Ako sa môžeme zbaviť dotieravého vtáctva v okolí? Plašenie holubov, lastovičiek, vrán…

Loading

Originálny spôsob plašenie holubov je asi len plašiť ich hlukom a svetlom.

Vtáky veľmi dobre ruší nahrávka zvukov exotického vtáctva, alebo blikajúce svetlo. Podľa niektorých ľudí je tento druh plašenia skutočne účinný, podstatnou nevýhodou je, že neruší len vtáky, ale aj ľudí v bezprostrednom okolí. V predaji na svetovom trhu sme našli prakticky naučenejšie tieto plašiče a posledný plašič je skôr vhodný na balkóny: BIRD Repel – elektronický odpudzovač vtáctva napr.  

 Multifunkčný plašič zvuk+ultrazvuk. Repeller vysiela v nepravidelných intervaloch rôzne prirodzené zaznamenané zvukové signály v počuteľnom pásme t.j. vtáčie tiesňové a útočné zvuky, vydesí, vtáky v efektívnom dosahu.

Plašič je plne programovateľný a vydáva Sonic & ultrazvukové vlny t.j. kombinácia zvukových zvukov a vysokofrekvenčné zvukové vlny, ktoré sú počuteľné pre vtáky, ale nevadia človeku. 

ODPUDZUJE a PLAŠIA: vtáky, holuby, vrabce, škorce, čajky, kormorány, vrany a mnoho ďalších. 

Zariadenie funguje na princípe vydávania hlasitého zvuku, takže zariadenie výrobca neodporúča umiestňovať do bytových komplexov, kde zvuky dravých vtákov môžu rušiť všeobecne ľudí, ak chcú mať doma ticho a pokoj. Aj keď nie je problém zvuk zoslabiť a prispôsobiť Vášmu okoliu. 

Vtáky daný zvuk vychádzajúci z plašiča vnímajú ako nebezpečenstvo a odlietajú preč. Vtáky sú zvukom rozrušené a dezorientované. 

Frekvencia: 3-5 kHz / 15 – 25 kHz (zvukové a ultrazvukové).

Pokrytie :  1000 m 2  (v závislosti na vlastnostiach terénu).

 {youtube}bWvxa2sGmqw{/youtube}

Reklamy

 

Ďalšie plašiče sú skôr delené len na počuteľné zvuky a nepočuteľné – ultrazvukové.

Plašič vtákov BirdXPeller-PRO793 zvuky vtákov a iné NF zvuky pracuje len v počuteľnom pásme. Je to prakticky digitálny programovateľný magnetofón.

Zariadenie funguje na princípe vydávania hlasitého zvuku, takže zariadenie výrobca neodporúča do bytových komplexov, kde zvuky dravých vtákov môžu rušiť všeobecne ľudí. Vtáky daný zvuk vychádzajúci z plašiča vnímajú ako nebezpečenstvo a odlietajú preč. Vtáky sú zvukom rozrušené a dezorientované. 

Na plochu 1000m2 predajca odporúča určite zvukové plašice. Sú 10x účinnejšie ako ultrazvuk v otvorenom priestore. Bohužiaľ zvuky môžu prekážať aj niektorým ľudom. Predsa len plašič vydáva rôzne zvuky dravých vtákov a iné.

Dosah zvukového plašiča je cca 200-400m, výrobca udáva aj viac, závisí to od hluku okolia a dokonca aj od toho ako fúka vietor akým smerom a v akej frekvencii km/h. 

Účinnosť plašiča dosahuje skoro 70-80percent a vtáky, ktoré sedávali na miestach kde bol plasic umiestnený – tie tam už veľmi chodiť, prilátať a hniezdiť nebudú a nové vtáky, ktoré zvuk ešte nevnímali si sadnú a zvuk ich až následne odplaší. Ale biologicky je dané, že stále sa vtáky v prvom polroku usídlia na vedľajšej streche kde zvuk už nie je počuť. 

Účinnejšie zariadenie je už len potiahnutie elektrického vedenia, ktoré vtáky neusmrtí, ale zapamätajú si, že nemajú pristavať na plochy, ktoré sú označené vodiacimi káblami.

{youtube}hwm3oIArxec{/youtube} 

Širokopásmový ultrazvukový plašič vtákov ultrason37-Pro-X-801 už z názvu je zrejmé, že sa jedná o plašič, ktorý vydáva ultrazvukové vlny a tie človeka ani domáce zvieratá neovplyvňuje – neruší. Plašič bráni v nalietavaniu vtáctva do Vášho okolia, jedná sa o jeden z najúčinnejších plašičov zo série ultrazvukov zo štyrmi samostatnými reproduktormi. Je vhodný do vnútorných a vonkajších priestorov. Zariadenie chráni trvalo Váš objekt. 

Profesionálna ultrazvuková ochrana proti vtáctvu zaručuje vysokú účinnosť. Zabráni v nalietavaní vtáctva, nocovaniu, hniezdeniu a opakovanom návrate vtáctva. Širokopásmový plašič je komplexný systém plašenia vtákov v pásme ultrazvuku z prepínaním štyroch reproduktorov. Systém, ktorý Vás zbaví tvrdohlavého vtáctva vo Vašom okolí. Ultrazvukový systém je komplexný audio útok proti lietajúcemu vtáctvu. Na ultrazvuk síce reagujú psy aj mačky, no po strechách Vám zrejme domáci miláčikovia nechodia, takže ich to neovplyvní v kvalite života v okolí plašeného objektu. 

Reklamy

Odpudzovač ochráni plochu 300 do 1000 m2 v uzavretom priestore a v otvorenom priestore – vonkajšie použitie je účinnosť omnoho menšia. 

Na vonkajšie prostredie odporúčame zvukové plašiče v počuteľnom pásme.

Do priemyselných hál je vhodný skôr ultrazvuk, umiestnite reproduktory na vstupné brány vonku z kadiaľ prilietavajú vtáky, alebo do vnútra brán smerom vonku. Bohužiaľ ultrazvuk cez steny neprejde – odráža sa, takže pokryjete len jednu halu, či skôr časť vstupu. Ak je tam hlučná prevádzka, tak účinnosť ide rapídne dole, taktiež rozhoduje aj vzdialenosť od reproduktorov. Najvhodnejšie je umiestniť jeden hlasový plašič vonku na strechu a ultrazvuky do vnútra. Buď na vstupy, aby ich to odradilo už pri nalietavaní, alebo ďalší plašič do stredu haly či skôr na koniec haly – reproduktory umiestniť smerom k bránam, aby ich to tlačilo smerom k bránam, t.j. vedeli smer vylietavania ak už do haly vletia. 

Najlepšie je najprv začať jedným plašičom z umiestnením do vstupných brán a jeden zvukový plašič umiestniť na strechu, kde sa zdržujú vtáky a sami uvidíte kam sa vtáctvo presťahuje. Väčšinou sa presťahujú na ďalšiu vyššiu budovu v okolí. Je taktiež vhodné ak vtáky neprilietavajú cez brány, ale cez diery v traverze a tak tie diery upchať.

Všetky vyššie spomenuté plašiče sú vodotesné: elegantný plášť je navrhnutý tak, aby vydržali roky vonkajšie použitie pred poveternostnými vplyvmi.

Vo veľkých priemyselných halách sa veľmi dobre osvedčil ako doplnkový plašič Vizuálne strašiaky t.j. Vizuálny plašič, odhánač vtáctva, dravec 795 Hawkeye.

 

Vizuálny plašič, odhánač vtáctva, dravec 795 Hawkeye sa neustále točí ako vizuálny odstrašujúci prostriedok. Je vhodný na strechy, veľké budovy. Ďalej je vhodný ako doplnok k elektrickým plašičom, alebo tam kde nie je možné použiť elektrický zvukový plašič. 

Veľké multi-uhlové zrkadlá dávajú silný záblesk odrazeného svetla od slnka alebo dokonca od  splnu mesiaca. Jedná sa o najučenejšie mechanické zariadenie na trhu od anglického výrobcu bird.

Zariadenie odplaší mnoho druhov vtáctva aj svojimi mihotajúcimi veľkými očami. Využíva sa závan vetra a pohyb je účinný aj sa slabého vetra. Zariadenie nemá žiadne prevádzkové náklady a je úplne nehlučné t.j. tiché. Hawkeye plašič pred vtáctvom je ideálny pre ochranu plodín na ornej pôde, záhradníctvo, ovocné sady, vinice a komunálnych skládkach, ale aj pre veľké plochy priemyselných alebo bytových striech. Jednoducho perfektný doplnok pre všetky zvukové a ultrazvukové plašiče a máme potvrdené, že ak si zakúpite elektronický plašič je možné získať aj zľavu na daný vizuálny plašič.

Jedná sa jednoducho o efektívnu alternatívu k blikajúcemu vizuálnemu plašiču Hawkeye. Rovnako ako u elektronických prístrojov, ktoré používajú neustále sa meniace zvuky pre odplašenie vtákov, môžu účinnosť týchto veterných vizuálnych plašičov zvýšená znovu oživenou zmenou sledovacej očnej dosky ( iná zobrazovacia jednotka)  alebo použitie oboch typov v rovnakej oblasti.

 

Pre plašenie na balkón je vhodný typ plašičaPasívny infračervený Bird Repeller zvukový

alebo len ultrazvukovýUltrazvukový Bird Repeller 

 {youtube}O70pt3pf0f8{/youtube}

Plašenie holubov: Žiadne špecifiká, postačuje zakúpenie zvukového plašiča, alebo ultrazvukovo – zvukového plašiča + vizuálny plašič, ak mate dostatok finančných prostriedkov na plašenie. 

Plašenie lastovičiek: Pre plašenie lastovičiek odborníci radia výrobok t.j. plašič ultrazvukový inštalovať pred ich usídlením – postavením hniezda. V opačnom prípade budú lastovičky ignorovať predmetný ultrazvuk, aj keď im prekáža, uprednostnia výchovu svojich mláďat. Ich inštinkt pre výchovu je jednoducho silnejší ako nepohodlie spôsobené nepríjemným plašičom. Taktiež je vhodné opláchnuť steny saponátom od ich nánosov – prípravy na uchytenie hniezd pre umiestnením plašiča. Účinnosť plašičov pre lastovičky je najmenšia t.j. len 20-30 percent.

Predajca odporúča skúsiť zmenu ultrazvukovej frekvencie trojpolohovým prepínačom na plašiči – pod priesvitným krytom plašiča, t.j. presunúť ho do inej polohy, posunie sa tým šírka kmitania ultrazvuku, smerom hore, alebo dole. 

Taktiež je vhodné skúsiť umiestniť reproduktory – smer vyžarovania priamo na hniezda, alebo aspoň jeden reproduktor smerovať na hniezda a ďalšie do priestoru nalietavania lastovičiek. 

Lastovičky sú zákonom chránené, takže aj ich plašenie nie je úplne legálne. Očistenie steny klasickým saponátom taktiež do značnej miery pomáha a stojí to zato skúsiť aj tento spôsob ochrany ešte pred ich zahniezdením. 

Samotné ultrazvukové plašiče nie je počuť a preto mnoho ľudí predpokladá, že nefungujú. No ak dáte ucho k reproduktoru, mali by ste počuť slabý piskot, alebo aspoň šum, alebo praskanie po niekoľkých sekundách. Človek ak je starší už z fyziologického vývinu kmitočty nad 18KHz nepočuje. 

Bohužiaľ samotný ulzrazvuk sa v otvorenom priestore aj horšie šíri, takže účinný dosah v plašení je v rozmedzí 15-30 metrov. Stačí ak máte v blízkosti hlučnú cestu a ultrazvuk zanikne ešte skôr ako odplaší vtáctvo.  

Výrobky sú hlavne určené na vtáky, ale niektoré majú väčšiu účinnosť a niektoré nie (asi najslabšiu účinnosť zaznamenávame na plašení lastovičiek). Niektorí zákazníci sú radi aspoň nejakým výsledkom t.j. viditeľným odplašením, ale na sto percent to nikdy nebude, samozrejme účinnosť je viditeľná, ináč by sa dané výrobky nevyrábali a neponúkali na trh. Výrobky na vyššie uvedenej báze sú určené na ekologický prístup k ochrane obydlia tak, aby zákazník nemusel používať biologické a chemické jedy, ktorých účinnosť je často sto percentná, ale aj v prípade ak sa dostanú do nesprávnych ručičiek deťom či domácim miláčikom a môžu spôsobiť poškodenie zdravia s trvalými následkami alebo až usmrtenie.  Ak máte ultrazvukový plašič v zimnom období nevyužitý, hodí sa dobre na plašenie myší a potkanov – stačí ho premiestniť a prípadne preladiť na výrobcom určenú polohu. 

  {youtube}zHQnNAgFpZ4{/youtube}

Plašenie vrán

Plašenie vrabcov, 

Plašenie škorce, 

Plašenie čajky 

Plašenie  kormorány, 

 

Plašení ptáků, myší, škůdců

Plašiče ptáků

Plašiče ptáků – elektronické

Siluety dravce nalepovací

Odpuzovače hmyzu 

Odpuzovače krtků, hryzců

Odpuzovače pavouků 

Odpuzovače kun 

Odpuzovače myší, potkanů .

Odpuzovače mravenců 

Odpuzovač netopýrů 

Odpuzovače poké zvěře 

Odpuzovače psů a koček 

Pasti 

Deratizace 

Elektrické ohrady 

 

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *