Ebay, Amazon, Alibaba, AliExpress – na Slovensko sa tak ľahko už nedostanú

Loading

Nové legislatívne zmeny v rámci platenia cla a daní sa budú vzťahovať na tovar z tretích krajín mimo Európskej únie, ktorý si spotrebitelia objednávajú prostredníctvom zahraničných e-shopov alebo z rôznych veľkoskladov, predovšetkým tovaru z Číny, USA či Turecka.
Tieto zásielky boli doposiaľ považované za tovar neobchodného charakteru, no po novom dôjde k zmene ich klasifikácie na obchodný charakter nie len pre právnické, ale i pre fyzické osoby, teda bežných spotrebiteľov.

Colníci to vidia jednoducho, spotrebiteľ menej.

Nič by neprekvapila prípadná radosť colníkov, ktorým nové pravidlá sľubujú obrovské administratívne zjednodušenie, nakoľko hlavnú úlohu pri preclievaní budú mať nové informačné systémy.
V praxi to znamená, že tovar, ktorý prejde preclením v jednej krajine EÚ sa môže ďalej voľne pohybovať po celej EÚ.
Práca Finančnej správy teda bude jednoduchšia.
Menej pozitívne na zavedené zmeny však bude prihliadať samotný kupujúci.
Nákupy z najznámejších nákupných portálov ako je Ebay, Amazon, Alibaba, či Aliexpress už totiž po prepočítaní všetkých s nimi súvisiacich nákladov, nebudú takým lacným špásom ako doteraz.
Podľa starej právnej úpravy sa výška cla vypočítala iba z colnej hodnoty balíka.
Po novom budú do tohto vymeriavacieho základu pripočítané aj nemalé poplatky za poštovné. Platenie DPH sa bude vzťahovať na všetky zásielky, ktorých hodnota bude vyššia ako 22 EUR a výšku DPH Vám vypočítajú zo sumy, ktorú tvorí colná hodnota balíka, poštovné a samotné clo.

Papierová drezúra!

Okrem vyšších platieb Vám náladu nepozdvihnú ani papierovačky, ktoré prídu na rad, ak nakúpite tovar v hodnote 150 EUR a viac.
S uvedenou sumou sa spája povinnosť predložiť colné vyhlásenie s potrebnými údajmi.
Tiež si rozmyslíte, či nakúpený tovar zodpovedá Vašim predstavám.
Pri prípadnej reklamácii tovaru u predajcu Vás totiž čaká rovnaká drezúra a colné vyhlásenie budete podávať opäť. Tentokrát z dôvodu vývozu.

Zároveň, ak bude Vaša zásielka podliehať schváleniu osobitného orgánu akým je napríklad Slovenská obchodná inšpekcia, Štátny ústav pre kontrolu liečiv, Úrad verejného zdravotníctva alebo Štátna veterinárna a potravinová správa, bude potrebné doložiť aj vyjadrenie tejto inštitúcie.

{googleads none}

Keď si z nás (ne)strieľajú…

Ak máte hobby, napríklad paintball, Air soft alebo lukostreľbu, pri ktorých sa jednoznačne nezaobídete bez zbrane (kategórie D), určite viete, že doteraz sa na Vás vzťahovala výnimka a žiadnu licenciu, či špeciálne doklady na kúpu tohto príslušenstva ste nepotrebovali.
Po novom, ak nepredložíte všetky potrebné doklady, pošta Vám jednoducho balík s obľúbenou hračkou uskladní a vydá až po ich predložení.

A čo tie sľúbené benefity?

Reklamy

Oslobodené od cla naďalej zostávajú balíky s colnou hodnotou do 150 EUR (pozor, nie od DPH!).
Ak navyše Vaša zásielka bude obsahovať aj korektné potvrdenie o platbe, nebude dôvod Vám ju zadržať.
V tomto prípade Vám colníci vymerajú dovozné platby, alebo jednoducho prepustia tovar bez ich vyrubenia a pošlú Vás s Pánom Bohom domov, až nejdete s balíkom sami.
To je v zásade tá lepšia alternatíva, ak ste totiž kúpili napríklad parfém, tabakový výrobok alebo alkohol, v takom prípade clo platiť budete, hoci aj Váš balík hodnotu 150 EUR nepresiahol.

Cieľom nie je odradiť, len nasmerovať, či?

Nejeden nákupca poplatky a administratívne zaťaženie spotrebiteľa vníma účelovo, v snahe odradiť zákazníka od na pohľad veľmi výhodných internetových nákupov zo zahraničia, kedy tieto, i napriek občas nazaplakanie hodnej kvalite došlého produktu, znižujú predajnosť tovarov domáceho (európskeho) trhu. Finančná správa sa však od obdobných myšlienok dištancuje, a od nových pravidiel si sľubuje predovšetkým zvýšenie právnej istoty, zjednotenie colnej legislatívy v celom priestore EÚ a postupný prechod na kompletné elektronické colné služby.
Na druhej strane, ak Vás vyrubovanie poplatkov podľa nových pravidiel predsa len načisto (či už dobrovoľne alebo nasilu) odradí od internetových nákupov z tretích krajín, no nakupovania cez internet sa kvôli pohodlnosti odmietate vzdať, možno je tento stav výborným dôvodom preskúmať nákupné možnosti poskytované e-shopmi rámci EÚ.
Pri takomto nákupe totiž platíte maximálne poštovné za doručenie balíčka, ale žiadne ďalšie poplatky a súvisiace administratívne povinnosti Vám nehrozia, nehovoriac o krátkej časovej dostupnosti tovaru…a keď už zlyhajú všetky argumenty, pamätajte…co je doma, to se počítá.
A čo ušetríte na poplatkoch, za to si predsa len môžete kúpiť niečo pekné.

Zaplavujú nás lacné zásielky z Číny, pošta ich ráta na milióny
Počet lacných zásielok z Číny u nás prudko rastie. Môže sa to však zmeniť a to už roku 2021.
O pár dní skončí oslobodenie takejto pošty od DPH.
Na čínsky tovar sme ochotní čakať mesiac či dva. Je totiž lacnejší aj o viac než 50%, drobné zásielky sú oslobodené aj od poštového.

Slovenská pošta hovorí, že z ázijských krajín sú v prevažnej väčšine doručované listové zásielky, ktoré dovoľujú aj zasielanie drobného tovaru.

„Počet listových zásielok, v ktorých je zasielaný tovar, jednoznačne narastá, a môžeme teda potvrdiť neustále rastúci trend internetového obchodovania,“ uviedla pre Aktuality.sk hovorkyňa Slovenskej pošty Martina Macková.

„Ak zoberieme do úvahy len zásielky z Číny, Slovenská pošta v roku 2017 spracovala viac ako 1,9 milióna kusov zapísaných zásielok (tzv. doporučené, poistené a PRIME), pričom objemy zásielok z Číny celkovo predstavovali viac ako 1 milión kilogramov. Po prepočte na kusy môžeme konštatovať, že Slovenská pošta spracovala cca 8,7 milióna listových zásielok s obsahom tovaru, ktoré pochádzali z Číny,“ pokračovala.

Pre porovnanie, v roku 2016 spracovala naša pošta zhruba 6,2 milióna zásielok s obsahom tovaru z Číny. Na počet kusov tak ide za jeden rok o 2,5 miliónový nárast.

Čínsky tovar láka aj Čechov 
Objem zásielok z Číny pravidelne rastie aj v Česku. Vlani tam zaregistrovali medziročný 40 percentný nárast. „Od začiatku tohto roka rastie množstvo zásielok z Číny o zhruba 50%,“ uviedol podľa iDnes.cz trend hovorca Českej pošty Ivo Vysoudil.

Podobné čísla má aj tamojšia colná správa. Z vlaňajších 15,6 milióna zásielok s hodnotou do 22 eur tvoril dovoz z Číny do Česka cez 9,6 milióna. Tento rok je čínska dominancia voči zásielkam z iných krajín ešte vyššia. Vzrástla zo 60 na 67%. Dovoz vyšších zásielok je vraj marginálny, nedosahuje ani jedno percento.

Reklamy

Boom Alibaby v Európe môže zbrzdiť skutočnosť, že niektoré výhody sa od januára 2021 skončia.

Rada Európskej únie vlani schválila smernicu, ktorá ruší oslobodenie od DPH pri zásielok do 22 eur. Každá členská krajina potom bude musieť pravidlá premietnuť do národnej legislatívny.

Veľké ambície Alibaby
E-shopy, ktoré zastrešuje skupina Alibaba, najmä populárny AliExpres.com alebo Taobao.com, sú obľúbené v celej Európe. Internetový obor posiela z Číny zákazníkom do Európy 1,5 až 2 milióny balíčkov denne. Toto množstvo narástlo za tri roky celkovo o 40%.

Spoločnosť 4PX Expres, ktorá v Česku zaisťuje logistiku pre Alibabu, tvrdí, že na to nepotrebuje spoločnosť Amazon. V českom logistickom parku VGP Jeneč otvorila pilotnú prevádzku už vlani. Rozosiela zásielky z Číny najmä do Nemecka a západnej Európy. Ale v pláne má rozšíriť pôsobnosť aj na Slovensko a Česko. „Časový harmonogram zatiaľ nemáme, ale malo by to byť čo najrýchlejšie,“ povedal portálu šéf 4PX Expres Radoslav Palla.

Alibaba Group je čínskym nadnárodným gigantom s trhovým kapitálom 505 miliárd dolárov. Tretí najbohatší Číňan podľa vlaňajšieho rebríčka magazínu Forbes vlani vyhlásil, že Alibaba bude do roku 2036 piatou najväčšou ekonomikou sveta. Predstihne napríklad Nemecko či Indiu.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *