Prečo vás ” výherné automaty ” vždy okradnú ? Sú tak nastavené !

Loading

Skôr bandita , dnes počítač . Hráč stále bez šance

Starého dobrého jednorukého banditu stojaceho v rohu Holíčskeho obchodíku kdesi na americkom Stredozápade a ponúkajúceho ako výhru krabičku cigariet dnes takmer nestretnete .
Výnimky sa však nájdu . Nie je to tak dlho , čo spoločnosť KAJOT do jedného obchodného centra v Brne nainštalovala automat , ktorý v prípade výhry miesto peňazí vydával poukazy na sladkosti . Cieľovú skupinu tvorili deti , ktoré mohli hrať až do výšky tisíc korún . Prípad vzbudil značnú pozornosť a prevádzkovateľ musel detskú herňu uzavrieť. 

Dnes sa stretávame predovšetkým s digitálnymi automatmi , pričom najmodernejším prírastkom do ich rodiny sú video loterijní terminály čiže VLT . Tie sú zaradené do širšej siete a napojené na on – line centrálny systém . Točiace sa valce ( reels ) s obrázkami ovocia a číslicami sú len fasáda . Všetko podstatné sa odohráva v riadiacom počítači , ktorý podlieha prísnej kontrole . Mozgom automatu je generátor náhodných čísel .

Napríklad 32-bitový generátor vyberá z čísel medzi nulou a 4 294 967 396. Čísla porovnáva s pamäťovým zariadením v automate , pred ktorým sedí napätý hráč a vypíše výsledok pre valce . Tie sa až až teraz začínajú točiť . Pomáhať im očami alebo sa ich snažiť pohnúť silou vôle teda nemá žiadny zmysel . Hráč činnosť automatu nemôže nijako ovplyvniť . Kŕmi automat peniazmi a čaká na odpoveď . Miliónová výhra je možná . Ale z hľadiska pravdepodobnosti sa s ňou neoplatí príliš počítať .

Zákon veľkých čísel

Prvý automaty mávali najčastejšie tri valce s desiatimi symbolmi na každom z nich . Bolo teda možné vytvoriť 10 × 10 × 10 kombinácií , celkom tisíc . Dnešné prístroje pracujú obvykle s piatimi valcami . Ak by na každom z nich bolo päťdesiat symbolov ( najčastejšia rozostavenie valcov ) , je možných kombinácií už 312 500 000. Vzhľadom na nastavenie automatu sa pravdepodobnosť výhry ako taká neznižuje , ale zvyšuje sa čas potrebný na to , aby sa vojne nastavili do vytúženú zostavy a ozval sa zvuk padajúcich mincí , alebo skôr šušťanie bankoviek .

Vyššie popísaný princíp vychádza zo zákona veľkých čísel . Ten zjednodušene povedané v našom prípade hovorí : čím dlhšie budete hrať , tým sa pravdepodobnosť výhry bude blížiť nastavenému výhernému pomeru ( ten je 80 až 90 % ) . Inými slovami , ak si trikrát hodíte mincí , existuje nejaká šanca , že vám padne zrovna orol . Čím dlhšie však budete mincí hádzať , tým viac sa podiel prípadov , kedy padol orol , priblíži päťdesiatim percentám ( tj teoretickému priemeru ) . Podobne to platí u automatov .

trocha matematiky

Automaty zaisťujú herni všeobecne zisk desať až dvadsať percent . To je v porovnaní napríklad s ruletou relatívne málo . Ale pre hráča je prakticky nezistiteľné , ktorý automat práve ” dáva ” . Hovorí sa , že nádej na výhru je vyššia u automatov umiestnených v blízkosti vchodu do herne , pretože ich úlohou je hráčov nalákať a patrične navnadiť . Mýtom je rozšírený názor , že automaty vyplácajú výhry v určitých časových intervaloch . V skutočnosti je automat nastavený iba na určitý výherný pomer , zvyčajne 80 až 90 percent z čiastky , ktorú automat inkasoval . Kedy a ako výhru vydá , je strojmi ľahostajné .

Predstavme si automat s troma valcami po desiatich symboloch. Počet náhodných výsledkov je teda rovný tisíc . Ak je automat nastavený na generovanie desaťpercentného zisku , je mu jedno , kedy a ako oplatí priemerne deväťsto mincí z tisíc . Hráč môže získať na prvý pokus milión , alebo na milión pokusov všetko stratiť . Ale čím dlhšie bude hrať , tým pravdepodobnejšie je , že vyhrá . Ak mu do tej doby však nedôjdu peniaze , čo je ďaleko pravdepodobnejšie . Hráči sami tvrdia , že ak automat ” nedá ” ani po desiatom pokuse , je na čase presunúť sa k inému .

Reklamy

Ide o takzvaný koncept očakávané hodnoty . Tá môže nadobúdať kladných aj záporných hodnôt . Racionálne konajúci človek bude prijímať také rozhodnutia , kde je očakávaným výsledkom zisk a bude sa vyhýbať rozhodnutiam, ktoré vedú k strate . Ako si však môžete prečítať v boxíkov vľavo , racionálne správanie nie je u hráčov ani zďaleka samozrejmé .

Prídete sa stovkou , odídete s 90 eurami

Príde vám to všetko príliš zložité ? Predstavte si nasledujúcu situáciu . Vchádzate do herne a vo vrecku máte 100 €. Pred vami je automat , ktorý obsluha práve teraz zapína – nikto do neho ešte nehodil ani korunu . Začínate hrať .

O mnoho a mnoho hodín neskôr , po miliónoch pokusov odchádzate domov v najlepšom prípade presne s 90 korunami vo vrecku . Viac vám automat jednoducho nedá, ak je nastavený na 90 % výhernosť . Ešte trochu inými slovami : čím dlhšie a viackrát v živote hráte , tým viac prehráte . Z každej stokoruny necháte majiteľovi automatu 10 korún .

Za osem hodín by zarobil až 70 -tisíc korún . A hrá sa nonstop

Že automaty prevádzkovateľom prinášajú nižší zisk než napríklad ruleta , neznamená , že by na nich nezarábal . Môžeme si to ukázať na jednoduchom príklade . Predstavme si bežný automat , ktorý ” pracuje ” tridsať dní za mesiac osem hodín denne . Ten pri hre za dve koruny za jedno pretočenie valcov v intervale piatich sekúnd uhrá 24 korún za minútu , 11 520 korún za deň a 345 600 korún za mesiac . Ak je automat nastavený na obvyklých 10 až 20 percent zisku , zarobí majiteľovi 34 560 až 69 120 korún mesačne .

V súhrne sa hrá o obrovské sumy . Napríklad v Prahe 7 je v súčasnosti 34 herní . Keby sa v každej nachádzalo päť automatov pracujúcich osem hodín denne , zarábali by svojim majiteľom pri desaťpercentným zisku skoro šesť miliónov korún mesačne . A práve o toľko by hráči mesačne prichádzali . V skutočnosti je táto suma vyššia , pretože herne ” idú ” nonstop .

Zdá sa však , že zlaté časy ” véeltéček ” v Česku končí . Námestník ministra financií Ondřej Závodský už oznámil , že vznikne legislatíva , ktorá zabráni tomu , aby bolo za jediný večer možné s vidinou výhry prísť o státisícové sumy . Od čias , kedy jednoruč banditi zákazníkmi okrádali o nikláky za krabičku cigariet , urazili hracie automaty pozoruhodný kus cesty .


problémoví hráči

Hoci pravdepodobnosť výhry nie je valné , hráči ju neprestávajú pokúšať . U určitého percenta návštevníkov herní vášeň pre hru prerastá v patologické správanie , ktoré sa označuje ako závislosť na hazardu . Závislý hráč nie je schopný racionálneho rokovania a predstava výhry ho zbavuje akýchkoľvek zábran . Podľa vládneho protidrogového koordinátora Henricha Vobořil je v Česku problémovým hraním ohrozené 350 tisíc ľudí , časť z nich v sociálne vylúčených oblastiach .

Reklamy

Problémoví hráči sa kvôli svojej nezvládnuteľnej vášni rýchlo dostávajú do dlhovej špirály a sťahujú so sebou aj svojich blízkych . Z neriešiteľnej situácie patologickí hráči často unikajú konzumáciou alkoholu alebo drog a výnimočným nie sú ani samovraždy zadlžených hráčov, ktorým sa rozpadli rodiny .

Kriminalita problémových hráčov komplikuje aj život obyvateľov v okolí herní . Preto v posledných mesiacoch vzrastá počet miestnych referend , v ktorých sa občania môžu vysloviť pre , alebo proti zákaz hazardu vo svojej obci .

 Nedeštruktívne
odplašenie
hlodavcov,
zvery
a hadov. 


Ten pravý hazard je v Las Vegas

Mesto Las Vegas by mohlo byť pre nepoučiteľné hráčov tou najlepšou antikoncepciou . Všetko , čo tu stojí , pochádza z vreciek hráčov. Pozrite sa na unikátne reportáž , ako tunajšie kasína fungujú a ako odhaľujú podvodníkov a profesionálnych hráčov . Autor : Ondřej Fér – koordinátor projektu Sedmička bez hazardu

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *