novými položkami

V mnohých prípadoch nebude možné použiť batériu s novými článkami bez predbežnej kalibrácie. Najjednoduchší spôsob, ako vykonať túto operáciu, je použitie pracovného programu Battery EEprom.

Môžete skúsiť vykonať kalibráciu ručne, ale ak chcete vykonať takúto operáciu, budete musieť vykonať zmeny v systéme BIOS počítača, takže ak sa vám nepodarilo nakonfigurovať batériu pomocou nástroja, je najlepšie kontaktovať špecialistu.

Bezpečnostné opatrenia

Počas práce na výmene batérií v batérii pre laptop by sa mali dodržiavať tieto bezpečnostné pravidlá:

 • Lítiové batérie neprehrievajte.
 • Nepoškoďte puzdro na batériu.
 • Počas spájkovania nevdychujte výpary kyselín.

Aby ste vymenili batérie a udržali ich výkon, je potrebné s regulátorom zaobchádzať veľmi opatrne. Ak počas opravy táto časť zlyhá, budete musieť vyhľadať podobnú batériu, aby ste odstránili funkčný prvok.

(Zdroj: ides.cz)

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *