Platobný systém „Swift“ (SWIFT): vlastnosti a história vzniku

Loading

Moderný život si možno len ťažko predstaviť bez toho, aby sa uskutočňovali prevody peňazí. Sú založené na takmer všetkých medzinárodných ponukách a podnikaní. Spomedzi rôznych platobných systémov je systém Swift obzvlášť obľúbený.
Pozrime sa podrobnejšie, aké sú jeho zvláštnosti a výhody. definícia Spoločnosť Swift bola založená už v roku 1973 a stala sa združením mnohých amerických a európskych finančných organizácií.
Medzinárodný systém Swift si stanovil za cieľ vytvoriť taký zdroj, ktorý by rýchlo a spoľahlivo prenášal údaje medzi rôznymi finančnými štruktúrami. Sídlo spoločnosti je v Belgicku. K systému je už pripojených vyše 10 000 veľkých bánk z viac ako 200 krajín sveta.
Každý deň prechádza spoločnosť Swift cez milión rôznych operácií a platieb. Okrem finančných organizácií využívajú služby spoločnosti rôzne burzy, makléri a depozitáre.
Každá banka, ktorá je členom spoločnosti Swift, má jedinečný kód, ktorý je identifikátorom finančných transakcií. Medzibankový systém Swift je v súčasnosti považovaný za nesporného lídra v oblasti finančných platieb: s jeho pomocou si môžu klienti (fyzické aj právne) vymieňať finančné prostriedky z rôznych krajín.

Sprievodným znakom globalizácie je čoraz intenzívnejší pohyb tovaru a služieb na čoraz väčšie vzdialenosti, čo si vyžaduje rýchle a dôveryhodné cezhraničné prevody peňazí.
Aby mohli fungovať rýchle, bezproblémové a bezpečné prevody, bolo treba vytvoriť centrálny komunikačný systém umožňujúci dôveryhodné posielanie správ medzi bankami a inštitúciami po celom svete. Zároveň bolo potrebné zabezpečiť, aby žiadna banka ani inštitúcia nemala monopol na systém medzinárodných platieb.

Preto bola v roku 1973 založená medzinárodná spoločnosť SWIFT, ktorú vlastní konzorcium viac než 2000 bánk a finančných inštitúcií.
Skratka SWIFT znamená Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, voľne preložené: globálny medzibankový platobný systém. Táto medzinárodná spoločnosť bola založená v roku 1973, sídli v Belgicku a prepája viac než 11 000 bánk a inštitúcií vo viac než 200 krajinách. Na systém dohliada Belgická národná banka v spolupráci s centrálnymi bankami po celom svete vrátane amerického FEDu a Bank of England.
Cez platobný systém SWIFT prechádza viac než 80 percent finančných transakcií a zabezpečených prevodov elektronických peňazí na celom svete. Denne sa prostredníctvom tohto systému odošle viac než 40 miliónov správ a medzi bankami, firmami a vládami sa prevedú miliardy dolárov. Dátové centrá pre komunikačnú sieť SWIFT sú v Holandsku, Švajčiarsku a USA. Na prenášanie správ sa využívajú podmorské telekomunikačné káble. Vo veľkej miere sa na cezhraničnom prevode financií podieľajú aj bežní občania, napríklad keď si vyberajú peniaze z bankomatu v zahraničí, prípadne pri výbere vo vlastnej krajine, ale z účtu v zahraničnej banke.

Systém SWIFT využíva na identifikáciu odosielateľa BIC (Business Identifier Code) kódy, ktoré majú 8 alebo 11 znakov. Prvé štyri znaky 8-znakového kódu identifikujú banku alebo inštitúciu, ďalšie dva znaky krajinu. Slovensku bol pridelený kód SK. Posledné dva znaky identifikujú sídlo centrály banky, napríklad BX je Bratislava. Ak má kód 11 znakov, posledné tri voliteľné znaky identifikujú sídlo konkrétnej pobočky. Inak povedané, BIC je unikátny identifikačný kód banky pre medzinárodný platobný styk a SWIFT je organizácia, ktorá tento kód prideľuje.

Na ilustráciu uvádzame BIC kódy niektorých slovenských bánk.

NBSBSKBX Národná banka Slovenska
POBNSKBA Poštová banka
TATRSKBX Tatra banka
SUBASKBX Všeobecná úverová banka
GIBASKBX Slovenská sporiteľňa
SPSRSKBA Štátna pokladnica

Ak niektorá krajina nebude mať prístup k tejto medzinárodnej platobnej sieti, banky, inštitúcie, a teda aj bežní občania v tejto krajine nebudú môcť jednoduchým spôsobom posielať ani prijímať medzinárodné platby.
Na ilustráciu, odpojenie bánk Južnej Afriky od platobného systému SWIFT počas režimu apartheidu bolo sankciou, ktorá dramaticky prispela k pádu vtedajšieho režimu.

V roku 2012 bolo od SWIFTu odpojených 25 iránskych bánk ako sankcia za iránsky jadrový program. Bol to významný krok z hľadiska ekonomického tlaku na Irán a viedol k situácii, keď iránske banky neboli schopné elektronicky previesť peniaze kdekoľvek na svete. Dôsledkom odpojenia bánk bol pokles produkcie ropy o polovicu a zahraničného obchodu o 30 %. Rovnako aj Iránci pracujúci v zahraničí nemohli posielať peniaze svojim rodinám. Nemohli si vyberať peniaze v bankomate, ak mali účet v iránskej banke, a takisto v Iráne ich rodinní príslušníci nemohli vyberať peniaze z účtu, ktorý mal člen rodiny pracujúci v zahraničí v zahraničnej banke.
Samozrejme, každá minca má dve strany a problém mali aj zahraničné firmy a banky, ktoré obchodovali s Iránom. Banky odpojené od SWIFTu by museli pomerne zložitým spôsobom komunikovať priamo medzi sebou, čo prináša nielen značné oneskorenie, ale aj mnohé ďalšie problémy, hlavne čo sa týka zabezpečenia a overenia dôveryhodnosti komunikácie.

Odpojenie od platobného systému SWIFT je pre postihnutú banku, inštitúciu či krajinu veľmi vážny problém, preto sa predstavenstvo SWIFTu k tomuto kroku odhodlá len v krajnom prípade, keď je to súčasťou legislatívy schválenej vládami, ktorých centrálne banky sú akcionármi tohto systému.

V roku 2014 banková sieť SWIFT odmietla výzvy palestínskych a s Palestínou sympatizujúcich predstaviteľov a organizácií na odpojenie izraelských bánk od svojich sietí z dôvodu obsadenia západného brehu Jordánu a údajných vojnových zločinov Izraela počas operácie Protective Edge v Pásme Gazy. Veľa o fungovaní tohto globálneho systému vysvetľuje ich vtedajšie vyhlásenie, z ktorého citujeme: „Spoločnosť SWIFT a jej zainteresované strany dostali výzvy, aby odpojili inštitúcie a celé krajiny od svojej siete. Služby SWIFT sú navrhnuté tak, aby uľahčili svojim zákazníkom dodržiavanie sankcií a iných nariadení, ale SWIFT nebude robiť jednostranné rozhodnutia o odpojení inštitúcií od svojej siete v dôsledku politického tlaku. Ako spoločnosť s globálnym charakterom nemá právomoc prijímať rozhodnutia o sankciách. Akékoľvek rozhodnutie o uvalení sankcií na krajiny alebo jednotlivé subjekty závisí výlučne od príslušných vládnych orgánov a príslušných zákonodarcov.

Keďže SWIFT sídli v EÚ, plne dodržiava všetky prí­slušné európske zákony.“ V roku 2014 navrhla Veľká Británia odpojenie Ruska ako súčasť sankcií uvalených na túto krajinu pre anexiu polostrova Krym. Takisto neúspešne, pretože ostatné krajiny EÚ sa k tejto iniciatíve nepripojili. V čase písania tohto článku sa rozhodovalo o odpojení ruských bánk od systému SWIFT v súvislosti s agresiou na Ukrajine. Pre európskych lídrov to nie je jednoduché rozhodnutie, pretože takýto krok by mal negatívny dosah aj na veľa členských krajín EÚ, ktoré v Rusku nakupujú ropu, zemný plyn, jadrové palivo a ďalšie komodity.

Reklamy

Zdroj: freepik.com

Rusko má internú náhradu za SWIFT, tvrdí Cenbank Reuters

Rusko má systém, ktorý môže interne nahradiť medzinárodný platobný systém SWIFT, uviedla v pondelok guvernérka centrálnej banky Elvira Nabiullina a zdôraznila potrebu podporovať klientov bánk.

Nabiullina uviedla, že všetky banky v Rusku si splnia svoje záväzky a všetky finančné prostriedky na ich účtoch budú zabezpečené.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *