Ako z hororu. Obyvateľov Georgie desí príval jedovatých pavúkov

Loading

Sever amerického štátu Georgia zaplavili milióny obrích pavúkov. Žltí členovia sídlia v domoch, záhradách i parkoch a tvoria hrubé pavučiny, ktoré dosahujú vo vrstvách až trojmetrovej hrúbky. Ide o druh pavúka, ktorý je jedovatý, ale pre človeka a domáce zvieratá nie je nebezpečný.

Verandy, elektrické vedenia, poštové schránky a zeleninové záhony vo viac ako 25 okresoch štátu Georgia sú pokryté hustými pavučinami jasne žltého pavúka nefila kyjovitá (Trichonephila clavata), invázneho druhu, ktorého pôvodnou domovinou je východná Ázia. O výskyte pavúkov v Georgii napísal portál Science Alert.

Prvý z týchto článkonožcov, dorastajúcich veľkosti viac ako 7,5 centimetra, bol spozorovaný v roku 2014 asi 130 kilometrov severovýchodne od Atlanty. Do Spojených štátov sa s najväčšou pravdepodobnosťou dostal ako čierny pasažier v prepravnom kontajneri, uviedol Rick Hoebeke, vedúci zbierok Prírodovedného múzea v Georgii, ktorý pavúka objavil.

Odvtedy sa populácia a oblasť výskytu tohto pavúka neustále rozširujú. Avšak nič, čo doteraz zažili, obyvateľov ani vedcov nepripravilo na to, s akým množstvom pavúkov druhu nefila kyjovitá sa tento rok stretnú.

Pavučiny ako z filmu

Will Hudson, entomológ z Georgijskej univerzity, uviedol, že sa jeho veranda stala nepoužiteľnou po tom, čo ju pokryla deka pavučín hlboká tri metre. Sám vraj na svojom pozemku zabil viac ako tri stovky týchto tvorov.

Potrebujete sa zbaviť pavúkov ? Nič nie je problém – plasice.sk

„V minulom roku tam boli desiatky pavúkov a boli mi trochu na obtiaž, keď som pracoval na záhrade,“ uviedol Hudson. „Tento rok ich tu mám niekoľko stoviek a kvôli všetkým tým pavučinám to tu vyzerá veľmi strašidelne – akoby som sa ocitol vo filme Arachnofobie,“ dodal.

Nefily kyjovité, ktoré bežne žijú v Číne, na Taiwane, v Japonsku a Kórei, patria do rovnakej čeľade, ako – u nás bežní – križiaci. Typické sú pre nich symetrické, kruhové pavučiny. Sú síce jedovatí, ale jed používajú len na znehybnenie koristi, ktorú chytia do siete.

Ich jed nepredstavuje hrozbu pre človeka, psa ani mačku, pokiaľ naň nie sú alergickí. Pavúky síce môžu v prípade ohrozenia uhryznúť, ale ich stlačenie nie je tak silné, aby prenikol kožou.

Väčšina pavúkov nefila kyjovitá, ktorí teraz žijú v Georgii, pravdepodobne do konca novembra uhynie. To ale neznamená, že ich miestni obyvatelia vidia naposledy. Teraz, keď sa títo pavúky uchytili na území USA všetkými ôsmimi nohami, sa odborníci domnievajú, že by sa nefili mohli rozšíriť do ďalších amerických štátov s podobnou klímou.

Reklamy

Samičky pavúkov nefila kladú vajíčka do kokonov spletených z hodvábnych vlákien, ktoré obsahujú najmenej 400 potomkov. Keď sa mláďatá na jar vyliahnu, nechajú sa spoločne s hodvábnym vláknom unášať vetrom a týmto spôsobom prekonávajú obrovské vzdialenosti.

Mnoho inváznych druhov má tendenciu destabilizovať ekosystémy, do ktorých sa dostanú, ale niektorí vedci optimisticky veria, že nefily kyjovité by v skutočnosti mohli priniesť nečakané výhody. Nancy Hinkleová, entomologička z Georgijskej univerzity, uviedla, že pavúky nefila hubia komáre, ovády a invázne kňazice mramorované (Halyomorpha halys), ktoré v USA nemajú prirodzených nepriateľov a poškodzujú plodiny.

„Pavúky nefila predstavujú vynikajúcu príležitosť, ako potlačiť týchto škodcov prirodzenou cestou, bez použitia chemických látok. Preto sa snažím ľudí presviedčať, že mať okolo seba milióny veľkých pavúkov a ich pavučín je v skutočnosti dobrá vec!“ .

Potrebujete sa zbaviť pavúkov ? Nič nie je problém – plasice.sk

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *