Odborník hodnotí zaručené tipy, ako vyhnať krtka zo záhrady. Čo funguje?

Loading

 

Tipy, ako sa zbaviť krtka
Solárny odpudzovač šíri pod zemou vibrácie, ktoré sú krtkom nepríjemné. Vibračný signál do krajiny vydáva každých 30 sekúnd, 24 hodín denne, údajne ochráni plochu až 350 m² (595 Sk). Rúrková pasca je na koncoch opatrená plastovou západkou, ktorá sa vtlačí dovnútra. Dovnútra sa teda škodcu dostane, ale von ho západka už nepustí. 

U rozhrabování krtincov sa totiž môžete aj utešovať (a to v podstate po celý rok, pretože krtko sezónu nepozná a ryje kedykoľvek.
“Výskyt krtka značí, že pôda vo vašej záhrade je v dobrej kondícii. Práve kvalitný trávnik s pravidelnou zálievkou a kosením je plný života a je teda vhodným zdrojom potravy pre krtkov, navyše pôda vyrytá čiernym votrelcom je krásne skyprená a môžete ju využiť na záhony.

Pomôžu vraj nesmrtiacu pasce alebo nekastrované mačka
Trávnik plný krtincov a podzemné chodby, ktoré sa pod ťarchou človeka pri jeho chôdzi prepadajú, sú nepríjemnými dôsledkami prítomnosti krtka. A samozrejme podryté rastliny umierajúci kvôli poškodeným koreňom. Ako teda na neho?

Čo je krtek všeobecný zač
Čiernohnedý cicavec je dlhý 10 až 12 cm a váži asi 80 gramov. Ako hmyzožravec sa živia predovšetkým hmyzom a jeho larvami, zvládne ale aj jašterice, žaby a myši, takže zbavuje záhradu mnohých škodcov. Za deň zje takmer toľko červov, čo sám váži.
Dážďovky si lovia a ukladá do zásoby: ochromí je najprv uhryznutím do nervového centra a schová si ich do niektorej zo svojich zásobární na horšie časy. V podzemí má totiž spletitú sieť chodieb, niektoré slúžia ako obytné, ale iné sú okružné a v nich krtko lovia.
K vyhľadaniu koristi používa sluch a čuch, zeminu vyhrabáva dobre uzpůsobenýma silnými prednými nohami s desiatimi prstami. Dožíva sa až piatich rokov, samica rodí na jar tri až sedem mláďat, mladí krtkovia sú schopní sa rozmnožiť hneď nasledujúci rok.
Možností je niekoľko. Odborníci z Českého zväzu ochrancov prírody tvrdia, že najúčinnejšou metódou je zaobstarať si mačku. Potom ale budete musieť riešiť problém, čo s mačiatkami, pretože kastrované mačky údajne hubí menej.

Môžete skúsiť nastražiť pasce, avšak len tie, ktoré zviera nezabijú.
Podarí sa vám zviera chytiť, mali by ste ho presťahovať na iné zelené priestranstvo mimo zástavbu. “Rúrkové pasce sa musia pravidelne kontrolovať, aby sa vo vnútri chytené zviera netrápilo,” 

Pomerne dobrú skúsenosť majú odborníci aj laici s rôznymi mechanickými plašič (napríklad v podobe PET fliaš na kovovej tyči, veterníkov a podobne), ktoré ale fungujú, len keď fúka vietor.
Investovať sa dá tiež do rôznych elektronických alebo solárnych krtkoplašičů kde asi nejlepšia ponuka je na webe www.plasice.sk , ktoré odpudzujú pomocou vibrácií šíriacich sa pôdou alebo pomocou zvuku. Taký plašič je ovšem počuteľný aj pre ľudí. K vyskúšaným zaručeným tipom patrí vyfajčení dymovnice alebo nástrahy v podobe psej srsti či ľudských vlasov.

Novo sa práve uplynulý víkend na záhradkárskej výstave objavil prístroj zo Spojených štátov, ktorý má škodcom zlikvidovať vybudované podzemné chodby pomocou detonácie. Tento spôsob likvidácie by sa ale bežným záhradkárom dosť predražil (hodinová sadzba služby je 50,-€ + doprava), ak by sa vôbec dal použiť na krtkov. Ako sú teda na tom s účinnosťou ľudovej metódy?

Funguje to, alebo nie? Vedú PET fľaše a dymovnice
Čo si o jednotlivých zaručených ľudových vychytávkach ?

RADA: Vysaďte rastliny, ktoré krtkovi nevonia, napríklad aksamietnice, cesnak či pryšec křižmolistý, krtko sa im vyhne.

Krtko je hmyzožravec, takže mu mierne aromatické rastliny príliš nevadí. Ak je v pôde dostatok organickej hmoty, napríklad dážďoviek, bude spokojný aj v prítomnosti vyššie uvedených rastlín.
Krtince bežne nachádzame v záhonoch letničiek i medzi cesnakom. Tieto rastliny skôr vadí hryzcům, ktorí sú bylinožravce. Z našich skúseností platí na krtka snáď len páchnuce cibule korunky kráľovskej. Takto vysadený záhonom sa krtkovia skutočne vyhýbajú. “


RADA: Použite čerstvú citrónovú kôru, psie a mačacie srsť, tvarôžky, listy orechov.

“Záhradkári skúšajú krtka vypudiť napríklad aj obaly od rôznych aromatických syrov, niekto možno aj kus nejakého toho Romadur na desiatu oželie. Väčšieho úspechu však týmito, hostinami ‘nedosahujú.
Psie a mačacie srsť či ľudské vlasy môžu skutočne fungovať, podobne ako napríklad u kún, krtko z týchto pachov vycíti predátora. V prípade použitia srsti sa nebudú chcieť vracať ani do širšieho okolia, pretože predátor má všeobecne väčšie rajón než krtko. “


RADA: Vložte do krtince starý handru či noviny namočené v benzíne alebo naftalínu.

“Záhradkári tento spôsob určite príliš nevyužívajú. Dá sa síce očakávať, že krtkom bude benzín a naftalín vadiť, ale pravdepodobne sa miestu vyhnú a nájdu si inú cestu. “

RADA: vykuř krtka dymovnice.

“Áno. Vyfajčení dymovnice funguje. Bežne sa používa aj vyfajčení napríklad dymom z dvojtaktných motorov, napríklad motorových píl. “

RADA: Nastražte plašičky, napríklad PET fľaše na kovovej tyči či veterníky.
“S touto metódou máme veľmi dobré skúsenosti.”

RADA: Využite špeciálne ultrazvukové prístroje.
“Sú pomerne drahé a ich účinnosť časom klesá. Krtko si totiž za chvíľu zvykne aj na meniace sa frekvencie. Na miesto, kde má dostatok potravy, sa potom vráti. ” Ale sú plašiče aj z premenlyvým kmitočtom a tie už fungujú spoľahlivo. www.plasice.sk 

RADA: Zakopte do zeme špeciálnej pasce.

“Jedná sa opäť o drahšie riešenie. Keď nie je pasca zakopaná dobre, krtko ju môže len naplniť hlinou a obísť inou cestou. “

Reklamy

RADA: Použite Liquid gél, ktorý sa aplikuje do chodieb, kde sa ním krtko zašpiníte, následne ho olíže a počas 10 dní sa otrávi.
“Použitie týchto gélov je na zvážení každého, kto s krtkom bojuje. Snažíme sa voliť prioritne iné cesty, skôr nechať krtka žiť ako súčasť záhrady. “

RADA: Počkajte, až bude krtko rýpať, chyťte ho do vedra a odneste ho veľmi ďaleko.
“Znie to pekne a na prvý pohľad účinne. Je ale veľmi pravdepodobné, že sa do uvoľneného areálu rovnako nasťahuje krtko iný. “

RADA: vypláva krtka vodou.
“Účinky môžu byť veľmi odlišné. Chodbičky od krtka sú pomerne veľké a pôda býva väčšinou kyprá. Voda sa tak nemusí vždy dostať k nore, kde sa krtko zdržiava, a ktorá býva v určitej hĺbke vodorovne. “
Zdroj: idnes.cz

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *