AliExpress a DPH v EÚ v roku 2021: kompletný sprievodca

Loading

Možno ste už o tejto téme niečo počuli. Od 1. júla je zavedený „Import One Stop Shop“ (IOSS), čo znamená platiť DPH za všetky produkty, ktoré dovážame z krajín mimo Európskej únie.

Ako to ovplyvní naše nákupy na AliExpress? Skončili sa kšefty?

V dnešnom článku vám povieme všetko o význame tohto.

Čo sa stane s DPH od 1. júla 2021?

Vzhľadom na plán reformy DPH, ktorý Európska únia prijala v roku 2015, sa dohodlo, že všetky produkty dovážané do EÚ budú musieť od 1. júla 2021 platiť DPH vo svojich krajinách.

To nebude mať vplyv len na produkty pochádzajúce z Číny, ale aj z iných krajín mimo Európskej únie.

Prečo teraz uplatňujú túto reformu DPH?

Doteraz boli veci, ktoré sme nakúpili za menej ako 22€ oslobodené od DPH. Predajcovia aj my (kupujúci) sme to využili, aby sme sa pokúsili zbaviť platenia daní deklarovaním položiek v hodnote takmer necelých 22 €.

Ako viete, doteraz jediný spôsob, ako musel miestny daňový úrad overiť, či je to pravda alebo nie, bolo colné odbavenie. Ale keďže do európskych krajín denne prichádzali tisíce balíkov, nebolo možné ich všetky skontrolovať.

Je zrejmé, že štáty zakročili a zmenili zákon, aby zbierali všetko, čo doteraz unikalo cez trhliny.

Ako budem musieť odteraz platiť DPH?

Už sme vám povedali, že vo všeobecnosti nebudete musieť pri colnom odbavení nič robiť. Ani kuriér od vás nebude vyžadovať zaplatenie akejkoľvek sumy, ak chcete, aby vám balík doručil.

Všetko bude oveľa jednoduchšie: IOSS (Import One Stop Shop) umožní platformám ako AliExpress samy spravovať DPH pre položky do 150 €.

Reklamy

To znamená, že teraz pri kúpe tovaru zaplatíte DPH priamo cez AliExpress a budú mať na starosti pravidelné zúčtovanie s miestnym daňovým úradom.

Preto sa váš zážitok z nakupovania vôbec nezmení. Hlavnou zmenou je, že colné úrady už nebudú prijímať objednávky (samozrejme, pokiaľ nekupujete nelegálne produkty).

AliExpress používa túto metódu v Spojenom kráľovstve od začiatku roka

Toto zvýšenie bolo naplánované na začiatok roka 2021 a v dôsledku pandémie Covid-19 bolo odložené až do júla tohto roku.

V krajinách, ako je Spojené kráľovstvo, sa táto metóda začala používať v januári 2021 a nezdá sa, že by medzi občanmi predstavovala veľký problém.

A čo položky AliExpress nad 150 €?

Zdá sa, že objednávky nad 150 € sú výnimkou a naďalej budú fungovať tak, ako doteraz.

Každopádne, pri objednávkach nad 150€ je vždy lepšie hľadať položky, ktoré sú odosielané zo skladov v rámci Európskej únie alebo z AliExpress Plaza. Týmto spôsobom sa vyhnete prípadným problémom.

Čo ak nakupujem zo skladov v Európskej únii?

AliExpress už nejaký čas umožňuje sklady v niektorých krajinách Európskej únie ako Španielsko, Francúzsko, Belgicko, Poľsko a Česká republika (a určite ich bude pribúdať).

DPH sa pripočítava aj k týmto produktom pri pokladni:

Preto, keďže musíme platiť DPH za oba produkty zasielané z Európy aj z Číny, je vždy lepšie zvoliť si európsku možnosť, aby sme objednávku dostali skôr.

Ak si chcete prečítať viac o týchto produktoch zasielaných priamo z krajín EÚ, môžete si prečítať náš článok o štandardnej preprave Cainiao Warehouse .

Reklamy

Bude všetko drahšie?

Niektorí predajcovia AliExpress nám povedali, že sú ochotní znížiť svoje marže, aby kompenzovali tento nárast, ale budeme musieť vidieť, ako to pôjde postupne.

AliExpress sa stal celosvetovo veľmi dôležitou e-commerce spoločnosťou, ktorá generuje šokujúce ročné zisky. Vzhľadom na to, že podstatnú časť ich ziskov tvoria krajiny Európskej únie, je jasné, že nebudú riskovať stratu konkurenčných cien a stratu zákazníkov.

Je tiež pravdou, že mnohé položky, ktoré nájdeme, majú cenu dva- až trikrát nižšiu, než akú môžeme zaplatiť v ktoromkoľvek miestnom obchode.

Takže aj so zvýšením DPH sme si istí, že nákup z AliExpress bude aj naďalej lákavejší.

Výhody a nevýhody IOSS

To všetko má skrátka svoje výhody aj nevýhody, preto si ich nižšie uvedieme.

Zápory

  • Objednávky z Číny budú o niečo drahšie, keďže tam budeme účtovať DPH.

Pros

  • Predajcovia pravdepodobne upravia ceny smerom nadol, takže nárast až tak nepostrehneme.
  • Európskych skladov bude čoraz viac a s väčšou rozmanitosťou produktov, takže objednávky budeme dostávať skôr.
  • Už sa nebudeme musieť obávať zastavovania balíkov na colnici.

Prejdite na AliExpress

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *