Bumble Business Model | Ako Bumble zarába peniaze?

Loading

Obsah

Technológia zmenila náš životný štýl. Jeho vplyv na spôsob, akým sa učíme, pracujeme a nakupujeme, bol do istej miery predstaviteľný, ale táto zmena v našom étose zoznamovania je prekvapivá.

Zoznamovacie aplikácie boli dokonalou inováciou vo svete, kde ľudia trávili väčšinu času online. Prvá internetová zoznamka na svete Match.com bola spustená v roku 1995.

Neskôr Tinder spôsobil revolúciu v tomto odvetví s príchodom v roku 2012. Pre ľudí sa stalo normálne hľadať (a nájsť) svoje dokonalé vzťahy v mobilnej aplikácii.

Odvtedy mnoho spoločností spustilo zoznamovacie webové stránky a aplikácie, ale len málo z nich je úspešných. Obchodný model Bumble je jedným z takýchto prosperujúcich modelov.

Čo je Bumble?

Vo všeobecnosti je Bumble sociálna aplikácia založená na geolokácii, ktorá svojim používateľom umožňuje budovať zdravé vzťahy, priateľstvá a profesionálne siete. Bumble, ktorý v roku 2014 spustila Whitney Wolfe Herd ako zoznamovaciu aplikáciu zameranú na ženy, sa zameriava na budovanie posilňujúcej a inkluzívnej komunity. Láskavosť, integrita, rovnosť, dôvera a rešpekt sú základom spoločnosti .

Herd založil Bumble po jej roztržke s Tinderom. Zažalovala jej vedúcich pracovníkov a tvrdila, že ju sexuálne obťažovali, nespravodlivo jej odobrali titul spoluzakladateľa a zosnovali plán, ako ju vytlačiť zo spoločnosti.

Keď ešte bojovala v osobných a právnych sporoch, oslovil ju zakladateľ a generálny riaditeľ Badoo Andrey Andreev. Herd a Andreev sa spojili, aby vytvorili bezpečný zoznamovací priestor pre ženy; tak vznikol Bumble.

Postupne sa zameranie spoločnosti presunulo z obchodného modelu od zoznamovania k budovaniu komunity, v ktorej si každý vybudoval a udržiaval zdravé kontakty. Je to prvá aplikácia svojho druhu, ktorá kombinuje zoznamovanie, budovanie priateľstiev a profesionálne vytváranie sietí.

Kto sú zákazníci spoločnosti Bumble?

Cieľovou demografickou skupinou spoločnosti Bumble sú mladí ľudia vo veku od 18 do 34 rokov, ktorí hľadajú zmysluplné osobné a profesionálne kontakty.

Keďže však bol Bumble vytvorený ako zoznamovacia aplikácia zameraná na ženy, jej primárnymi zákazníkmi sú stále ženy. Lákajú ich vyhliadky na bezpečný priestor na vytváranie sietí a budovanie vzťahov. Rastúci počet žien v aplikácii poháňa jej popularitu aj medzi mužmi prostredníctvom sieťového efektu.

Reklamy

Sieťový efekt znamená, že hodnota určitých tovarov a služieb sa zvyšuje, keď ich používa viac ľudí. Rastúca spotrebiteľská základňa Bumble zvyšuje pravdepodobnosť budovania zdravých vzťahov na platforme, a tak privádza viac ľudí.

Hoci Bumble začínal ako zoznamovacia aplikácia, jeho zameranie sa postupom času posunulo smerom k budovaniu holistickej komunity ľudí, najmä so spustením Bumble BFF a Bumble Bizz. Platforma však stále pripisuje primárny význam ženám.

Akú hodnotu ponúka Bumble?

Cieľom obchodného modelu Bumble je vytvoriť platformu, na ktorej si ľudia budujú zdravé osobné a profesionálne vzťahy. Spustená ako zoznamovacia aplikácia v roku 2014, jej zameranie sa časom zmenilo, aby vybudovalo zdravú inkluzívnu komunitu ľudí, ktorí chcú zdravé kontakty. Snaží sa stať „Facebookom pre ľudí, ktorých nepoznáte“ a podporuje „zodpovednosť, rovnosť a láskavosť“. Hoci väčšina používateľov Bumble stále vníma ako aplikáciu na zoznamovanie, spoločnosť pracuje na svojej reputácii ako platformy na budovanie komunity.

Akú hodnotu ponúka Bumble ženám?

Spoločnosť Bumble bola spustená s cieľom vytvoriť priestor na zoznamovanie sa bez obťažovania pre ženy, kde sa cenia ich kroky. Vždy bola orientovaná na ženy a vo svojom prístupe bola „100% feministická“.

Na rozdiel od Tinderu alebo iných zoznamovacích aplikácií tu môžu urobiť prvý krok v heterosexuálnych zápasoch iba partnerky. Okrem zvrátenia archaických rodových noriem to výrazne znižuje rodovo podmienené obťažovanie, ktoré je bežné pre typické zoznamovacie aplikácie.

Bumble má integrované overovacie nástroje vo svojom softvérovom rozhraní na kontrolu falošných profilov, robotov a obscénneho obsahu. Jeho politika nulovej tolerancie voči zlému správaniu zvyšuje jeho hodnotu medzi ženami.

Akú hodnotu ponúka Bumble mužom?

Feministický prístup Bumble poskytuje hodnotu aj mužom. Rastúca popularita platformy medzi ženami z nej robí vhodné miesto pre mužov, ktorí hľadajú heterosexuálne spojenie. Keďže iba ženy môžu urobiť prvý krok, muži sú vždy zachránení od bremena, ktoré to znamená; raz si môžu sadnúť a sledovať, ako ten druhý láme ľady.

V roku 2020 sa Chappy, zoznamovacia platforma pre homosexuálnych mužov, spojila s Bumble, aby vytvorila bezpečný priestor na zoznamovanie v celom spektre LGBTQIA+. Vďaka svojmu inkluzívnemu zámeru Bumble robí svoju prácu dobre.

Ako Bumble funguje?

Zákazníci sa zaregistrujú na Bumble pomocou svojich účtov na Facebooku alebo telefónnych čísel. Potom vyplnia relevantné podrobnosti, aby vytvorili svoje profily, a vyberú vhodné filtre na preverenie svojich potenciálnych zhôd na základe pohlavia, vzdialenosti atď.

Bumble ukazuje svojim používateľom profily ich potenciálnych zápasov jeden po druhom. Môžu potiahnuť prstom doprava alebo doľava podľa svojich preferencií. Keď dvaja používatelia prejdú prstom doprava na svoj profil, ide o zhodu. Musia však začať konverzáciu v stanovenom čase, inak zápas vyprší.

Dátum

Bumble zaberá 12,7 % trhu zoznamiek v USA so 42 miliónmi aktívnych používateľov mesačne. Keďže väčšina z nich hľadá heterosexuálne vzťahy, rastúci počet žien na Bumble priťahuje aj mužov, aby zvýšili podiel aplikácie v odvetví zoznamovania. Prvý krok tu však môžu urobiť len ženy.

Reklamy

Pri zhodách rovnakého pohlavia môže konverzáciu iniciovať ktorákoľvek strana. Za každý prvý krok, ktorý urobí, Bumble prispeje na vec podľa výberu svojich používateľov.

BFF

Režim Bumble BFF vydaný v roku 2016 umožňuje používateľom vytvárať priateľské siete. Tu môže ktorákoľvek strana najprv poslať textovú správu, aby začala konverzáciu.

Bizz

Bizz je profesionálna stránka tejto „zoznamovacej“ aplikácie. Režim Bumble Bizz, ktorý bol spustený v roku 2017, umožňuje používateľom vytvárať profesionálne siete v ich príslušných oblastiach. Rovnako ako Bumble BFF, na Bizze nie je žiadna prekážka na odosielanie správ ako prvá.

Pridané vlastnosti

Bumble tiež prichádza s niekoľkými ďalšími funkciami, ktoré pomáhajú svojim používateľom:

  • Rozšíriť: Niekedy nie je možné poslať správu alebo odpovedať na správu do 24 hodín. Funkcia Bumble’s Extend umožňuje svojim používateľom predĺžiť trvanie o 24 hodín.
  • SuperSwipe: Funkcia SuperSwipe od Bumble pomáha svojim používateľom vyniknúť a povedať potenciálnemu zápasu, že má skutočný záujem.
  • Spotlight: Táto funkcia posúva profil používateľa na vrchol, takže si ho môže okamžite pozrieť viac ľudí.
  • Backtrack: Backtrack funguje ako prostriedok nápravy, keď používatelia Bumble odišli prejdením po profile niekoho, o koho sa skutočne zaujímali.
  • Beeline: Jedna z najatraktívnejších funkcií Bumble, Beeline používateľa pozostáva z ľudí, ktorí prešli prstom priamo na svoj profil. Prístup k Beeline však podlieha platbe.
  • Bumble Coins: Je to mena v aplikácii Bumble, ktorá používateľom umožňuje nakupovať

Niektoré z vyššie uvedených funkcií sú k dispozícii zadarmo, zatiaľ čo za zvyšok musia používatelia zaplatiť. Bumble umožňuje svojim zákazníkom používať viacero režimov mimo Date, BFF a Bizz súčasne udržiavaním samostatných profilov.

Okrem textových správ môžu používatelia hovoriť so svojimi zápasmi aj prostredníctvom hlasových hovorov a videohovorov. Keď vypukla pandémia COVID-19, Bumble prišiel s virtuálnymi zoznamovacími odznakmi a pokynmi, aby zaistil bezpečnosť svojich používateľov. Poskytuje im tiež prístup k množstvu obsahu o zdravých vzťahoch a duševnej pohode.

Bumble Revenue Model

Bumble pracuje na obchodnom modeli freemium . Model freemium je model, v ktorom sú zákazníkom poskytované základné služby zadarmo a za dodatočné funkcie sa im účtuje určitá prémia. Mnohé populárne aplikácie ako YouTube, Spotify a Google sú postavené na modeli freemium.

Ktokoľvek starší ako 18 rokov si môže bezplatne vytvoriť profil Bumble a spojiť sa s ľuďmi vo svojom okolí. Týmto spôsobom spoločnosť rozširuje svoju zákaznícku základňu. Prítomnosť existujúcich používateľov v aplikácii navyše povzbudzuje viac, aby sa zapojili prostredníctvom sieťového efektu.

Bumble si neúčtuje nič za vytváranie profilov a vytváranie spojení. Používatelia však musia platiť, keď chcú ďalšie funkcie, ako sú Beeline, Backtrack a SuperSwipe.

Ako Bumble zarába peniaze?

Bumble neúčtuje svojim používateľom poplatky za vytváranie profilov a budovanie vzťahov. Za používanie dodatočných funkcií sú však povinní zaplatiť. V súčasnosti má približne 1,1 milióna platiacich používateľov. V roku 2020 boli príjmy Bumble druhé najvyššie spomedzi všetkých zoznamovacích aplikácií v Google Play a Apple Store.

Mikroplatby

V prípade doplnkov, ako sú SuperSwipe a Spotlight, Bumble žiada svojich používateľov, aby zaplatili symbolický počet Bumble coinov. Takéto nominálne transakcie sa nazývajú mikroplatby. Po zapojení používateľov zvyčajne nevadí platiť tieto malé sumy.

Bumble Boost a prémiové predplatné

Bumble Boost alebo Premium upgraduje používateľov na luxusnú úroveň platformy. Získavajú rôzne výhody, ako napríklad prístup k Beeline a pokročilým filtrom, Backtrack, Extend atď.

Hoci spoločnosť Bumble zarába aj prostredníctvom partnerstiev a reklám , v roku 2019 dosiahli iba 3 % svojich príjmov. Väčšina zárobkov spoločnosti Bumble pochádza z prémiových predplatných a doplnkov.

Zdroje výdavkov pre Bumble

  • Marketingové náklady: Bumble verí v ústny marketing . Spolupracuje s influencermi a ambasádormi, aby zvýšil svoj organický dosah na sociálnych platformách s cieľom prilákať mladých ľudí. Vyvíja tiež obsah blogu na vytváranie povedomia a organizuje stretnutia o budovaní a udržiavaní zdravých vzťahov.
  • Vývoj aplikácií: Bumble sa zameriava viac na udržanie zákazníkov ako na akvizíciu. Spoločnosť neustále zavádza nové funkcie a pracuje na budovaní bezpečného a pohodlného používateľského rozhrania.
  • Všeobecné a administratívne náklady: Tieto náklady zahŕňajú náklady vynaložené na každodennú prevádzku podniku, ako je nájomné, energie, poistenie, právne poplatky a určité platy.

Spodná čiara?

Hoci si Bumble užil svoje obdobia ziskovosti, nemôžeme ho nazvať plne ziskovým podnikom. Tržby spoločnosti však medziročne rástli o 31 % .

Vo februári 2021 vstúpil Bumble na burzu. V IPO získala 2,15 miliardy dolárov , čo je jedno z najúspešnejších IPO roka. Počas prvých minút obchodovania vyletel o viac ako 80 % . Pre spoločnosť to bol dobrý míľnik.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *