DRUŽICOVÉ POLOHOVÉ SYSTÉMY

Loading

DRUŽICOVÉ POLOHOVÉ SYSTÉMY.

Rozvoj kozmonautiky priniesol aj obrovský rozmach telekomunikačných a bezpečnostných systémov prevažne pre vojenské účely. Potreba presnej lokalizácie miest na Zemi mala tiež svoj pôvod v spravodajských službách. A najpresnejšiu a najrýchlejšiu lokalizáciu práve ponúkajú družicové navigačné systémy.

1 EXISTUJÚCE POLOHOVÉ SYSTÉMY
1.1 NAVSTAR GPS
Prvý existujúci systém na určovanie polohy a presného času NAVSTAR GPS bol vyvíjaný armádou USA od roku 1973.

Prvá družica tohto systému bola vypustená v roku 1978, a spolu s ďalšími desiatimi slúžila na testovanie a prípravu systému. V roku 1995 bola dokončená operačná fáza systému, pozostávajúca z 24 družíc. Od tej doby sa udržiava v činnosti minimálne 24 družíc, obvykle však až 27. Podmienka je, aby v ktoromkoľvek čase, a akomkoľvek mieste bolo možné prijímanie signálu z minimálne štyroch družíc. GPS bol pôvodne vyvíjaný armádou USA ako vojenský systém, avšak v roku 1981 bol sprístupnený v obmedzenej miere pre verejnosť. V roku 1983 bol použitý na riešenie prvých geodetických úloh. Od roku 1987 bola do koncepcie rozvoja systému zabudovaná požiadavka na vývoj nevojenských aplikácií. Obmedzenie pre civilný sektor spočívalo v tom, že bola úmyselne znížené presnosť určenia polohy, tzv. Selective Aviability. Táto funkcia však bola zrušená 2. mája 2005 a odvtedy je možné plnohodnotne využíva signál GPS. So systémom GPS sa počíta najmenej do roku 2030.

Súčasné navigačné systémy a ich rozdiely

Loading

V súčasnej dobe nadobúdajú stále väčší význam dva základné družicové systémy rádiovej navigácie: americký systém
NAVSTAR (Navigation Satellite Timing and Ranging) a ruský systém GLONASS (Globalnaja navigacionnaja sputnikovaja sistema).
Rádiové určovanie polohy a rádiová navigácia sú využívané prakticky od obdobia medzi 1. a 2. svetovou vojnou. V tomto období boli položené základy systémov, z ktorých niektoré pracujú dodnes. V súčasnej dobe však vystupuje do popredia využívanie umelých družíc Zeme na rádiovú navigáciu a rádiové určovanie polohy.

Zámerne sú tu tieto dve úlohy rozdelené, i keď v praxi systém rádiového určovania polohy býva spravidla súčasťou navigačného systému. Základný rozdiel medzi navigáciou a určovaním polohy spočíva v tom, že navigácia rieši úlohu vedenia navigovaného objektu (loď, vozidlo, lietadlo) po určenej dráhe a úlohou systému určovania polohy je iba určenie okamžitej polohy v konkrétnej súradnicovej sústave. Rádiové systémy určovania polohy sú podstatnou súčasťou prehľadových systémov, niekedy označovaných ako CNS (Comunication, Navigation and Surveillance) [1].

Družicové systémy rádiového určovania polohy znamenajú v porovnaní s klasickými spôsobmi rádionavigácie významný pokrok. Ich hlavnou prednosťou je presnosť a umožňujú pracovať v jednotnej súradnicovej sústave kdekoľvek na Zemi. Napriek pomerne dlhodobému vývoju sa k úplnej prevádzke družicových rádionavigačných systémov pristupuje veľmi obozretne a ešte donedávna o týchto systémoch neboli v širšej odbornej verejnosti takmer žiadne informácie. Hneď v úvode je potrebné poukázať na fakt, že často sa stretávame so skratkou GPS, čo je skratka anglického názvu Global Positioning System (globálny systém určovania polohy).

Štátna aplikácia vás môže dostať do problémov. Vďaka oprávneniam

Loading

Superkolky: Štátna aplikácia vás môže dostať do problémov. Vďaka oprávneniam
Androidová aplikácia Finančnej správy SR robí viac, než sa na prvý pohľad zdá.

Finančná správa SR pred časom vydala vlastnú aplikáciu Superkolky.
Má pomôcť v boji proti daňovým únikom.

Ako však odhalila bezpečnostná firma Nethemba, ktorá si na nástroj prvý raz posvietila už v apríli, androidová aplikácia robí oveľa viac. Môžu za to oprávnenia, vďaka ktorým má prístup k polohe používateľa či informáciám o jeho smartfóne. Na tému upozornil Denník N.

GEOLOC iT200 malé, kompaktné elektronické zariadenie

Loading

Profesionálne prenosné 80g sledovacie zariadenie určené pre pohodlné sledovanie osôb, vozidiel, alebo tovaru cez internet.

GEOLOC iT200 malé, kompaktné elektronické zariadenie, určené na lokalizáciu osôb, motorových vozidiel a iných mobilných objektov.

Zariadenie v súčasnosti ponúkame dôchodcom z 5% zľavou . Ľahko ich nájdu príbuzní cez web portál po zadaní správneho hesla. Samozrejme ak si niekde nezabudnú GPS zariadenie.

Geoloc využíva pre svoju prácu dve technológie: satelitnú technológiu GPS pre zistenie polohy objektu a mobilnú komunikáciu GSM pre zasielanie dát vo forme GPRS dátovým prenosom do dispečerského centra.

je napájaný 950 mAh Li-Ion batériou, ktorá je dobíjaná sieťovým adaptérom. Napájací adaptér je súčasťou dodávky. K zariadeniu nie je potrebné dokupovať žiadne mapové podklady, alebo špeciálny softvér.

GEOLOC iT200 má dôkladne prepracovaný systém (algoritmus) šetrenia energie, aby prevádzka na jedno nabitie batérie trvala čo najdlhšie. Táto doba samozrejme závisí od nakonfigurovania prístroja, podmienok príjmu GPS signálu, intenzity komunikácie cez GSM sieť pohybu sledovaného objektu. Výrobca udáva dobu prevádzky na batériu od 20 hodín (horšie podmienky príjmu GPS signálu, trvalý pohyb objektu, zasielanie polohy každých 60 sekúnd až do 4 – 7 dní (dobré podmienky príjmu GPS signálu, príležitostný pohyb objektu, zasielanie polohy každých 15 minút počas pohybu).

Do prístroja sa vkladá SIM karta ľubovoľného mobilného operátora. V súčasnosti bezproblémovo funguje dátová karta Orange z mesačným limitom dát 5MBj. V prípade používania GPRS komunikácie musí byť aktivovaná služba GPRS dátového prenosu.

GPS o váhe len 0,3g je už realitou. Môžete ho pripojiť takmer na čokoľvek

Loading

Celý systém GPS, vrátane batérie a bezdrôtového vysielača pre sťahovanie dát, nie sú dnes o nič väčšie ako mince.

S malým snímačom GPS, je možné sledovať už aj polohu vtákov.
Najmenší GPS prijímač je dnes menší ako 1EUR minca a váži len 0,3 gramov.
Bohužiaľ je to len čip, aby to bolo naozaj použitelné t.j. systém pre diaľkové sťahovanie dát Váha sa nám zväčší už na 10 gramov.

Navigačný systém Zatiaľ krívať ZA americkým GPS

Loading

Ruský Navigačný systém zatiaľ krívať za americkým GPS

 

Šéf dedine Ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos vyhlásil, že Ruský Navigačný systém Glonass Zatiaľ nedosahuje kvalít americkej konkurencie.

 

Navigačný systém Glonass

Vladimír Popovkin z Roskosmosu dalej vyvrátil špekulácie, Zo počet navigačných dát družíc Na obežnej dráhe JE nedostatočný. Presnosti amerického systému GPS sebe Má Ruský projekt priblížiť do Roku 2020. Do te Doby Rusko investuje do PROJEKTU dalsi stovky miliárd rubľov.

 

Ruský Navigačný systém, o ktorého realizácii sebe hovorilo uz v polovici 70. dovoľte minulého storočia a bol spustený v návratnosti vloženého kapitálu 1993 fungoval hlavne pre potreby armády.
Podfinancovanej projekt ale nebol životaschopný vzkriesiť sebe ho podarilo až v prezidentskej ere Vladimíra Putina po ROKU 2000, kedy jeho dokončenie km Vlada uvoľnila miliardy rubľov.