Laserom proti škorcom! Na Morave chráni vinice nová technológia

Loading

 Zelený lúč lasera prečesáva vinicu s presnosťou na centimetre po vopred naprogramovanej mape pohybu. Vyzerá to ako supermoderné zabezpečenie pred   zlodejmi hrozna, ale technologická novinka má jediný účel. Vyplašiť čo najviac škorcov.

Vedci zistili, že zelená bodka lasera vyvoláva u väčšiny vtákov útekové reflexy. Neznáme silné svetlo dokáže vyplašiť tisíce kŕdeľ.

V zahraničí sa lasery úspešne používajú kvôli ochrane elektrických rozvodov pred skratom spôsobeným vtákmi. Moravskí vinári si jeden automat zaobstarali do vinice vo Veľkých Bílovice a teraz ho testujú. Obsluha musela prejsť špeciálnym školením.

“Dosah má až na 300 metrov. Nesmie sa mieriť na cestu, ľudí, lietadlá a vodnú hladinu,” povedal Václav Frolich, ktorý ma laser na starosti.

{youtube}1FL5iSoSM1g{/youtube}

Vo vinici chránenom lúčom nezazrieť jediného vtáka. Pre tamojších obyvateľov je to veľká nádej na pokojný život.

Najúčinnejšiu obranou pred škorcami sú plynové delá. Ich kanonáda je ale tak hlasná, že budia odpor
lokálnych ľudí, a dokonca aj niektorých vinárov. “Ráno okolo šiestej, keď začne streľba, tak to je hrôza…ako bitka pri Slavkove,” vysvetlil vinár František Mádl

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/320281381990911-udalosti-v-regionech

Laser je tichý, nepotrebuje obsluhu a dá sa ovládať na diaľku. Jeho hlavnou nevýhodou je cena, ale vinári sú ochotní ju zaplatiť.

Na 16 hektároch vinice pána Madla spôsobili škorce vlani škodu vyše 200 tisíc českých korún. Laser by sa mu tak splatil po prvom roku používania.

Reklamy

{googleads right} 

Zdroj: www.nieco.ss 

 

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *