V najtichšom miesto na Zemi by ste nevydržali ani hodinu

Loading

V roku 2015 Microsoft vybudoval najtichšie miesto na Zemi. Hoci by sa mohlo zdať, že je ideálne na meditácie, v skutočnosti len málokto vydrží v takejto miestnosti dlhší čas. Po niekoľkých minútach začnete počuť tlkot svojho srdca. A ak zotrváte dlhšie, budete počuť, ako vám prúdi krv v žilách. Bez prenikania zvuku z vonkajšieho sveta sa takmer absolútne ticho postupne prejaví ako neznesiteľné zvonenie v ušiach.

Napokon pravdepodobne stratíte rovnováhu, pretože nedostatok rezonancie v miestnosti naruší vaše priestorové vedomie. Miestnosť, ktorá sa nachádza v sídle Microsoftu v Redmonde, je známa ako anechoická („bezozvenová“) komora. Jej navrhnutie trvalo dva roky. Vo vonkajšom svete sú naše uši vždy vystavené určitej úrovni hluku. No v komore nie je na ušných bubienkoch žiadny tlak vzduchu, pretože tam nie je žiadna ozvena. Keď otočíte hlavu, počujete ten pohyb. Aj vaše dýchanie znie nahlas.

Hluk pozadia v anechoickej komore je tak blízko k „absolútnej nule zvuku“, ako možno dosiahnuť bez vákua. Izolovaná komora je položená na poli pružín tlmiacich vibrácie a je obklopená šiestimi vrstvami betónu a ocele, ktoré pomáhajú blokovať všetok zvuk z vonkajšieho sveta. Kliny zo sklených vlákien pokrývajú podlahu, strop a steny a rozbíjajú zvukové vlny skôr, ako by mali šancu rozliehať sa v miestnosti.

Hladina hluku nameraná vnútri je v záporných decibeloch, presnejšie -20,3 dB, čo je o 20,3 decibelu pod prahovou hodnotou ľudského sluchu. Betónový bunker je v súčasnosti držiteľom Guinnessovho rekordu pre najtichšie miesto na svete. Obral o tento titul komoru v Minneapolise, ktorá má hladinu hluku -9,4 decibelu.

Rovnako ako väčšina anechoických komôr aj tichá miestnosť Microsoftu sa využíva na testovanie zvukového vybavenia a elektronických zariadení. Technický gigant ho používa na analýzu kliknutí a hluku nových počítačových zariadení, mikrofónov, slúchadiel a reproduktorov. A ako dlho môžete zostať v najtichšej miestnosti na svete? Anechoická komora vás údajne privádza do šialenstva po 45 minútach. Najdlhší nepretržitý čas strávený v komore je asi 55 minút.

(Zdroj: ides.cz)

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *