Pripojenie kotla buderus k schéme vykurovacieho systému

Loading

Obsah

Potrubie plynového kotla vo vykurovacom systéme

Po montáži nástenného plynového kotla a umiestnení ohrievača na stenu je prvým krokom jeho pripojenie k vykurovaciemu systému. V závislosti od toho, ktorý model je inštalovaný jednookruhový alebo dvojokruhový, existujú rôzne schémy páskovania. Zvážime proces pripojenia pomocou príkladu nástenného dvojokruhového plynového kotla.

Foto 1: Schéma zapojenia nástenného dvojokruhového plynového kotla

Ako viete, dvojokruhový kotol je okrem vykurovania schopný vyrábať teplú vodu pre potreby domácnosti. Štrukturálne sa to realizuje inštaláciou jedného bitermálneho alebo dvoch samostatných výmenníkov tepla. Dvojokruhový kotol neprodukuje príliš veľa teplej vody, ale úplne postačuje na 1-2 miesta rozvodu (napríklad kuchynská batéria a sprcha).

Moderný sklopný plynový kotol je veľmi kompaktný a už v sebe obsahuje hlavné prvky potrebné na fungovanie vykurovacieho systému s núteným obehom, ako sú: obehové čerpadlo, expanzná nádrž, bezpečnostná skupina. Vo vykurovacích systémoch malých súkromných vidieckych domov je to viac ako dosť, ale v prípade potreby môžete nainštalovať dodatočnú expanznú nádrž alebo iné čerpadlo.

V spodnej časti každého sklopného dvojokruhového kotla je 5 trysiek. Sú napojené na: prívodné a vratné potrubia vykurovacieho systému, prívod a spätný chod teplej vody, hlavný plyn. Vstup plynu je zvyčajne vycentrovaný a sfarbený do žlta. Všetky ostatné linky môžu byť usporiadané v ľubovoľnom poradí v závislosti od modelu plynového kotla. Preto je pred začatím páskovania potrebné objasniť účel každého z nich v návode na obsluhu.

Foto 2: Schéma potrubia nástenného dvojokruhového plynového kotla

Potrubie nástenného plynového kotla sa vykonáva pomocou polypropylénových alebo kovových rúrok. Prierez vykurovacieho potrubia je zvyčajne väčší ako potrubia TÚV 3/4 a 1/2 palca. Vykurovací systém je pripojený ku kotlu cez “americké” matice. Na každom potrubí sú nainštalované guľové ventily, aby sa uľahčila demontáž plynového kotla bez vypustenia chladiacej kvapaliny a v prípade potreby izolácia kotla od vykurovacieho systému. Na zabezpečenie tesnosti musia byť všetky spojenia vykonané pomocou inštalatérskej pásky FUM alebo ľanu.

Hrubé filtre musia byť inštalované vo vratnom potrubí vykurovania a v prívodnom potrubí TÚV. Pre pohodlie splachovania a čistenia sú tiež odrezané uzatváracími ventilmi. Často, aby sa predĺžila životnosť sekundárneho výmenníka tepla dvojokruhového kotla, je na prívod teplej vody dodatočne inštalovaný magnetický jemný filter.

Teplomex.ru

Značka ako “Buderus” je jedným z najznámejších vykurovacích zariadení na svete. Na prelome storočí sa táto nemecká firma preslávila najmä svojimi spoľahlivými kotlami na tuhé palivá Buderus. Dobré recenzie od kupujúcich, špecialistov, nemecká kvalita zostavenia urobili svoju prácu a značka Buderus je teraz spojená predovšetkým so spoľahlivosťou a kvalitou.

Jedinou významnou nevýhodou bola pomerne vysoká cena takéhoto zariadenia. Pred niekoľkými rokmi sa spoločnosť zlúčila do holdingu s rovnako známym nemeckým výrobcom – Bosch, na výrobu plynových zariadení, a to aj v Rusku (nástenné plynové kotly sa montujú v meste Engels, región Saratov).

To im umožnilo výrazne znížiť cenu svojich plynových kotlov a ohrievačov vody, ako aj skrátiť dodaciu lehotu zariadení do maloobchodných predajní. V posledných rokoch sa holding aktívne rozvíja aj novým smerom – to sú nástenné plynové kotly Buderus : dvojokruhové, jednookruhové 12, 18, 24, 28, 35 kW.

Aby ste o nich získali predstavu a rozhodli sa, či sa oplatí kúpiť plynový kotol Buderus alebo nie, musíte sa oboznámiť nielen s recenziami zákazníkov a cenami za ne, ale aj s technickými vlastnosťami a zariadením zariadenia, zvážiť vlastnosti a rozsah namontovaných kotlov.

Reklamy

Po zostavení nejakého návodu na obsluhu určíme výhody aj nevýhody jednookruhových a dvojokruhových plynových kotlov značky Buderus.

Plynový kotol “Buderus Logamax U072”

Modelová rada plynových kotlov Buderus Logamax

Spoločnosť dodáva na ruský trh nástenné (závesné) kotly série Logamax v dvojokruhovom a jednookruhovom prevedení, medzi ktorými existuje niekoľko úprav.

 1. Buderus Logamax U042 / U044

Ide o dvojokruhové plynové kotly Buderus s medeným bitermickým výmenníkom tepla. Dodávajú sa s uzavretou spaľovacou komorou U042 K a s otvorenou – U044 K. Vyrábajú sa s výkonom 24 kW.

 1. Buderus Logamax U052 / U054 K

Vyrábajú sa dvojokruhové aj jednookruhové kotly s menovitým výkonom 24 a 28 kW. Produktivita teplej úžitkovej vody pre dvojokruhové modely je 11 a 13 l / min. Majú jeden bitermálny výmenník tepla vyrobený z vysoko kvalitnej medi.

Označujú sa nasledovne: U054 – kotly s otvorenou spaľovacou komorou, s priemerom komína 131 mm, U052 – s uzavretou komorou, teda preplňované kotly. Ak je k označeniu pridaný článok “K”, ide o dvojokruhový kotol alebo kombinovaný kotol, ak chýba – jednookruhový kotol, len na vykurovanie.

 1. Buderus Logamax U052 T / U054 T

Hlavným charakteristickým znakom týchto modelov je prítomnosť akumulačného kotla s objemom 48 litrov. Používa sa v domoch so zvýšenými nárokmi na teplú vodu. Vyrábajú sa s otvorenými a uzavretými spaľovacími komorami a s výkonom 24 kW.

 1. Model kotlov Buderus Logamax U072 najobľúbenejší a cenovo dostupný. Budeme sa im venovať podrobnejšie.

Na rozdiel od vyššie opísaných modelov má táto séria široký výkonový rozsah: 12 kW, 18 kW, ako aj 24 kW a 35 kW. Vyrábajú sa v dvojokruhových a jednokruhových verziách a iba preplňované – s uzavretou spaľovacou komorou.

Kotly s núteným ťahom je možné použiť ako pre koaxiálny komín 60/100 mm, tak aj pre systém samostatného odvodu dymu a nasávania vzduchu 80/80 mm.

Ovládací panel kotla “Logamax U072”

Dvojokruhové plynové kotly Buderus Logamax U072K s výkonom 24 kW budú produkovať teplú vodu 11-12 l / min, s výkonom 35 kW – až 16 l / min. Ak je tento ukazovateľ pre vás dôležitý, mali by ste si kúpiť plynový kotol s minimálnym výkonom 24 kW. Kotly “Logamax U072-18” sú určené skôr na vykurovanie súkromného domu s malou plochou do 130-150 m2.
Hlavným rozlišovacím znakom je prítomnosť dvoch samostatných výmenníkov tepla v plynových kotloch série U072K:

 • hlavná meď na ohrev chladiacej kvapaliny vo vykurovacom systéme;
 • sekundárna nehrdzavejúca oceľ na ohrev tečúcej vody.

Zariadenie dvojokruhového plynového kotla Buderus

Zariadenie plynového kotla “Buderus Logamax U072-24K”

1 – expanzná nádoba 2 – turbína 3 – bunker na spaľovanie výfukových plynov 4 – atmosférický horák 5 – zapaľovacia elektróda plynového horáka 6 – pretlakový poistný ventil 7,8 – čerpadlo s automatickým odvzdušňovačom 9 – spínač otáčok čerpadla 10 – prívod plynu 11 – manometer 12 – ovládací panel prevádzky kotla 13 – prívod kotla 14 – sekundárny výmenník tepla 15 – nálepka so sériovým číslom 16 – tlakový spínač 17 – snímač regulácie plameňa 18 – výstupná teplota snímač 19 – snímač teploty núdzového vykurovacieho okruhu 20 – vzduchová priehradka 21 – diferenčný tlakový spínač 22 – prietok vzduchu do kotla 23 – emisie spalín 24 – snímač teploty teplej vody 25 – pretlakový ventil v okruhu teplej vody 26 – okruh teplej vody prietokomer
Rovnako ako v plynových kotloch Bosch sú vybavené: obehovým čerpadlom ” Wilo », expanznou nádobou 8 l. (10 litrov v kotle 35 kW), bezpečnostnou skupinou kotla. Je tu systém “regulácie plynu” a samočinné diagnostika kotla, ochrana proti prehriatiu prístroja a zamrznutiu chladiacej kvapaliny, ako aj ochrana proti zablokovaniu čerpadla.

Zapaľovanie horáka kotla je elektronické, prevádzka je riadená pomocou multifunkčného LCD displeja, ktorý zobrazuje aj chyby pod určitými kódmi pri poruchách kotla.

Reklamy

Pre ešte správnejšiu prevádzku plynového kotla spoločnosť odporúča zakúpiť izbový termostat ” Buderus Open Therm », ktorý má už integrovaný snímač teploty okolia. Môžete pripojiť aj termostat od iných výrobcov.

Plynové kotly Buderus sú prispôsobené ruským mrazom a sú schopné prevádzky na zemný a skvapalnený plyn, priemer spojovacích armatúr: kúrenie – 3/4, voda – 1/2, plyn – 3/4 palca. Vďaka svojim kompaktným rozmerom (700 x 400 x 300 mm) sa tieto kotly dobre zmestia aj do stiesnených kuchýň.

Technické vlastnosti plynových kotlov Buderus

Technické vlastnosti kotlov Buderus Logamax U072

Výhody nástenných plynových kotlov Buderus

 • nemecká značka; – slabý hluk; – cena od 30 000 rubľov; – lacné náhradné diely.

Nevýhody plynových kotlov Buderus

 • nie natívne komponenty; – malý počet servisných stredísk; – ruské zhromaždenie.

Plynové kotly Buderus si nepochybne nájdu svojho kupca najmä vďaka propagovanej značke a nízkym cenám. Len si predstavte, nemecký kotol série Logamax U072K je možné kúpiť za smiešnu cenu 30 – 35 tisíc rubľov. Ale nelichotte si, pretože toto zariadenie nie je zostavené v Nemecku a z komponentov nie najvyššej kvality.

Preto skôr, ako si kúpite plynový kotol Buderus , zistite: aké recenzie majú tieto kotly od špecializovaných pracovníkov na plyn, je ľahké nájsť náhradné diely vo vašom meste a či existuje servisné stredisko, ktoré obsluhuje plynové zariadenia tejto značky. Pozeranie videorecenzií.

Nastavenie regulácie kotlov Buderus

Všetky vykurovacie telesá potrebujú pravidelné vyváženie a reguláciu parametrov. Vo väčšine prípadov sa pri údržbe kotlov vykonáva celý rad takýchto prác. Sú však situácie, kedy sú potrebné neplánované úpravy. Napríklad po núdzovom zastavení, pri poklese výkonu, pri opakovaných chybách vydaných automatizáciou alebo po upgrade systému.

Špecialisti nášho centra sú pripravení vykonať jednorazové nastavenie vášho vykurovacieho telesa a vziať ho na dlhodobú údržbu. Sme oprávnení pracovať s celým modelovým radom Buderus a naši remeselníci majú všetky potrebné licencie a certifikáty.

Regulácia kotla zahŕňa také opatrenia ako: zahrievanie; automatizácia komínov a bezpečnosti; kontrola a ladenie ventilačného systému, dodávky paliva a elektrickej siete. Na všetky druhy prác poskytujeme oficiálnu záruku.

Pre viac informácií o všetkých typoch služieb poskytovaných naším centrom môžete zavolať na 24-hodinovú horúcu linku alebo prísť do našej kancelárie.

Ktorý kotol nainštalovať: kritériá výberu

Aby ste sa pri výbere jednotky na vykurovanie nemýlili, odborníci odporúčajú výber kotla podľa nasledujúcich parametrov:

 1. Výkon zariadenia je najdôležitejším kritériom. Slabý kotol nebude schopný efektívne vykurovať dom a príliš výkonný kotol bude väčšinu času pracovať „naprázdno“. Výkon sa volí podľa vykurovanej plochy: pre 10 m² – 1 kW výkonu.
 2. Ďalším kritériom je druh paliva. Mal by sa zvoliť najdostupnejší a najlacnejší nosič energie v regióne. Mnohé modely prekonávajú tento problém tým, že bežia na väčšinu druhov palív.
 3. Materiál výmenníka tepla. Liatinové kotly majú väčšiu životnosť, nepodliehajú korózii, dlhšie udržujú teplotu a sú nenáročné na údržbu. Oceľové jednotky majú menšiu hmotnosť a veľkosť, rýchlejšie sa zahrievajú, ale sú náchylné na kondenzáciu a v dôsledku toho na koróziu.
 4. Objem spaľovacej komory – čím väčší, tým menej často tam treba “nazerať”, teda hlásiť palivo. Alternatíva – kotly s automatickým prívodom paliva, ktoré umožňuje nakladanie každých 4–7 dní.

Poradte! Dôležitým parametrom je aj bezpečnosť. Preto musíte venovať pozornosť prítomnosti automatického alarmu a núdzového vypnutia v prípade prehriatia.

Pripojenie nástenného kotla k elektrickej sieti

Väčšina moderných nástenných plynových kotlov je vybavená sofistikovanou automatizáciou. Riadi mnoho procesov a mení vykurovací kotol na autonómnu mini-kotolňu, ktorej prevádzka prakticky nevyžaduje zásah majiteľa. Je zrejmé, že riadiaca jednotka a rôzne snímače vyžadujú pripojenie k sieti.

Dvojokruhové nástenné kotly sú k dispozícii v dvoch verziách: s obvyklou zásuvkou as káblom na pripojenie priamo k stroju. V každom prípade musia byť napájané zo siete cez samostatný stroj. Ak ste si zakúpili model so zástrčkou, potom by mal byť vedľa neho umiestnený samostatný výstup pre plynový kotol, ale nie pod ním. Ide o jednu z bezpečnostných požiadaviek, aby v prípade úniku chladiacej kvapaliny nedošlo ku skratu.

Foto 3: Inštalácia stabilizátora napätia pre nástenný kotol

Plynový kotol vyžaduje povinné uzemnenie. Na tieto účely si môžete zakúpiť súpravu bodového uzemnenia. Je inštalovaný v suteréne alebo vedľa domu a zaberá malú plochu asi 0,25 m².

Automatizácia kotla je veľmi citlivá na kvalitu napájacieho napätia. Pri nedostatočnej úrovni alebo nedokonalom sínusovom tvare na vstupe zariadenia rýchlo zlyhávajú. Aby sa predišlo častým poruchám a predĺžila životnosť jednotky, je potrebné pripojiť stabilizátory napätia pre plynové kotly. Aby ste sa vyhli zastaveniu vykurovacieho zariadenia v prípade výpadku prúdu, mali by ste si dodatočne zakúpiť neprerušiteľný zdroj napájania.

Pred prvým spustením kotla je potrebné ho nainštalovať na stenu alebo rampu (nosnú konštrukciu), pripojiť všetky komunikácie a napájanie. Tieto úkony vykonávajú iba odborníci plynárenskej služby alebo autorizovaní technici zo servisného strediska.

Je bezpodmienečne nutné skontrolovať pripojenia plynových potrubí mydlovou vodou. … Systém sa potom naplní vodou na základe hodnoty tlaku na displeji. Nemal by sa dostať na limitné hodnoty, stačí poskytnúť 0,8 baru.

Pri zahrievaní sa chladiaca kvapalina roztiahne, vďaka čomu tlak stúpne a dosiahne optimálnu prevádzkovú hodnotu.

Kotol Buderus Logamax u072 24k sa spúšťa pomocou tlačidla „Stand-by“.

V tomto prípade sa na displeji zobrazí aktuálna teplota chladiacej kvapaliny … Pri prvom spustení je nastavená na minimum, preto, aby ste mohli začať pracovať, musíte nastaviť požadovaný režim vykurovania. Horák a obehové čerpadlo sa spustí a kotol sa spustí.

Prevádzka jednotky nevyžaduje zo strany používateľa žiadne špeciálne opatrenia.

Teplota sa pravidelne upravuje podľa počasia alebo klimatických podmienok.

Raz ročne je potrebné zavolať majstra na údržbu, v prípade porúch je okamžite pozvaný aj špecialista zo servisného strediska.

Výber komína pre plynový kotol

Akýkoľvek nástenný plynový kotol potrebuje komín. V závislosti od modelu to môže byť buď klasický komín alebo malý horizontálny komín, ktorý je možné vyviesť priamo cez stenu domu.

Fotografia 4: Inštalácia koaxiálneho komína pre preplňovaný kotol

V dvojokruhových kotloch s otvorenou spaľovacou komorou prebieha spaľovací proces pomocou vzduchu z miestnosti, v ktorej je ohrievač inštalovaný. Zvyčajne sú takéto modely inštalované v špeciálne vybavených kotolniach. Na odvod spalín sú napojené na klasické keramické alebo nerezové spalinové kotly.

Nástenné kotly s uzavretou spaľovacou komorou (preplňované turbodúchadlom) využívajú pri svojej práci vonkajší vzduch. Privádza sa do zariadenia cez jeden z kanálov koaxiálneho komína. Druhý kanál sa používa na odvod spalín do atmosféry. Koaxiálny komín sa veľmi ľahko inštaluje a môžete k nemu pripojiť plynový kotol vlastnými rukami.

Voľba

Moderné vykurovacie zariadenia môžu na prevádzku využívať zemný plyn, elektrinu alebo tuhé palivo. Inštalácia vykurovacích kotlov vyžaduje dodržiavanie špeciálnych požiadaviek na inštaláciu a prevádzku.

Plynové kotly

Vykurovacie systémy s plynovými jednotkami sú obľúbené na použitie v súkromnom dome. Zemný plyn je lacné a efektívne palivo. Samozrejme, je to možné len pre tie regióny, kde sú hlavné plynovody a dodávka plynu do domu nespôsobuje žiadne ťažkosti.

Zároveň nesmieme zabúdať, že plyn je pre svoju výbušnosť prostredím so zvýšeným nebezpečenstvom. Pri výbere plynových zariadení si musíte pamätať na nasledujúce rozdiely:

 • výrobca a cenový segment;
 • spotreba energie;
 • počet obrysov – jednokruhové a dvojkruhové modely;
 • typ inštalácie (podlaha alebo stena);
 • spôsob čistenia výfukových plynov.

Nástenné plynové inštalácie sú veľmi obľúbené – ľahko sa inštalujú a majú malé rozmery.

Kompletná sada takejto jednotky obsahuje horák, expanznú nádobu, obehové čerpadlo (jedno alebo viac), manometer a teplomer, výmenník tepla, okruh výfukových plynov (prirodzený alebo nútený). Pre bezpečnosť je zariadenie vybavené špeciálnymi senzormi.

Elektrické kotly

Jeho hlavnou výhodou týchto kompaktných kotlov oproti agregátom pracujúcim na iný druh paliva je úplná absencia odpadu počas prevádzky (vrátane absencie produktov spaľovania). Považuje sa za najekologickejší (a estetický) typ vykurovania v súkromnom dome. Ale spolu s tým možno aj najdrahšie. Kotly je možné inštalovať na podlahu alebo na stenu. V závislosti od typu vykurovania sú tieto inštalácie:

Konštrukcia vykurovacích telies kotlov je pomerne jednoduchá. Niekoľko vykurovacích telies je umiestnených v nádobe s destilovanou vodou alebo nemrznúcou kvapalinou na báze etylénglykolu. V závislosti od nastavenej teploty ohrevu fungujú buď všetky vykurovacie telesá, alebo len niektoré. Tento dizajn je veľmi primitívny a trochu zastaraný.

Princíp činnosti indukčného kotla je založený na elektromagnetickej indukcii. Jednoducho povedané, jadro je umiestnené v dielektrickom potrubí, ktorého ohrev nastáva pôsobením prúdu elektrickej cievky okolo potrubia. Jadro zároveň ohrieva vodu, ktorá preteká potrubím.

Dizajn je jednoduchý a vďaka tomu sú aj veľmi výkonné inštalácie malých rozmerov.

V princípe fungovania elektródovej jednotky sa používa fyzikálny zákon založený na ohreve vody v dôsledku odporu, keď ňou prechádza elektrický prúd. V tomto prípade musí mať voda špeciálnu koncentráciu solí. Tieto zariadenia sú bezpečnejšie ako predchádzajúce dve, pretože pri úniku vody z vykurovacej nádrže jednotka automaticky prestane fungovať.

Kotly na tuhé palivá

Teraz sa toto zariadenie používa na vykurovanie domov, kde nie je možnosť vykurovania zemným plynom. Takéto kotly pracujú na rôznych druhoch tuhého paliva, ale hlavným typom je tradične palivové drevo. Vykurovacie zariadenia tohto typu sú veľmi podobné kachliam, no zároveň spĺňajú všetky bezpečnostné normy a moderné kvalitatívne požiadavky na podobné inštalácie.

Kotly sú konštruované so spaľovacou komorou, výmenníkom, násypkam, komínom, dýzami, riadiacou jednotkou a komorou na odvod spalín. Kotly sú inštalované iba na základoch. Majú pomerne veľké celkové rozmery a hmotnosť.

Hlavné fázy nastavenia kotlov Buderus

 • Kontrola a nastavenie automatiky.

To zahŕňa nielen diagnostiku činnosti riadiaceho systému, ale aj rôznych snímačov, vrátane prevádzky závislej od počasia.

 • Nastavenie horáka.

Naši remeselníci vykonajú nielen všetky potrebné práce, ale skontrolujú aj správny výber horáka pre váš typ kotla. Špecialisti pomocou špeciálneho vybavenia upravia prívod vzduchu a paliva pre optimálne spaľovanie.

 • Vyvažovacia hydraulika.

Správna prevádzka tlakových prevodníkov, čerpadla, ventilov a pomocných armatúr maximalizuje efektívnu a bezpečnú prevádzku.

Uvedenie kotlov do prevádzky kvalifikovanými odborníkmi zabezpečí správnu a bezpečnú prevádzku celého vykurovacieho systému. Komplex prác zahŕňa tlakové skúšky pri dodávke vykurovacej jednotky v samostatných sekciách; naplnenie vykurovacieho systému; kontrola tesnosti; kontrola polohy usmerňovačov spalín (nie na všetkých modeloch); zapnutie horáka a riadiaceho systému; kontrola teploty spalín; kontrola systému odvodu spalín; ovládanie prevádzky vo všetkých režimoch.

Hlavné chybové kódy

Zvážte označenie a interpretáciu najbežnejších chýb :

KódDekódovanieSpôsoby, ako vyriešiť problém
H11Problémy so snímačom teploty TÚVSkontrolujte funkčnosť kontaktov a samotného snímača, v prípade potreby ich vymeňte
2PPrehriatie chladiacej kvapalinySkontrolujte kontakty a všeobecný výkon obehového čerpadla
3AZastavenie ventilátoraSkontrolujte kontakty, vymeňte ventilátor za nový
4CPrehriatie výmenníka teplaZastavte kotol, zavolajte pána
4U, 4YSkrat alebo poškodenie snímača teploty prívoduSkontrolujte stav snímača a kontaktov, v prípade potreby ich vymeňte
6ANeexistuje žiadny plameňSkontrolujte prítomnosť plynu v systéme a v zariadení kotla, zavolajte špecialistov
3C, 3L, 3P, 3YPorucha ventilátoraSkontrolujte pripojenie a funkčnosť, vymeňte
6CSystém vidí plameň na nefunkčnom horákuVlhkosť na kolíkoch alebo ovládacej doske, slabý uzemňovací kontakt

Pripojenie nástenného kotla Buderus

Zvláštnosťou nástenných kotlov je, že ide, ako sa hovorí, o miniatúrnu kotolňu. Samotný kotol a okruh TÚV niekedy spolu s malým zásobníkom a obehovým čerpadlom a samozrejme automatikou riadenia sú uzavreté vo vnútri jedného krytu. Niekedy je vnútri umiestnená aj malá expanzná nádrž. Prirodzene, všetky tieto jednotky sú kombinované a navzájom prepojené už vo výrobe. Ale aj tak je potrebné, aby bol samotný kotol správne a spoľahlivo pripojený na plyn, komín a trysky vykurovacieho a teplovodného okruhu. Všetky operácie pripojenia sú popísané v návode na inštaláciu a teoreticky sa dajú s potrebnou zručnosťou vykonávať nezávisle. Nezabudnite však, že pri prvom zapojení a uvedení do prevádzky

Pri výmene nástenného kotla, ktorý je na prvý pohľad celkom jednoduchý, je tiež potrebné pamätať na to, že kotol je zariadením so zvýšeným nebezpečenstvom a jeho nekvalitné pripojenie môže viesť nielen k poruche, ale aj k oveľa smutnejším následkom. .

Akékoľvek otázky týkajúce sa pripojenia plynových kotlov je najlepšie ponechať odborníkom. Je tu nepredstaviteľné množstvo jemností, ktoré sú mimochodom našim špecialistom teoreticky aj prakticky dobre známe a ak nechcete čeliť nepredvídaným haváriám pri vykurovaní, odporúčame kontaktovať.

Účinnosť a bezpečnosť prevádzky plynového kotla do značnej miery závisí od jeho správneho pripojenia k vykurovaciemu systému. Tento proces, nazývaný aj páskovanie, pozostáva z niekoľkých etáp. Vzhľadom na to, že plyn je veľmi nebezpečné palivo, niektoré práce musia vykonávať certifikovaní zamestnanci plynárenských služieb, ale veľa sa dá urobiť vlastnými rukami.

Pripojenie nástenného plynového kotla je súbor prác, ktorý zahŕňa: potrubie vo vykurovacom systéme, pripojenie k plynovej a elektrickej sieti, inštaláciu komína. V tomto článku sa pokúsime pokryť každú z fáz.

Diy schéma zapojenia – ak ste si istí silou

Inštalácia kotlov je rozdelená do niekoľkých etáp. Najprv sa musíte rozhodnúť o mieste inštalácie. Ďalej je potrebné nainštalovať držiaky pre kotol. Pre každý typ je to iné. Inštalácia držiaka pre kotol nie je sama o sebe náročným procesom – v tejto fáze je hlavnou vecou správne označiť a vypočítať systém prívodu a pripojenia potrubí, ako aj zohľadniť rozmery vášho kotla v miestnosti. Ďalším krokom je pripojenie vykurovacieho systému vášho domu a slučkovanie potrubí s okruhom kotla podľa schémy zapojenia.

Poslednou etapou, ktorá je relevantná len pre inštaláciu kotlov na plyn a tuhé palivá, je dodávka do komínového systému. No a samozrejme kontrola vykurovacieho systému po všetkých druhoch práce. Teraz podrobnejšie. Po označení a upevnení kotla pristúpime k určeniu umiestnenia komína. Ak nemáte vo svojom dome komínový systém, budete musieť vyraziť dieru do stropu a nainštalovať ho. V domoch s hotovými komínmi musíte urobiť poruchu v stene, takéto systémy sa zvyčajne nazývajú preplňované. Najspoľahlivejším komínovým systémom je takzvaný “pipe in pipe”.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať uhlu sklonu potrubia. Ak je umiestnený nesprávne, môže sa v ňom vytvárať kondenzácia, ktorá, ak sa dostane do kotla, môže viesť k poruche celej jednotky. Ak je váš komínový systém v prekrytí, musíte preň zabezpečiť špeciálny odvod kondenzátu. Tento proces je namáhavý, ale ušetrí vás pred možnými poruchami.

Schéma zapojenia vykurovacieho kotla je podrobne popísaná v návode na inštaláciu a v procese prevádzky je potrebné dodržiavať všetky body. Aj keď to nie je uvedené v schéme zapojenia, je bezpodmienečne nutné inštalovať vodné filtre do potrubného okruhu kotla. To platí najmä pre elektrický kotol, pretože prítomnosť filtrov výrazne predlžuje prevádzku vykurovacích telies. Filtre tiež zabraňujú kontaminácii potrubí rôznymi materiálmi.

Pri pripájaní plynového kotla je bezpodmienečne nutné nainštalovať uzatvárací ventil, pomocou ktorého môžete zablokovať prístup plynu k inštalácii, ak potrebujete opustiť dom na dlhší čas. Po ňom by mal byť plynový filter, ktorého inštaláciu vyžadujú všetky orgány. Všetky spoje plynového potrubia musia byť starostlivo spájkované. Bežné pásky a iné materiály používané na iné spojenia potrubí nebudú fungovať.

Schémy zapojenia kotla Buderus

V návode na inštaláciu kotlov Buderus konkrétnej série sú uvedené štandardné klasické schémy. V praxi však takmer vždy prechádzajú schémy zmenami, aby sa optimalizovala elektroinštalácia, zodpovedali geometrii pece a vzájomnej polohe jednotlivých jednotiek. vykurovacieho systému.

Vykurovacie systémy vidieckych domov, aj keď sú si navzájom podobné, sú len vo všeobecnosti. V skutočnosti, akokoľvek rôznorodé sú plochy a dispozície budov, ich vykurovacie systémy sú rovnako odlišné. Odchýlka od štandardných schém môže byť spôsobená aj:

 • pripojenie výmenníka ohrevu bazéna,
 • umiestnenie objemovej vyrovnávacej nádrže, na ktorú plánujete napojiť alternatívne zdroje tepla: slnečné kolektory, kotol na tuhé palivo alebo krbovú vložku s vodným okruhom.

Komplikáciám okruhu sa nedá vyhnúť ani pri realizácii schémy zapojenia pre kaskádové kotly Buderus, kedy je systém navrhnutý na použitie viacerých plynových kotlov pracujúcich spoločne alebo striedavo. Moderným prístupom ku konštrukcii takýchto systémov je použitie špeciálnych jednotiek – hydraulických spínačov, ktoré zabezpečujú vyrovnávanie teplôt a tlaku chladiacej kvapaliny vo viacerých okruhoch, ktoré sú k nej pripojené.

Ako správne nastaviť

Prevádzkový režim kotla Buderus Logamax u072 24k sa konfiguruje pomocou ovládacích prvkov umiestnených na ovládacom paneli. Aktuálne hodnoty sú zobrazené na displeji, užívateľ musí iba zapnúť režim nastavenia pre ten či onen parameter a nastaviť požadovanú teplotu TÚV alebo vykurovacieho média.

Taktiež sa v súlade s vonkajšími podmienkami vykoná prechod na letný alebo zimný režim prevádzky kotla (vykurovací okruh je vypnutý alebo aktivovaný). Ak sa vyskytne chyba, môžete ju resetovať stlačením a podržaním tlačidla Reset na 5 sekúnd.

DÔLEŽITÉ!

Zložitejšie nastavenia týkajúce sa limitov tlaku plynu alebo vody vykonáva servisný technik. Nezávislý zásah do prevádzky systému je plný zlyhania dôležitých komponentov kotla.

Schéma potrubia elektrického kotla

Potrubný systém elektrického kotla sa takmer úplne zhoduje s potrubím plynového kotla. Elektrické kotly nie sú vybavené piatimi rúrkami, pretože piate je zvyčajne plynové potrubie.

Mínus elektrického kotla je úplne závislý od stability dodávky elektriny. Ak sú svetlá zhasnuté, miestnosť bude veľmi chladná. Prerušenie napätia môže mať vplyv na poruchy samotného kotla. Aj keď má prepäťovú ochranu, aj tá najsilnejšia ochrana môže spôsobiť neočakávané poruchy.

Závažné poruchy

Dizajn kotlov Buderus bol vytvorený na základe najmodernejšieho technického vývoja.

V prevádzke sú stabilné, no poistenie proti vzniku porúch ešte nebolo vymyslené. … Kotly Buderus sú vybavené systémom vlastnej diagnostiky, čo je sieť snímačov napojených na najdôležitejšie a najkritickejšie komponenty alebo časti kotla.

Činnosť všetkých prvkov v nepretržitom režime je riadená týmito snímačmi, ak sa vyskytnú nejaké nezrovnalosti alebo zmeny v normálnom režime, na displeji sa zobrazí alfanumerický kód jednej alebo druhej chyby. Okrem toho sú možné ďalšie poruchy.

Zoberme si najbežnejšie :

 • Horák sa nezapáli. Príčinou môžu byť odpojené štartéry vykurovacích alebo riadiacich systémov, porucha ističov, porucha regulátora alebo obmedzovača teploty kotla. Kotol môže byť zablokovaný v dôsledku problémov so zariadením na reguláciu spalín.
 • Horák sa zapne, ale okamžite zobrazí chybu. Najčastejšie je problémom uzavretý plynový ventil, prípadne prítomnosť vzduchu v plynovode. V oboch prípadoch otvorte ventil a vypustite vzduch.
 • Po štarte horáka sa objaví signál, že nie je žiadny ionizačný prúd. Problémom je zvyčajne oxidácia kontaktov alebo zmiešané zapojenie elektród „N“ a „L“. Je tiež možné, že sa ionizačná elektróda priblíži k telu alebo dôjde k poruche riadiacej jednotky horáka.
 • Po zapálení horák generuje chybu – prúd je menší ako 1,5 mA. Môže to byť spôsobené oxidáciou alebo tvorbou sadzí na ionizačnej elektróde, ktorú treba vyčistiť.
 • Z výmenníka tepla sa ozývajú zvuky varu. Je to znak hrubej vrstvy vodného kameňa alebo nedostatočného množstva chladiacej kvapaliny v systéme.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *