Čo je to gyroskop? Gyro v telefóne – čo to je?

Loading

Existuje veľa vynálezov, ktoré sa vyznačujú dlhou a veľmi bohatou históriou používania v rôznych zariadeniach a zariadeniach. Často môžete počuť niečo, ale ani nemáte predstavu o tom, na čo je určený. Tak vzniká otázka: čo je gyroskop? Stojí za to pochopiť.

Základná definícia

Gyroskop je navigačné zariadenie, v ktorom sa ako hlavný prvok používa rýchlo sa otáčajúci rotor, ktorý je upevnený tak, že jeho os otáčania sa otáča. Dva rámce kardanového zavesenia poskytujú tri stupne voľnosti. Pri absencii akýchkoľvek vonkajších vplyvov na zariadenie zostáva os rotácie rotora konštantným smerom v priestore. Ak je ovplyvnená momentom vonkajšej sily, ktorá má tendenciu otáčať osou vlastného otáčania, začne jeho pohyb nie okolo smeru momentu, ale okolo osi, ktorá je kolmá k nemu.

Funkcie zariadenia

Ak hovoríme o tom, čo je gyroskop, stojí to za to. Treba poznamenať, že v kvalitatívne vyváženom a dostatočne rýchlom otočnom zariadení namontovanom na vysoko kvalitné ložiská s nízkym trením neexistuje prakticky žiadny moment vonkajších síl, takže zariadenie je schopné udržať svoju orientáciu v priestore takmer nezmenené. Preto je schopný uvádzať uhol natočenia základne, na ktorej bola pripevnená. Bol to prvýkrát, čo sa jasne preukázala rotácia Zeme francúzskym fyzikom J. Foucaultom. Ak obmedzíte otáčanie osi špeciálnej pružiny, potom pri inštalácii prístroja na lietadlo, ktoré vykoná obrat, gyroskop bude deformovať pružinu až do vyváženia momentu vonkajšej sily. V tomto prípade bude napätie alebo kompresná sila pružiny úmerná uhlovej rýchlosti lietadla. Po tomto princípe nasleduje ukazovateľ otáčania lietadla a mnoho ďalších gyroskopických nástrojov. Vzhľadom na to, že v ložiskách je vytvorené veľmi malé trenie, aby sa udržalo otáčanie gyrotoru, nevyžaduje veľa energie. Zvyčajne na to riadenie a tiež na udržanie tohto pohybu postačuje malý elektrický motor alebo prúd stlačeného vzduchu.

Gyroscope: Použitie

Najčastejšie sa toto zariadenie používa ako citlivý prvok na indikovanie gyroskopických zariadení a tiež ako snímač pre uhol natočenia alebo uhlovej rýchlosti pre zariadenia pracujúce s automatickým riadením. V niektorých prípadoch môže gyroskop slúžiť ako generátor energie alebo krútiaci moment.

V súčasnej dobe, princíp gyroskopickej operácie umožňuje aktívne využívať ho v oblasti letectva, lodnej dopravy a kozmonautiky. Takmer každá námorná loď má gyrokompass na automatické alebo ručné ovládanie cievy a v niektorých prípadoch aj gyrostabilizátory. Systém riadenia paľby delostreleckých dverí je zvyčajne vybavený množstvom ďalších gyroskopov, ktoré sú navrhnuté tak, aby poskytovali stabilný referenčný rám alebo na meranie uhlových rýchlostí.

Ak pochopíte, čo je gyroskop, mali by ste pochopiť, že bez neho je automatické ovládanie torpéda jednoducho nemysliteľné. Vrtulníky a lietadlá sú takisto vybavené týmito zariadeniami, aby poskytli spoľahlivé informácie o prevádzke navigačných a stabilizačných systémov. Tieto nástroje zahŕňajú obzor vzduchu, gyroskopický ukazovateľ otáčania a rolovania a gyrovertikum. Ak zoberieme do úvahy vrtuľník s gyroskopom, potom toto zariadenie môže slúžiť ako polohovacie zariadenie, ako aj ako autopilot. Mnohé lietadlá sú vybavené gyrostabilizovanými magnetickými kompasmi a ďalšími zariadeniami – fotoaparátmi s gyroskopy, gyroskopmi, navigačnými vysielačmi. Vo vojenskom letectve sa gyroskopy aktívne používajú ako zložky v oblasti bombardovania a streľby.

Aplikácia v moderných gadgets

Takže ak zvážime, čo je gyroskop, potom je potrebné poznamenať, že toto zariadenie sa aktívne používa nielen v spomínaných oblastiach. Moderné smartphony a tablety sú vybavené množstvom doplnkových funkcií a modulov, zatiaľ čo niektoré sú veľmi užitočné a iné môžu narúšať komfortné používanie zariadenia a dráždi používateľov. Jedným z nich je gyro v telefóne, ktorý sa objaví pri používaní zariadenia. Na jednej strane sa ukázalo byť veľmi užitočné, aj keď na druhej strane – väčšina používateľov radšej jednoducho vypne.

Gyro v telefóne: čo je to?

Najprv sa musíte rozhodnúť, čo to je a aký druh funkčnosti je charakterizovaný. Takže gyro v telefóne – čo to je? Tento prvok je potrebný na určenie spôsobu orientácie zariadenia v priestore. V niektorých prípadoch môže byť tento snímač použitý na ochranu jednotlivých prvkov zariadenia pred pádom v budúcnosti. V skutočnosti je tento snímač určený na určenie zmeny polohy a za prítomnosti akcelerometra – a zrýchlenia na jeseň. Potom sa informácie prenášajú na výpočtovú jednotku gadgetu. V prítomnosti určitého softvéru sa prístroj rozhodne, ako ďalej reagovať na zmeny, ku ktorým došlo.

Čo ešte je pre to?

Takže ak s otázkou, čo je gyroskop, všetko sa stáva jasným, zostáva zistiť, prečo sa používa v telefónoch. Ochrana vnútorností nie je tu len jediná úloha. V kombinácii s rôznymi softvérmi naň spadá množstvo rôznych funkcií. Napríklad smartphone môže byť použitý pre hry, pri ktorých sa ovládanie vykonáva naklonením, trepaním alebo otáčaním zariadenia. Tento druh riadenia vám umožňuje urobiť hry naozaj fascinujúce, takže sú vo veľkej dopyte.

Zaujímavé funkcie

Je možné poznamenať, že výrobky spoločnosti “Apple” sú vybavené gyroskopmi a hrajú veľmi významnú úlohu, pretože sú viazané na prácu mnohých aplikácií. Pod ním je špeciálne vyvinutý režim nazývaný CoverFlow. Existuje veľmi veľký počet aplikácií, ktoré v tomto režime fungujú, ale môžete zastaviť na niekoľkých, ktoré to jasne dokazujú. Napríklad, ak používate na iPhone iPhone kalkulačku, na portrétnej pozícii budú používateľovi k dispozícii jednoduché akcie, a to pridanie, odčítanie, delenie a násobenie. Keď otočíte zariadenie o 90 stupňov, všetko sa zmení. Kalkulačka sa prepne do rozšíreného režimu, teda do inžinierskeho režimu, v ktorom budú k dispozícii ďalšie funkcie.

Ak pochopíte, ako funguje gyroskop, je potrebné poznamenať, že jeho funkcie môžu byť použité na určenie vašej vlastnej polohy na zemi.

Mapu môžete zobraziť na tomto zariadení terén pomocou GPS navigácie a v takom prípade sa mapa vždy otočí smerom k vášmu zobrazeniu. Preto ak stoja tvárou, napríklad k rieke, zobrazí sa na mape, a ak sa otočíte, pozícia mapy sa zmení. Vďaka tomu je orientácia na teréne značne zjednodušená a môže byť celkom užitočná pre ľudí, ktorí majú záujem o aktívnu rekreáciu.

Problémy s gyrom v telefóne

Môžete povedať o nevýhodách. Veľmi často sú odpojené, pretože programy reagujú na zmenu pozície v priestore s určitým oneskorením. Ak sa napríklad rozhodnete prečítať, ležať na gauči z obrazovky smartfónu alebo tabletu, gyroskop a súvisiaci program zmení orientáciu stránky vždy, keď otočíte alebo zmeníte pozíciu. To spôsobuje veľa nepríjemností, pretože veľmi zriedkavo je zariadenie schopné správne interpretovať polohu v priestore a situácia sa zhoršuje z dôvodu oneskorenej reakcie programu.

Moderné odrody

Prvé gyroskopy boli mechanické. Tento typ zariadenia sa používa aj teraz, ale s určitými vylepšeniami, ktoré ich robia užitočnejšími. V súčasnosti existuje laserové gyroskopické zariadenie, ktoré nemá mechanické nevýhody. A práve toto zariadenie sa používa v moderných technológiách.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *