Ako skoncovať so slimákmi na záhrade ! Použite rušičku ? Či elektrinu ?

Loading

 Chce to pevné nervy

Medzi najosvedčenejší metódy patrí klasické zbieranie. Vyrážajte na ne večer a skoro ráno, kedy sú najaktívnejšie. Vraciate Ak je do prírody (alebo je hádžete cez plot k susedom?), Pretože im nechcete ublížiť, máme pre vás zlú správu, za chvíľku ich máte späť. A teraz k tým menej šetrnejším metódam. Mnoho z nás je hromadne posolí, ale pripravíte im tak veľmi pomalú smrť. Odborníci odporúčajú rýchlejší spôsob, zaliať je v vedre horúcou vodou, rýchlo sa rozloží a môžete ich vyliať na kompost.

http://www.plasice.sk/Ak nemáte chuť behať po záhrade, uľahčite si zber nalákáním na pokazené ovocie alebo na granule pre mačky či psy.
Väčší efekt docielite, keď potravu priklopíte vlhkým doskou, radi sa schovajú tam, kde je vlhko a teplo.

Medzi najpoužívanejšie pasce patrí zapustená nádoba, kedy lákadlom je pivo. Okraja nechajte 1 cm prečnievať, aby ste zamedzili odchytu iných živočíchov. Pasce je nutné denne kontrolovať, s usmrtením si nerobte starosti, utopí sa. Pamätajte na “Dlháň” a nechajte hladinu piva dostatočne hlboko, niektorí sa zvládnu len napiť a v pokoji “odkráčať”.

Ďalšou možnosťou je mechanická ochrana záhonov, bariéry sú pre nich ťažko prekonateľné. Vyskúšať môžete:

 

Zapustené plechy s okrajom zahnutým smerom von, vysoké aspoň 15 cm.
Pásy suchého materiálu, ako je slama, piliny, vaječné škrupiny.
Do prvého dažďa vám pomôžu ohrádky z aromatických rastlín, ktoré im nechutia: šalvia, tymián alebo levandule.
Neprekonateľnou prekážkou je aj suchý usadenina, ulitníky ho skonzumujú a otrávi sa.
Na kraja záhonov vysádzajte rastliny, ktoré im nechutia: cesnak, kôpor, pivónie a okrasné trávy.
Zúfalí? Choďte do boja s chémiou

V obchodoch sa predávajú špeciálne granule, ktoré je spoľahlivo otrávi, stačí ich nasypať na miesta, kde sa najčastejšie vyskytujú. Vyskúšajte Vanish Slug pellets, Ferramol alebo Mesurol-Schneckenkorn. Ale opatrne, pri dlhšom používaní sa chémie začne nasávať do pôdy a môže uškodiť rastlinám, zelenine aj iným živočíchom. Pozor na látku methiocarb, ktorá hubí všetky ďalšie živočíchy, dokonca aj domáce zvieratá.

Medzi “šetrnejšie” chemickej ochrany patria tie, ktoré sú na báze metaldehydu, zameriavajú sa priamo na slimáky, ktorí sa po požití dehydrujú. Prednosť dávajte prípravkom na báze zlúčeniny železa a fosforu, mali by byť pre ostatné zvieratá neškodné.

 {googleads right}

Chytrosť sa vypláca

Reklamy

Predsa len by sme nemali prírodu zaťažovať chémiou, stále obľúbenejšie sú zbrane biologické. Medzi prirodzeného parazita ulitníkov možno zaradiť aj hlísty. Majú veľkosť 1 mm, vyhľadávajú slimáky, preniknú do nich dýchacími otvormi. Vnútri vyvrhne symbiotickú baktériu, ktorá sa množia a spolu s nematódami slimáka usmrtia. Ak máte väčšiu záhradu, budete si musieť našetriť väčší obnos, 12 miliónov hlíst sa aplikuje postrekom na prevlhčenou pôdu a vystačí asi na 40 metrov štvorcových. 

Keď všetko zlyhá, vyrobte elektrický ohradník!

Elektrické ohradníky proti slimákom môžu fungovať. Dva uzunké holé drôtiky sú okolo pozemku natiahnuté vedľa seba a napojené v okruhu na plus a mínus devítivoltové batérie. Oddeliť ich môžete drevenými špalíčky na šírku slimákova telíčka. Slimák je prelezie, telom ich spojí a malý výboj ho usmrtí.

Osobná skúsenosť z webu www.plasice.sk , ktorý spolupracuje s našou redakciou, potvrdzuje funkčnosť tohto “zázraku”.
Podľa amerického návodu ho za nedôvery susedov inštaloval na vlastnej záhrade.

“Ako som sa dočítal na internete – slimáci v Amerike drôtiky spoja, dostanú zásah, otočí sa a odleží, na tie české to zatiaľ funguje, zostávajú a cez hranicu pozemku už sa nedostanú – tam ani späť.

{googleads right}

Každopádne to funguje a susedia uznanlivo pokyvujú hlavami . “

Ako vidno na fotografiách nižšie, ideálny spôsob je pripojením drôtikov na drevené lišty alebo dosky. Nezostáva než dúfať, že nabudúce si slimáci zaskočí na šalát k susedom.

Nech sa pustíte do boja chemickú, biologickú alebo mechanickou cestou, prajeme vám hlavne pevné nervy.

Bojujete so slimákmi? Máte nejaké zaujímavé rady a tipy, ako sa týchto slizkých návštevníkov zbaviť? Podeliť sa o vaše skúsenosti môžete v diskusii pod článkom.

Reklamy

Zbavte sa slimákov na záhrade nadobro – www.plasice.sk
V záhrade zožerú takmer všetko a pestovateľom zostávajú oči pre plač. Proti slizniakom, slimákom bez ulity…

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *