Ako nainštalovať bezplatné kodeky HEVC v systéme Windows 10 (pre video H.265)

Loading

Windows 10 podporuje videosúbory zakódované pomocou kódovania videa s vysokou účinnosťou (HEVC), známeho aj ako video H.265. Spoločnosť Microsoft si však svoje oficiálne kodeky účtuje a nezahŕňa ich do systému Windows 10. Môžete ich získať zadarmo bez toho, aby ste museli zaplatiť kreditnú kartu a minúť 0,99 USD.

Ako funguje video HEVC v systéme Windows 10

Video HEVC je čoraz populárnejšie . Telefóny iPhone teraz predvolene nahrávajú videá v HEVC a 4K UHD Blu-ray tiež používajú HEVC.

Tieto kodeky vám umožnia sledovať tieto videá na vašom počítači, ale sú potrebné iba pre aplikácie, ako je prehrávač videa Filmy a TV od spoločnosti Microsoft, ktorý je súčasťou systému Windows 10, a ďalšie aplikácie pre systém Windows, ktoré využívajú kodeky zabudované do systému Windows.

Populárny prehrávač videí tretích strán VLC napríklad obsahuje vlastné vstavané kodeky. Ak chcete prehrávať videá HEVC (H.265) vo formáte VLC, stačí nainštalovať VLC a otvoriť ich – hotovo.

Pre vstavanú podporu budete potrebovať kodeky. Nie sú súčasťou najnovších verzií systému Windows 10, ale musia byť nainštalované z obchodu Microsoft Store. Tieto kodeky sú potrebné aj na kódovanie videa vo formáte HEVC (H.265) v aplikáciách, ktoré používajú systémové kodeky Windowsu 10.

Ako nainštalovať kodeky zadarmo

V Obchode môžete získať dva rôzne balíčky kodekov. Oba sú identické, ale jeden stojí 0,99 USD a jeden je zadarmo.

Ak v obchode vyhľadáte HEVC, uvidíte balík HEVC Video Extensions za 0,99 USD . Tento poplatok pravdepodobne odráža náklady na licencovanie kodekov pre Microsoft.

V obchode však môžete získať aj bezplatný balík „HEVC Video Extensions od výrobcu zariadenia“ . Je to rovnaké ako balík 0,99 $, ale je úplne zadarmo. Kliknite na odkaz a kliknutím na tlačidlo „Získať“ ich nainštalujte. Hotový!

(Aktualizácia: Od októbra 2020 sa zdá, že tento bezplatný balík už nie je k dispozícii. Ak nechcete platiť 0,99 USD, odporúčame vám nainštalovať VLC alebo iný bezplatný prehrávač videa, ktorý zahŕňa podporu pre video H.265.)

Zdá sa, že je určený výrobcom počítačov na predinštalovanie týchto kodekov na ich počítačoch. Nikomu však nič nebráni v tom, aby si tieto kodeky nainštaloval do svojich systémov – stačí kliknúť na priamy odkaz, aby ste ich našli.

Vyššie uvedený odkaz funguje v USA. Dostali sme niekoľko správ, že to nemusí fungovať v iných krajinách. Rovnako ako ostatné obchody s aplikáciami, aj Microsoft Store má rôzne zoznamy softvéru v rôznych regiónoch. V iných krajinách to môže byť iné. Skúste tento odkaz mimo USA.

Mimochodom, podporu pre High Efficiency Image Format (HEIF) si môžete nainštalovať aj z Obchodu. Stačí si stiahnuť balík HEIF Image Extensions . Aj tento formát obrázkov sa stáva čoraz obľúbenejším – telefóny iPhone teraz predvolene fotia vo formáte HEIF. Balíček HEIF je zadarmo pre každého bez akýchkoľvek cenových podvodov.

Reklamy

Aktualizácie zabezpečenia prichádzajú aj cez Obchod

Microsoft Store automaticky nainštaluje aktualizácie zabezpečenia pre tieto kodeky rovnako ako aktualizácie pre ostatné zahrnuté aplikácie.

To prekvapilo mnohých ľudí, keď spoločnosť Microsoft začala 1. júla 2020 distribuovať dôležité bezpečnostné aktualizácie pre kodeky prostredníctvom obchodu Store . Neprišli cez Windows Update ako typické bezpečnostné záplaty.

Z bezpečnostných dôvodov odporúčame zabezpečiť, aby boli povolené automatické aktualizácie aplikácií . Ak to chcete urobiť, otvorte Microsoft Store v systéme Windows 10, kliknite na ponuku > Nastavenia a uistite sa, že možnosť „Aktualizovať aplikácie automaticky“ je nastavená na „Zapnuté“.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *