Elektronický boj – Electronic Warfare USA verzus USSR

Loading

 

Všetky zložky Ozbrojených síl Spojených štátov amerických využívajú špičkové systémy elektronického prieskumu, spravodajstvo a sledovanie.
Avšak americká armáda (USArmy), na rozdiel od námorníctva (US Navy) a letectva (US Air Force), nemá prakticky žiadne ofenzívne systémy elektronického boja – teda systémy schopné rušiť elektronické systémy protivníka.

Poslednú dekádu sa americká armáda sústredila na bojové operácie v Iraku a Afganistane. Vo výzbroji armády je tak 32 000 výkonných rušičiek, ktoré dokážu zabrániť výbuchu rádiovo iniciovaným improvizovaných výbušným prostriedkom.

Americká armáda však nemá prakticky žiadne prostriedky na rušenie rádiokomunikačnej alebo rádiolokačnej činnosti. Chýba prostriedky, ktoré dokážu vyradiť elektronické vybavenie protivníka, rušiť kontrolu protivníka nad jeho zbraňovými systémami alebo dokonca získať kontrolu nad protivníkovým elektronickými systémami.

Armáda sa v súčasnosti spolieha predovšetkým na kapacity námorníctva a letectva. Lode amerického námorníctva sú vybavené predovšetkým systémy elektronického boja AN / SLQ-32. Krytie zo vzduchu zaisťujú námornej lietadlá EA-18G Growler. Do výzbroje sa tiež čoskoro dostane nový letecký kontajner elektronického boja NGJ (Next-Generation Jammer).

Americké letectvo spolieha – teda pre ofenzívnu elektronický boj – predovšetkým na lietadlá EC-130H Compass Call a F-16CJ / CM Fighting Falcon. Lietadlá F-16CJ / CM sú určené ako k rušeniu, tak k fyzickej likvidácii nepriateľských radarov, komunikačných a riadiacich uzlov – najmä zariadení protileteckej obrany. Ofenzívny elektronický boj dokážu viesť tiež lietadlá F-22A Raptor.

{googleads right}

Do roku 2019 (u námornej pechoty) v hre zostanú lietadlá elektronického boja EA-6B Prowler. V blízkej budúcnosti leteckú zložku výrazne posilní lietadla F-35 Lightning II disponujúci kapacitami pre vedenie ofenzívneho elektronického boja. F-35 sú schopné rušiť rádiové frekvencie alebo nepriateľské radary – vrátane radarov lietadiel protivníka alebo striel vzduch-vzduch s radarovým navádzaním.

Ofenzívny schopnosti americkej armády

Schopnosť viesť ofenzívnu elektronický boj americkej armády je teraz žalostný. V súčasnej dobe americká armáda vlastní iba niekoľko kontajnerov Ceasar (Communications Electronic Attack with Surveillance And Reconnaissance) na lietadlách C-12. Lietadlá dokážu rušiť rádiokomunikáciu (vysielačky) povstalcov v Afganistane a sťažiť im napríklad koordináciu útoku.

Americká armáda tiež testuje systém NERO (Networked Electronic Warfare Remotel Operated). V podstate jediným rozdielom je, že nosičom kontajnera Ceasar nie je lietadlo C-12, ale bezpilotné lietadlo MQ-1C Gray Eagle (výdrž vo vzduchu až 30 hodín).

Reklamy

Časy sa ale pomaly mení. Dôležitým krokom vpred je zavedenie Nástroje pre plánovanie a riadenie elektronického boja EWPMT (Electronic Warfare Planning & Management Tool). EWPMT dokáže “vidieť” bojisko v elektromagnetickom spektre – teda v prostredí, v ktorom prebieha komunikácia, rádiolokáciu, prenos dát, elektronické rušenie atď. EWPMT využíva dáta z najrôznejších senzorov – či už pozemných, alebo leteckých (EA-18G, F-35, NGJ, atď.).

EWPMT umožňuje vidieť bojisko v elektromagnetickom prostredí,” vysvetľuje plukovník Jeffrey Church, šéf elektronického boja americkej armády v Pentagone. “Môžete tak povedať svojmu veliteľovi: To je miesto, kde sme rušení. To je miesto, kde sme. To je miesto, kde je nepriateľ. Neviem, o čo ide, ale mám nejaký signál. “

MFEW – nová koncepcia elektronického boja
Skutočný zmena nastane až so zavádzaním systému elektronického boja MFEW (Multifunctional Electronic Warfare). MFEW je zložený z celej siete senzorov a rušičiek umiestnených na bezpilotných lietadlách (vrátane strednej veľkosti), vozidlách (od Humvee po ťažké nákladné autá), na stacionárnych miestach, v batohoch vojakov alebo vo vrtuľníkoch. Výhodou je modulárnosť MFEW – prostriedok nesúci MFEW nie je nutné špeciálne konštrukčne upravovať.

MFEW však zatiaľ nie je programom, ale iba konceptom. Armáda zatiaľ definuje, akú kapacitou a schopnosťami musí MFEW disponovať. Až po objasnenie požiadavky sa MFEW stane programom a získa rozpočet na výskumné a vývojové práce.

Podľa súčasných plánov MFEW vstúpi do služby v roku 2023. Avšak vďaka komplexnosti a náročnosti na výcvik / obsluhu sa počíta s dosiahnutím plných operačných schopností FOC (Full Operational Capability) až v roku 2027.

Americká armáda teraz za svojimi hlavnými konkurentmi, ruskou a čínsku armádou, zaostáva. “Rusi a Číňania alebo ich zástupcovia strávili posledných 20 rokov vývojom a získavaním kapacít elektronického boja … zatiaľ čo armáda (americká – pozn. Red.) Sa dostala von z hry,” vysvetľuje Church. “Elektronický boj armády začal z ničoho, a začal z ničoho v bojovom prostredí, kde mnoho amerických vojakov bolo zabitých alebo zranených v dôsledku rádiom odpaľovaných IED.”

Protivzdušná obrana v elektronickom boji
Americká armáda si vzala ponaučenie z bojov na východe Ukrajiny a začína sa sústrediť na výcvik v silne rušenom elektronickom prostredí. Podľa vojenského magazínu Breaking Defense usporiadala armáda na jar tohto roku utajované cvičenie jednotiek protilietadlovej a protiraketovej obrany, ktoré čelili “pokročilým technikám elektronického boja.”

NERO (Networked Electronic Warfare Remotel Operated). Dron sa zahlcovacia spektra (jammer).

Podľa brigádneho generála Neil THURGOOD cvičenie vygenerovalo 70 TB dát, dvakrát viac, než obsahuje databázy Wikipédie. Analytici budú dáta vyhodnocovať celý rok.

Počas cvičenia prešiel skúškou Integrovaný bojový veliteľský systém raketovej a vzdušnej obrany IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System). IBCS prepája najrôznejšie senzory, odpaľovacie systémy a veliteľská stanovište. IBCS dokáže v prípade rušenia využiť iné radary, ktoré predtým neboli navrhnuté tak, aby pracovali spoločne – napr. Radary systému Patriot alebo THAAD (Terminal High Altitude Area Defense).

Reklamy

IBCS nahrádza na pol tucta systémov riadenia a velenia a umožňuje mixovať a spájať prvky rôznych zbraňových systémov. IBCS je účinný aj proti rušeniu vlastných radarov protivníkom. Ak je jeden radar rušený, IBCS zostane “v hre” tým, že využije dáta z iného radaru umiestneného na inom mieste alebo na inej frekvencii. IBCS dokáže kombinovať aj dáta z rôznych radarov do jediného taktického obrazu a odhaliť tak prípadné falošné ciele.

“Dnes nemôžeme pripojiť všetko dohromady. Nevidíme jediný vzdušný obrázok, jedinú kombinovanú stopu pre jeden cieľ, “vysvetľuje hlavnú výhodu IBCS Thurgood.

{googleads right}

“Ale počas cvičenia sme mali zbraňovú platformu Patriot (protiletecký a protiraketový systém – pozn. Red.), Sentinel (radar protivzdušnej obrany krátkeho dosahu – pozn. Red.), Avenger (protiletecký komplet krátkeho dosahu – pozn. Red.) A ďalšie. Všetci boli prepojení a vytvárali jedinú kombinovanú stopu, jedinú stopu zo všetkých senzorov. Cvičili sme ozbrojený stret, proti rádioelektronickému boji protivníka, ktorý odráža to, čo sa deje na Ukrajine, a to, čo očakávame, že sa stane pri strete s ostatnými potenciálnymi protivníkmi z celého sveta, “dodal THURGOOD.

Podľa THURGOOD Rusi a Číňania používajú pokročilé digitálne rušenie, schopné napádať určitej frekvencie a zmiasť radarové systémy. Rusi a Číňania dokážu nahrať prichádzajúce radarový pulz a vysielať ho v skreslenej podobe za účelom zmätenia radaru. Takto skreslené signály môžu rušiť pravé signály, prípadne vytvárať iné alebo falošné ciele.

Pri rušenie americké jednotky protivzdušnej obrany môžu páliť drahé a vzácne protiletecké a protiraketové strely do prázdnych miest (falošných cieľov), zatiaľ čo skutočná hrozba prenikne. Ide o problém, ktorý sa americká armáda pri podobných cvičeniach snaží vyriešiť.

Zdroj: AIRBORNE ELECTRONIC ATTACK, Breaking Defense Článok pôvodne vznikol pre server Armádne noviny a bol redakčne upravený. Zdroj: idnes.cz

AČR patrí v oblasti EB a PS k absolútnej špičke. V součsné dobe fungujú v AČR systém MKEB, ktorý je na absolútnu špici v oblasti elektronického boja. Ďalej disponuje AČR systémy taktických rušiacich (MVKVR, MKVR, MUKVR), ktoré dokážu eliminovať signály na veľké vzdialenosti. Novo zavádzaný systém Věra NG (DPET) patrí k absolútnej špičke v tejto oblasti. Áno prostriedkov je málo však jejichj kvalita vysoko presahuje schopnosti všetkých armád NATO.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *