Šestica AGM-86B pod krídlami B-52G

Ničivé mikrovlny. Americké letectvo túži po extra zbrani.

Loading

Strela Calc je konvenčné strela vzduch-zem odvodená od leteckej jadrovej strely AGM-86B ALCM.
Americké letectvo sa ale postupne všetkých Calc zbavuje v prospech striel dlhého doletu Jass-ER.CHAMP je vysoko utajovaný projekt a je známe len málo technických detailov.
Podľa Donalda Sullivana z firmy Raytheon bol systém CHAMP za posledné roky vylepšený.
“Je tu mnoho komponentov a podsystémov, u ktorých boli vylepšené parametre, pokiaľ ide o výstupné špecifikácie systému a tiež s ohľadom na životné prostredie,” uviedol Sullivan.

{googleads left} Účinnosť a dosah “mikrovlnnej strely” nie je známy.
Pri testoch v roku 2012 ale mikrovlnnej dialo údajne dokázalo počas letu 100 × vystreliť na najrôznejšie ciele. Zásoba “streliva” je de facto obmedzená len kapacitou palubného zdroja elektrickej energie.
Je nutné zdôrazniť, že CHAMP je výskumný projekt, ktorého cieľom je osvojiť si know-how výkonných mikrovlnných zbraní.
Zavedenie operačne nasaditeľné strely schopné ničiť elektroniku protivníka je otázkou ešte minimálne niekoľkých rokov.

 

Zbraň pre novú éru vojen

“Našim skutočným cieľom je poučiť sa z programu CHAMP a využitý to pre ďalšiu generáciu zbraní,” povedal minulý mesiac generál Herbert “Hawk” Carlisle, šéf veliteľstvo Air Combat Command.
“Plánujeme prejsť k novej generácii zbraní, viac pokročilejších zbraní a pokračovať vo vylepšovaní systému.”
“Tešíme sa a očakávame, že vysoko výkonné mikrovlny budú neoddeliteľnou súčasťou tretej vyvažovacie stratégie spolu s inými energetickými zbraňami,” uviedol Sullivan.
Nová vojenská “tretia stratégie” (Third Offset Strategy) Spojených štátov si kladie za cieľ vyvinúť také technológie, proti ktorým možno len ťažko (rozumej – za veľmi vysoké náklady) nájsť obranu.

Vedľa mikrovlnných zbraní Spojené štáty v rámci “tretej stratégie” sa sústredí napríklad na vývoj laserových alebo elektromagnetických zbraní, robotických a autonómnych systémov, miniaturizáciu, spracovanie obrovských dát, 3D tlač, bezpilotné lietadlá alebo útočné kybernetickej schopnosti.
Použitie mikrovĺn proti kľúčovým vojenským elektronickým systémom je však obmedzené, pretože tie sú už väčšinou chránené pred elektromagnetickým impulzom (teda i mikrovlnami) vznikajúcim pri výbuchu jadrovej bomby.
Mikrovlnami, ale možno vyraďovať civilné elektronické systémy alebo dokonca útočiť na elektroniku bojových vozidiel alebo lietadiel. Mikrovlny sa môžu dostať k elektronike pomocou akéhokoľvek nechráneného vodiča (anténa, radar, kovové predmety), prípadne dostať sa do objektu prasklinami v murive, betónu, a pod. Avšak zmyslom projektu CHAMP nie je nájsť ultimatívny zbraň. Cieľom je donútiť protivníka ekonomicky, organizačne a techniky “krvácať” pri vývoji a zavádzaní protiopatrení a pri vývoji a zavádzaní zodpovedajúce protitaktiky a výcviku.
Zdroj: technet.idnes.cz

Článok vznikol pre web Armádne noviny a bol redakčne upravený. Pôvodnú verziu nájdete tu.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *