Prečo Nokia zlyhala?

Loading

Ak by ste mohli vrátiť čas a navštíviť začiatok roku 2000 a urobiť prieskum o mobilných telefónoch, získate šokujúce odhalenia. Spoločnosť , ktorá dnes bojuje len o 1% podiel v odvetví smartfónov, bola pred niekoľkými desaťročiami takmer synonymom slova mobilné telefóny.

Áno, Nokia bola taká veľká.

Pre mnohých ľudí bola Nokia prvým telefónom, najmä pre deti narodené v 90. rokoch. Za desať rokov sa stala najpredávanejšou značkou a domácou značkou. Postaral sa o všetky segmenty spoločnosti tým, že navrhol rôzne modely s rôznymi cenami.

Nokia bola v najlepších rokoch križiakom inovácií.

Ale dnes to už nie je aktuálne tak, ako to bolo. Jeho predaj klesol natoľko, že nemal inú možnosť ako predať svoju divíziu mobilných telefónov.

Ako teda môže taká úspešná spoločnosť niekedy zlyhať? Čo viedlo k neúspechu Nokie?

Vzostup Nokie

Z celulózky na telekomunikačného giganta sa Nokia vyšplhala po rebríčku úspechu ako žiadna iná mobilná spoločnosť.

V roku 1992 uviedla Nokia na trh prvý GSM telefón na svete: Nokia 1011. V roku 1998 spoločnosť predbehla Motorolu a stala sa najpredávanejšou spoločnosťou v oblasti mobilných telefónov. Séria úspechov sa však ani zďaleka neskončila. Na svojom vrchole, v roku 2007, dosahoval celosvetový podiel Nokie na trhu 49,4 % , čo je najviac na svete. Rozumel mobilnému odvetviu a dodnes žiadna spoločnosť nedokázala dosiahnuť taký úspech.

Za závesmi sa však varilo niečo iné. Kolaps Nokie sa začal už dávno pred rokom 2007. Začalo to zvnútra vrcholového manažmentu a rovnako ako domino, jedno po druhom, všetko išlo dole.

Časová os zlyhania Nokie

Po tom, čo Nokia dominovala v mobilnom priemysle viac ako desať rokov, tržby klesli. Bolo to výsledkom vnútorných rozhodnutí aj vonkajšieho prostredia.

Reklamy
  • Zmena vo vrcholovom manažmente: V roku 2006 bol Jorma Ollila nahradený Olli-Pekka Kallasvuo ako generálny riaditeľ . Nové vedenie zlúčilo smartfóny Nokia a základné operácie s telefónom, zameralo sa viac na tradičné telefóny než na experimentovanie s novými technológiami.
  • Príchod nových spoločností: V roku 2007 spoločnosť Apple vstúpila do hry pre smartfóny a uviedla na trh ikonický iPhone. Nokia odmietla brať Apple ako hrozbu pre ich vysoké predajné čísla. Telefóny Apple tiež považoval za menejcenné, keďže bežia na technológii 2G, zatiaľ čo mobily od Nokie bežia na technológii 3G. V roku 2008 spoločnosť Google uviedla na trh operačný systém (OS) Android. V tom čase sa iOS od Apple stal populárnym a jeho predaj sa neustále zvyšoval. Aby sa Nokia vyrovnala s hrozbou, mala prejsť na Android, ale neurobila tak a pokračovala vo výrobe telefónov so zastaraným OS Symbian.
  • Oneskorenie uvedenia nových telefónov: V roku 2010 Nokia oznámila N97, ktorý bude prvým so systémom Symbian^3. Vydanie sa však oneskorilo a v dôsledku toho nedokázal konkurovať spoločnosti Apple a rastúcemu spoločnosti Google. V roku 2010 bol Olli-Pekka Kallasvuo prepustený z pozície generálneho riaditeľa a na jeho miesto nastúpil Stephen Elop z Microsoftu.
  • Partnerstvo s Microsoftom: Aby sa Nokia v roku 2011 vyrovnala s klesajúcim podielom na trhu, uzavrela partnerstvo s Microsoftom pri výrobe Windows Phone, pričom sa vzdali starých operačných systémov ako Symbian a MeeGo. V roku 2012 sa telefónom so systémom Windows nepodarilo zasiahnuť na už etablovanom trhu smartfónov. Hlavným dôvodom bolo niekoľko aplikácií v obchode Windows v porovnaní s obchodom Google Playstore a obchodom Apple.
  • Akvizícia spoločnosťou Microsoft: V roku 2014 bola Nokia blízko bankrotu. Microsoft však zakročil a priniesol Nokiu za 7,2 miliardy dolárov. To mnohí považovali za posledný klinec do rakvy.

Dôvody zlyhania Nokie

Existuje mnoho dôvodov, ktoré viedli k zlyhaniu spoločnosti Nokia. Tu sú niektoré z hlavných dôvodov medzi nimi.

Nepodarilo sa prispôsobiť

Napriek vedomiu, že dopyt po softvéri je väčší ako po hardvéri, Nokia sa držala svojich starých spôsobov a neprispôsobila sa meniacemu sa prostrediu. Keď si Nokia nakoniec uvedomila svoju chybu, bolo už trochu neskoro, pretože ľudia prešli na Android a telefóny Apple.

Nepodarilo sa inovovať

Nokia bola prvou spoločnosťou, ktorá predstavila 3G telefóny, telefóny s fotoaparátom a mnoho ďalších inovatívnych technológií. Začiatkom 21. storočia vedela, že kľúčom k udržaniu relevantnosti a posúvaniu hraníc technológie sú inovácie. Ale ako dopyt po ich telefónoch rástol, ich zameranie sa presunulo na výrobu, aby splnili tieto požiadavky. Menej sa zameral na inovácie a viac na masovú produkciu a výsledkom toho bolo, že spoločnosti ako Samsung, Apple, HTC, atď., začali získavať trh so svojimi inovatívnymi a jednoduchými OS.

Premiestnenie zlyhalo

Nokia mala analyzovať trendy na trhu a podľa toho zmeniť svoju pozíciu . Nepodarilo sa to urobiť. Nezamerala sa na trh smartfónov a premeškala príležitosť. Nokia mohla vylepšiť svoj existujúci softvér: Symbian.

Príliš sebavedomý

Vrcholový manažment Nokie si myslel, že sa nikdy nemôže nič pokaziť, kým sa to nestalo. Prišli nové spoločnosti s novými nápadmi a technológiami a Nokia pred nimi zatvárala oči. Nikoho nepovažovali za konkurenciu. V tomto prehnanom sebavedomí a ignorancii Nokia zlyhala.

Zmenila sa organizačná štruktúra

Nokia prešla na maticovú štruktúru . Bol to náhly posun a bol urobený na zlepšenie obratnosti. Veľa zainteresovaných strán bolo naštvaných a ľudia z top manažmentu odišli zo spoločnosti. Ľudia, ktorí pomohli Nokii stať sa najlepšou spoločnosťou, tam už neboli. To je jeden z dôvodov, ako interná práca ovplyvnila ich spoločnosť.

Mal interné problémy

„Strávili sme viac času bojom proti politike ako dizajnom,“ povedal Alastair Curtis, hlavný dizajnér Nokie v rokoch 2006 až 2009.

Mnohé divízie spoločnosti sa navzájom nesprávne koordinovali. Tento nedostatok koordinácie vytvoril viac problémov, ako napríklad vnútornú rivalitu vo vrcholovom manažmente. Vplyv týchto problémov nebol priamy, ale zohral úlohu pri páde Nokie.

Nepodarilo sa konkurovať na trhu smartfónov

Zatiaľ čo spoločnosti ako Samsung, Apple, HTC vyrábali softvérovo riadené telefóny, Nokia bola stále zameraná na tradičné telefóny. Pokúsila sa konkurovať vydaním N97 s novým operačným systémom Symbian, ale bolo príliš neskoro, pretože telefóny s Androidom a telefóny Apple už boli zavedené.

Symbian OS vs MeeGo OS zmätok

Divízia výskumu a vývoja spoločnosti bola rozdelená na dve časti. Jeden pracoval na vylepšení Symbianu a druhý na MeeGo. Oba tímy tvrdili, že ich softvér je lepší. Táto súťaž mala za následok oneskorenie pri uvádzaní nových telefónov.

Reklamy

Často menené vedenie

Stabilný vrcholový manažment pomáha spoločnosti zostať na jednej koľaji. To ale nebol prípad Nokie, v rozpätí 5 rokov bol generálny riaditeľ vymenený 2x. Táto častá zmena neumožnila zamestnancom prispôsobiť sa cieľom a víziám nového generálneho riaditeľa. To vyvolalo nespokojnosť zamestnancov a ostatných zainteresovaných strán.

Prepnutie na Android zlyhalo

Nokia mala príležitosť spojiť sa so spoločnosťou Google a vyrobiť telefóny s Androidom, ale odmietla to urobiť. Toto bola jedna z najväčších chýb, ktorých sa Nokia dopustila. OS Android bol jednoduchý, rýchlejší a mal vo svojom obchode skvelú zbierku aplikácií, vďaka čomu bol taký populárny. Ak by Nokia včas prešla na Android, ich príbeh by bol iný.

Rozhodovanie bolo pomalé

Vrcholovému manažmentu trvalo rozhodovanie príliš dlho. Frank Nuovo, bývalý viceprezident a hlavný dizajnér odišiel zo spoločnosti v roku 2006. Povedal, že vedenie bolo pomalé pri prijímaní rozhodnutí, ktoré si vyžadovali urgentnosť. Veľa príležitostí sa kvôli tomu stratilo. S týmto nápadom prišlo už dávno pred uvedením iPhonu na trh výskumné oddelenie Nokie. Ale kvôli firemnej kultúre, ktorá prevládala, to nikdy neuzrelo svetlo sveta.

Partnerstvo so spoločnosťou Microsoft

V roku 2011 Nokia oznámila partnerstvo so spoločnosťou Microsoft. Chystali sa vyrábať smartfóny so systémom Windows, ktoré na trhu nefungovali pre nedostatok aplikácií vo Windows Store. Nokia bola na pokraji bankrotu, ale Microsoft kúpil divíziu mobilných zariadení spoločnosti Nokia v roku 2014 za 7,2 miliardy dolárov.

Následky

Dodnes existuje Nokia, nie taká relevantná ako v minulosti. Časy jeho slávy sú dávno preč, no stále sa ho snaží získať späť tým, že nebude opakovať chyby z minulosti.

Spoločnosť Nokia sa po predaji svojej divízie mobilných telefónov v roku 2014 zamerala na sieťové zariadenia prostredníctvom spoločnosti Nokia Networks. Nokia Networks pôsobí vo viac ako 150 krajinách, zaoberá sa infraštruktúrou bezdrôtových a pevných sietí, platformami komunikačných a sieťových služieb a profesionálnymi službami pre operátorov a poskytovateľov služieb. Poradie Nokie v globálnej telekomunikačnej infraštruktúre bolo v roku 2018 5. a razí si cestu na vrchol.

V roku 2016 predal Microsoft divíziu mobilných telefónov spoločnosti Nokia za 350 miliónov dolárov spoločnosti HMD Global, čo bola spoločnosť zložená z predchádzajúcich manažérov spoločnosti Nokia.

V roku 2017 vydala spoločnosť HMD Global smartphone so systémom Android pod značkou Nokia.

Telefóny spoločnosti s Androidom boli publikom dobre prijaté. Napriek tomu je ďaleko od dobiehania súčasnej konkurencie.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *