Kontraktori : Neviditeľná armáda !

Loading

 Prítomnosť súkromných vojenských a bezpečnostných firiem v ozbrojených konfliktoch nie je ničím novým , po konci Studenej vojny ale vzrástol záujem o ich služby natoľko , že sa dnes hovorí o celom novom priemyselnom sektore, v ktorom tie najväčšie z firiem zamestnávajú vyše desať tisíc ľudí .

 Nové úlohy , staré výhovorky

 Významne sa tiež zmenila povaha ponúkaných služieb . Už nejde o tradičné logistickú podporu , súkromné spoločnosti sa posunuli do stredu vojenského snaženia : zaisťujú ochranu vojenského personálu a majetku , tréning a poradenstvo pre vojenské zložky , údržbu zbrojných systémov , vypočúvanie podozrivých , spravodajskú činnosť . Objavili sa ale aj prípady , keď súkromné spoločnosti priamo zasahovali do bojov , dodávali súradnice pre nálety bezpilotných lietadiel alebo sa podieľali na únosoch podozrivých .

 

Obchod so zbraňami bol vždy ten najvýnosnejšie , tvrdiť preto , že sa z vojny stal biznis až s nástupom firiem ako Blackwater by bolo prehnané . Isté ale je , že tu nikdy pred tým nebola tak dobre organizovaná súkromná armáda schopná ponúknuť tak rozsiahle služby .


 {youtube}nS0BQxptkhg{/youtube}

Ostatne , kto čakal , že zlatá éra súkromných vojnových zlatokopov skončila s administratívou prezidenta Busha , škaredo sa prepočítal . Je to práve Barack Obama , kto vo svetle klesajúcej popularity oboch amerických vojen posilňuje svoje kontingenty na oko o vojakov , nenápadne však skôr o súkromníkov . Veď spolu s 30 000 vojakmi , ktorí podľa Obamovho plánu odišli čoby posily do Afganistanu , odcestovalo aj 56 000 nových privátnych agentov . Celkovo je súkromníkov v Afganistane o celú štvrtinu viac než oficiálnych vojakov . Na 94 000 amerických vojákůpřipadá celých 121 000 soukromníkůnajatých americkou armádou ! Smrť žiadneho z týchto ľudí sa neobjaví v oficiálnych štatistikách obetí vojny .

 

Vtipne potom znie výhovorky bývalého kontrolóra z amerického ministerstva obrany , ktorý mal na starosti dohľadať 2,6 biliónov dolárov ( ! ) , Ktoré USA vyplatili bezpečnostným firmám bez jedinej faktúry či účty , Dova Zakheima . Ten v nedávnom interviewprohlásil , že väčšina súkromníkov v Iraku aj v Afganistane sú kuchári , upratovači záchodov , vodiči , mechanici , jednoducho podporný personál . Na otázku prečo tridsať tisíc posíl potrebuje päťdesiat šesť tisíc pomocného personálu už Zakheim neodpovedal .

 

Právne imunita ?
{googleads right}

 

Medzinárodná ” známosť ” získali privátne kontraktori pre svoju často kontroverzné činnosť v Iraku a Afganistane . Súkromie bezpečnostné agenti boli pre Bushovu administratívu vítaným prostriedkom ako sa vyhnúť verejnej zodpovednosti . Nikto presne nevedel , aké zákony sa na súkromníkov vlastne vzťahujú.

 Prezident Bush sa rád vyhováral , že na súkromné agentov sa nevzťahuje medzinárodné humanitárne právo ( nie sú totiž stranou konfliktu , jediní neštátni aktéri, s ktorými v tomto smere trochu zastarané Ženevského dohovoru počítajú , sú rebelské skupiny , ktoré sú jednou zo strán občianskej vojny alebo vnútroštátneho konfliktu ) , ani dohovor OSN o zákaze používania žoldnierov ( kontraktori sa nezmestia do úzkej definície žoldniera , ktorú tento dohovor z roku 1989 ponúka ) , ani americké národné právo ( veľa z kontraktorov nie sú Američania ) , ale ani právo irackej , voči ktorému majú podobne ako normálne vojaci imunitu .

Reklamy

 Neslávne preslávený škandál vo väznici Abú Ghraib , ktorú spravovali dve privátne spoločnosti , Titan Corporation and CACI International Inc , je len jedným z mnohých , kde bola práve taká výhovorka o nepostihnuteľnosti vinníkov ponižovanie , bitie a znásilnenie väznených Iračanov použitá .

 Prvý ( a samozrejme nezáväzný ) dokument definujúce práva a povinnosti privátnych spoločností a štátov , ktoré si ich služby najímajú , vznikol až v roku 2008 vďaka spolupráci Červeného kríža a švajčiarskej vlády . Do dneška sa k Dokumentu z Monterreypřipojilo sedemnásť vlád , vrátane tej americkej a britskej . USA sa pokúsili situáciu vyriešiť aj interne , naposledy v roku 2006 kedy rozšírili svoj Uniform Code of Military Justice aj na súkromníkov . Napriek tomu sa dodnes nepodarilo žiadneho zo súkromných vinníkov odsúdiť . Pred časom súd vo Washingtone zamietol účelovú a horúcou ihlou pre médiá zošitou žalobu proti 17 agentom Blackwater , ktorí boli obvinení z masakru neozbrojených civilistov na jednom z bagdadských námestí 

 

Je privatizovaná vojna lacnejšie ?
{googleads right}

 

Cez všetky problémy so súkromnými kontraktorov musia všetky napadnúť otázka : Je to teda aspoň lacnejšie ? Podľa rôznych zdrojov si bezpečnostné firmy prídu každý rok na niečo medzi 20 a 100 miliardami dolarů.Takto nepresný údaj len dokresľuje vyššie uvedenú anekdotu s Dove Zakheimem , ktorý hľadal zatúlané tri bilióny dolárov . Isté je , že vojna v Afganistane bude tento rok stáť niečo vyše sedemdesiat miliárd dolárov a súkromné spoločnosti si odhryznú riadny podiel . penize.cz

 

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *