Sonická zbraň využíva infrazvuk na potlačenie vzbúr a demonštrácií v Číne

Loading

Správu o sonickej zbrani priniesli noviny The South China Morning Post, tvrdí sa v nej, že zbraň nemá žiadne pohyblivé časti. Prevádzku zariadenia zabezpečuje nádoba v tvare valca, ktorá obsahuje inertný plyn.

Pri zahrievaní plynné častice vibrujú a vydávajú hlboký monotónny zvuk. Pravdepodobne ide o infrazvuk pod 20 Hz, ktorý je pre človeka nepočuteľný.

Podľa amerického Národného inštitútu zdravia infrazvuk pôsobí na vnútorné ucho človeka a vyvoláva „závraty, nerovnováhu, neznesiteľné pocity, dezorientáciu, nevoľnosť, zvracanie a črevné kŕče, ako aj rezonancie vo vnútorných orgánoch, napríklad v srdci“.

 

Spojené štáty zakúpili podobnú nesmrtiacu zbraň, zariadenie LRAD (Long Range Acoustic Device), ktoré použili v rôznych situáciách na zvládnutie nepokojov.


LRAD podobne ako čínska sonická zbraň využíva zvuk, ale iným spôsobom. Namiesto nízkofrekvenčného impulzu vydáva hlasné kolísavé elektronické pišťanie.

Zatiaľ nepomenovaná čínska zbraň, vyvinutá v spolupráci s policajnými a vojenskými odborníkmi, je podobná puške, má pažbu, hlaveň a spúšť. Začiatkom septembra skupina ministrov v Pekingu schválila zvukovú zbraň na hromadnú výrobu.


Disponovať ňou bude zrejme čínska polovojenská policajná jednotka a čínska armáda.

Zdroj: popularmechanics.com.

 

Môžeme len pripomenúť, že zhodné zariadenie sa už niekoľko rokov vyrába aj Slovenská firma sigint.sk, ale zase na báze ultrazvuku. 
Hlukom proti pirátom: Nové technológie versus únoscovia

 

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *