Ultrazvuková rušička proti neželanému odpočúvaniu

Loading

Inteligentný náramok, ktorý zabráni odpočúvaniu

Vedci z University of Chicago vyvinuli náramok, ktorý využíva ultrazvukové vysielanie z 24 reproduktorov na rušenie väčšiny mikrofónov. Zabudovaný zosilňovač produkuje ultrazvukový šum a znefunkční všetky okolité zariadenia snímajúce zvuk.

Zjednodušene povedené, ide o podobnú technológiu, ktorá sa využíva pri slúchadlách s funkciou ANC. Zatiaľ čo ANC aktívne filtruje hluk a používateľ ho nepočuje, v prototype sa vytvára šum, ktorý znemožňuje načúvaniu konverzácií v okolí.

Náramok využíva súčinnosť medzi ultrazvukovým rušením a bežnými pohybmi, ktoré používatelia vyvolávajú na svojich nositeľných zariadeniach (hodinky, náramky a pod.) pri chôdzi a pohybe.

Ako vidieť, náramok nejde príliš s dobou, ide však o prototyp, ktorý sa nebude bežne používať. Zaručuje všesmerové rušenie vrátane slepých miest, kde sa meniče rušia navzájom. Vedci z Chicagskej univerzity zostrojili zariadenie, ktoré je oveľa efektívnejšie, než sú používané stacionárne rušičky.

O know-how už prejavili záujem investori, ktorých zaujímala výrobná cena použitých komponentov. 

Inteligentné zariadenia totiž okrem ich nesporných výhod prinášajú aj (minimálne) jeden znepokojivý fakt. Tieto interaktívne zariadenia predvolene vždy počúvajú, zaznamenávajú a nezriedka aj ukladajú citlivé osobné údaje. Je preto logické, že používatelia budú čoraz častejšie hľadať nástroje, ktoré ochránia ich súkromný život.
Mikrofóny sú totiž oproti videokamerám často ukryté a  človek si tak často ani neuvedomuje, že sú aktívne.

Okrem nesporných výhod však prináša tento náramok niekoľko etických otázok. Ak by ho jeho majiteľ používal v bežnom živote, znefunkčnil by všetky telefóny a ďalšie zariadenia, ktoré na svoje fungovanie používajú mikrofóny.

 

A to by sa okoliu celkom určite nepáčilo.
Náramok sa tak môže dostať do podobných problémov, ako svojho času Google Glass, keď kvôli možnému narušeniu súkromia, ale aj autorských práv, boli zakázané používať ich v kinách, kasínach, hoteloch a ďalších interiéroch.

 Profi verziu daného produktu už nájdete aj u nás: www.sigint.sk 

 

 

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *