Technika napreduje mílovými krokmi

Loading

Už pred štyridsiatimi rokmi dokázali „oči“ špionážnych družíc rozpoznať za jasného svetla i to, aký druh novín človek číta. Dnes už Veľký brat z vesmíru rozozná na človeku podstatne viac detailov v reálnom čase, a nie je ďaleko doba, kedy sa pred kamerami nikde neschováme.

„Kameramanov“ je po celom svete veľké množstvo.
Používajú sa kamery rôznych veľkostí, od veľkých až po miniatúrne, či dokonca inteligentné, ktoré rozpoznajú či je v zábere človek, zviera alebo stroj. Najmenšie kamery už nevlastnia len tajné organizácie, ale môže si ich dnes kúpiť aj obyčajný človek v obchodoch so špeciálnou špionážnou technikou.

Minikamery môžu byť skryté naozaj všade, načo si len spomeniete – od zapaľovača, cez pero až po kravatu. Miniatúrne kamery boli kedysi hitom medzi tajnými agentmi, a napriek tomu, že sa stále používajú, nie sú všetko.

Špionáž ide ešte ďalej, pretože samostatne snímajúce kamery – „bez mozgu“, budú onedlho skôr len výnimkou. Špičkový fotografický a záznamový systém totiž dokáže nielen snímať akéhokoľvek jednotlivca, ale ho aj v reálnom čase identifikovať podľa chôdze, postavy, hlasu, alebo pomocou gest.

Súčasťou obrovského elektronického systému bude aj gigantická databáza uložená v centrálnych počítačoch. Inteligentné kamery fungujú doslova ako ľudský mozog. To načo sa kamera zameria svojimi „očami“, hneď aj okamžite vyhodnotí. Je úplne jedno či už ľudí, objekty, rôzne výjavy alebo udalosti z bežného života.

Elektronický systém napríklad bude schopný (ak sa už raz v databáze ocitnete) uviesť na monitore osobné údaje – ako vek, pohlavie, zamestnanie, rodinné pomery atď. o osobe, ktorú kamera práve sníma. Ak si myslíte, že tento inteligentný systém sa bude dať oklamať rôznym maskovaním, mýlite sa. Ten dokonca dokáže človeka nielen odmaskovať, ale aj zrekonštruovať podobu akú mal ten ktorý jednotlivec pred niekoľkými rokmi.

Inteligentný kamerový systém ide ešte ďalej, pretože používa aj „uši“ a má vlastnú „intuíciu“. To čo totiž vidí, si dokáže porovnávať a vyhodnocovať v časovej postupnosti – podľa pohybu jednotlivcov, či zmenami okolitého prostredia. Ďalšou pomôckou je preto odpočúvanie telefonických rozhovorov na danom mieste a v danom čase.

Na súkromie zabudnite ..!

Vyzerá to vskutku ako zo sci-fi filmu Matrix, ale k realite je už naozaj len krôčik. Vojna proti terorizmu sa už dávno začala, a neodohráva sa len na bojových poliach v Afganistane alebo Iraku. Násilnej vojne sa pokúšajú predísť nielen tajné služby, ale aj moderná vojenská technika tým, že rôzne inteligentné kamerové a odpočúvacie elektronické zariadenia dokážu teroristov, bomby a verejných nepriateľov odhaliť ešte skôr ako sa k niečomu odhodlajú.

Veľký brat má oči a uši všade, snaží sa chrániť pred zlom tohto sveta, ale na súkromie obyčajných ľudí nehľadí. Niektorí jedinci cítia na sebe pohľady iných ľudí, onedlho sa však o nás nebudú opierať len ľudské oči, ale aj tisícky kamier odvšadiaľ.

Reklamy

Sme tu, a vidíme vás…. súkromie prestáva existovať.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *