Nebezpečný chrobák

Na tohto chrobáka si treba v týchto dňoch dávať pozor aj v okolí nášho mesta. Spoznajte májku fialovú

Loading

Májky majú komplikovaný životný cyklus

Májky majú komplikovaný životný cyklus Samičky májok sú väčšie ako samčekovia, čo slúži neskôr v rozmnožovacom cykle. Vývin májky je ale značne obtiažny. Dnes na ne aj napriek komplikovanému vývinu môžete natrafiť pri každej prechádzke a nájdete ich veľké množstvo. Májky môžu naklásť až tisícky vajíčok, z ktorých sa neskôr vyliahnu malé larvy, ktoré nazývame triungulinus.

Zaujímavosťou je, že táto larva sa ihneď po vyliahnutí vyšplhá na kvet. Tam sa prichytí tromi háčikmi k nejakému hmyzu, obyčajne k včele alebo čmeliakovi. Larva sa totiž musí dostať do úľa, kde sa najskôr živí včelími vajíčkami. Doteraz bola mylne označovaná ako „včelia voš“ hlavne včelármi, ktorí si mysleli že ide o samostatný druh.

Potom sa premení na larvu druhého štádia. Tá sa živí už larvami včiel a medom a pre včelárov je to naozaj nepríjemný parazit. Neskôr sa dvakrát zvlieka. Ďalej sa premení na larvu tretieho štádia, ktorá jednu zimu prezimuje. Na jar nasleduje premena na štvrtú larvu, ktorá sa zakuklí, a z kukly sa vyliahne dospelý chrobák. Dospelá májka sa už ale živí rastlinnou potravou. Rada si pochutí na okvetných lístkoch alebo listoch.

Najjedovatejší chrobák na území Slovenska

Aj napriek tomu, že ide o jednoho z najkrajších chrobákov a dokonca chráneného, a jeho spoločenská hodnota je 90€, táto zaujímavá májka je na prvej priečke v kategórii najjedovatejší chrobák u nás. Delí sa o ňu však s pľuzgiernikom lekárskym, ktorý je rovnako nebezpečný, a patrí k jej príbuzným. V nebezpečenstve, napríklad pri dotyku, vylučuje májka žltkastú tekutinu – svoju hemolymfu, ktorá sa podobá olejovým kvapkám.

Hemolyfma obsahuje prudko jedovatý alkaloid kantaridín, ktorý môže byť pre človeka smrteľný už pri požití dávky 30 mikrogramov. Májku by ste preto nikdy nemali chytať ani do rúk. Chceme vás upozorniť, že hemolymfa májky spôsobila problémy deťom a dospelým ľuďom aj v minulých rokoch. V prípade vylúčenia tekutiny na kožu sa postihnuté miesto veľmi ťažko hojí. Pripomína popáleninu a nepríjemne bolí.

Preto vyzývame hlavne mamičky s deťmi, aby sa ich nedotýkali. Najmä pre malé deti môžu byť veľmi nebezpečné, nakoľko sú veľmi atraktívne. Svojou výraznou farbou a veľkosťou pútajú pozornosť práve v týchto jarných dňoch, kedy vyliezajú z kukly fialové dospelé jedince a vydávajú sa hľadať si partnerov.

Májka fialová

Zdroj: www.nieco.ss

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *