Tipy pre Nákup v zahraničných e-shopoch

Loading

Je možné kúpiť praktický čokoľvek – od kancelárskych sponiek poprípade až po jachtu. Má to pochopiteľne svoje pre i proti, kedy nájsť v tej záplave položiek čo práve chcete vy, je až mravenčia práca. Aktuálne existuje cez tridsať jazykových mutácií, od najstaršej a najväčšej americkej www.ebay.com až po atraktívnu britskú www.ebay.co.uk, prípadne nemeckú www.ebay.de.

Na nemeckej či britskej eBay predávajú predovšetkým európski predajcovia,

vyhnete sebe preto platenia CLA + dane. Na Americké verzii však často nájdete viac tovaru. Hlavné výhody európskych variant sú pochopiteľne rýchlejšie dodanie tovaru, nulové komplikácie s Clom a daňami. Pozor na národnostné odchýlky – napríklad Iný typ koncoviek u elektrických spotrebičov, prípadne región u filmu alebo Americký NTSC oproti európsky PAL.

Nejde o klasický e-shop Americká eBay potom jednoznačne víťazí v počte položiek. Ceny sú tu potom väčšinou ďaleko prijateľnejšie. Funguje aj česká mutácia, ale ide len o preloženú lite version užívateľského rozhrania, kde chýbajú komplexnejšie vyhľadávacie funkcie odkazuje na originálne version eBay, takže bez znalosti cudzieho jazyka sa nezaobídete.

Praktické na nej sa automaticky filtrujú položky, ktoré predajcovia posielajú.

Platobný systém využíva drvivá väčšina predajcov PayPal, prípadne ponúka aj iné možnosti (karty, Bankové prevody), avšak pre nás je tento platobný systém najlepšou variantov. Nielen s ohľadom na jeho degradácie, ale aj vďaka možnosti získania peňazí pri prípadnom konflikte s predajcom. V prvom rade sa snažte komunikovať priamo z predajcom problém vyriešiť často to postačuje. Inak sa  možno obrátiť ako na PayPal, tak priamo na eBay.

 

Finálny poučka pri nákupe na eBay je: “čítajte pozorne”. Nie ste na klasickom e-shope s jednými danými pravidlami, môžete si tu kúpiť už použité aj rozbité veci, nemusíte mať možnosť ich vrátiť jednoducho sa nedá na to spoľahnúť, že čo platilo u jedného predajcu, bude platiť aj u ďalšieho. Ak však budete obozretní, nájdete profesijné v eBay nenahraditeľný nákupný zdroj.

Nielen knihy jedným z najväčších e-shopou vôbec je Amazon – ponúka nielen na obrovské množstvo tlačených i elektronických kníh hudby, oblečenie, super hry, filmy veľa iného sortimentu. Opäť môžete využiť buď rozmanitejšie lacnejšie www.amazon.com, alebo www.amazon.co.uk či www.amazon.de, kde zase neplatíte clo ani DPH. U amerického Amazonu býva u mnohých tovarov problém zo zasielaním na Slovensko, Česko, naopak v rámci EÚ z tým nebudete mať vďaka zjednotenej legislatívne prakticky žiadne starosti. Nemecký či Britský Amazon Vám tovar ochotne pošle až domov za vcelku prijateľné poštovné. Pri kúpe elektronickej knihy samozrejme žiadne poštovné, clo ani DPH netýka.

Veľmi atraktívne sú v poslednej dobe najrôznejšie česky a slovensky hovoriaci Ázijské e-shopy zasielaním tovaru zadarmo. Otázkou u týchto e-shopou s lacným tovarom rozmanitým zostávajú záruky záručnej opravy. V tomto smere o sebe v obchodných podmienkach dočítate krásne sľuby, skutočnosť môže byt všelijaká. Na druhej strane treba povedať, že pripúšťajú uvedené e-shopy na svoju povesť dbajú vrátenie tovaru rieši bez problémov a vracia peniaze obratom – buď niektoré len formou kreditu na ďalší nákup. Naopak záručná doba zodpovedá skôr “lehote na vyskúšanie” – bežne je to mesiac či dva.

Čo sa týka platieb, spoliehajú sa Ázijské obchody predovšetkým na Platobný systém PayPal – čo znamená, že môžete reálne platiť ako prevodom z účtu (PayPal potom použijete akúsi “peňaženku”), Alebo pomocou karty, ktorú máte k svojmu účtu na PayPalu pripojenú. Vo všetkých prípadoch všetky aktíva pokrýva a garantuje PayPal – čo znamená Nielen bezpečnú platbu, ale taktiež silnejšiu pozíciu pri prípadných sporoch s predajcom. Priame platby kartami vzhľadom k vyššiemu riziku by som neodporučil realizovať.

Reklamy

Najväčší z Asie ak je dnes nejaký obchod synonymom pre superlacné nákupy na internete, je to určite DealExtreme. Nízke ceny pritom nemá len samotný tovar, ale predovšetkým logistika. Cenu dopravy – dopravného do SR a ČR spočítate jednoducho: k celkovej cene pripočítajte nulu. Doprava čohokoľvek je naozaj zadarmo, je pritom jedno, či ide o pozlátený HMDI kábel za dolar, alebo tablety s Androidom za 200 $. Práve takto získali Ázijské e-shopy svoju známosť veľa nákupov sebe zrejme naozaj stane asi takto: “Je mi jedno, že to nepotrebujem, je mi jedno, či sa vydrží dlho. JE TO LACNÉ a pošlú mi to zadarmo. “

DealExtreme má zo všetkých uvedených obchodov Najväčšiu ponuku. Okrem obvyklej spotrebnej elektroniky, mobilov, počítačových súprav tu kúpite aj športové náčinie, hračky pre domáce zvieratá, alebo treba šperky. Dobré je, že k väčšine zaujímavých položiek vzniká diskusia. Návštevníci môžu písať aj recenzie, pridávať vlastné fotky videá. Za recenziu dokonca dostanete body, ktoré môžete neskôr vymeniť za nejakú (neužitočnú) drobnosť z ponuky.


Dobre fungujú služby operátorov pre riešenie problémov, čo je u DealExtreme v poslednej dobe dobrá vlastnosť. S ťažkosťami sa neskôr stretnete určite. Obvyklým problémom je, že tovar, ktoré bolo uvedené ako “skladom”, dostane ešte pred odoslaním príznak “čakám na dodávateľa”. DealExtreme zatiaľ, čo odošle bez problémov aj časť objednávky, na zvyšky môžete čakať aj niekoľko týždňov či mesiacov. Zo zákaznícku linkou (presnejšie povedané e-mailom) všetko vyriešite, ale je to veľké zdŕžanie.


Hneď na druhom mieste stojí za pozornosť FocalPrice, ktorý kedysi dávno začal práve ako klon DealExtreme. Dnes svojho staršieho súrodenca v mnohom poráža – v rozsahu ponuky síce DealExtremu zatiaľ len pomaly približuje, v obsluhe zákazníkov podľa našich postrehov víťazí. Reálna dodacie lehoty sú o niečo kratšie, málokedy o sebe navyše stretnete z tovarom, ktoré nie je skladom. U niektorého tovaru sú to o niečo nižšie ceny, ale nie je to pravidlom. Ak Nakupujete predovšetkým drobnú elektroniku gadgety, štartujte radšej na FocalPrice než na DealExtreme.

Ako na Asii sledujte informácie o dostupnosti. Počítajte z tým, že samotné doručenie môže trvať 1-3 týždne. Obchod si najskôr vyskúšajte, kúpte jednu alebo dva veci za pár dolárov zistíte, či ste spokojní.

Ak nechcete čakať, môžete zvoliť aj iné spôsoby doručenia. Ale prídete o najväčšiu  výhodu, bezplatné doručovanie.


Pri väčších nákupoch dajte pozor na prekročenie hranice pre platbu CLA a DPH.

Nečakajte zázraky, kvalita tovaru zodpovedá cene. Obal na mobil môže stáť dolár aj dvadsať dolárov. Verte, že medzi nimi bude veľký rozdiel (minimálne v použitom materiáli).

Pozor dajte aj na falošné kópie tovaru. Na spomínaných weboch je výslovne vydávajúci za niečo iné ako  skutočnosti je.  Čítajte celú ponuku mobil “iPhone-like” nie je “iPhone”.

Dvojicu na prvých miestach samozrejme nasleduje ďalších konkurentov. Niektorí o sebe snažia udržiavať rozsiahlu ponuku, iní sa začínajú špecializovať na určitý sortiment. U tejto kategórie dajte pozor na doručovanie. Väčšinou sa dá síce spoľahnúť, že to EÚ všetko dorazí, Inokedy Vám formulár nedovolí do SR vôbec tovar zaslať, alebo príde e-mail o sebe zdvorilým odmietnutím objednávky (peniaze nabehnú späť na PayPal). Situácia sa často mení, zrejme podľa podmienok odosielajúcej služby).

Reklamy

Kópia DealExtreme je TomTop, ktorý o sebe síce tvári ako veľkoobchod, ale môže tam nakupovať aj bežný občan, a to za koľko chcete a čo chcete, rovnako ako u konkurentov je aj tu doprava zdarma. Poteší funkcia množstevné zľavy. TomTop patrí medzi najobľúbenejšie weby, aj keď sú skúsenosti trochu rozporuplné: nakupujúci sa zhodujú v rýchlom vybavovaní objednávok, na druhú stranu sú často k videniu sťažnosti na dlhšie vybavovanie reklamácií.


Zaujímavou alternatívou je aj Link Delight, kde k obvyklému sortimentu pribúdajú ešte veci pre fotografiu (cyklo) turistiku. U mnohých položiek sú navyše ceny nižšie ako u ostatných konkurentov.

DealExtreme ešte raz. Práve pod krídlami Teta spoločnosť odštartovala kedysi dávno ďalší obchod, ktorý sa dnes volá Kaidomain. O jeho ponuke platí takmer na rovnakej ako na DealExtremu, je to len alternatíva. Ak tovar nebude skladom u DealExtremu, neverte okamžitej dostupnosti ani na Kaidomain – obe firmy evidentne stále zdierajú rovnaké dodávateľa. O poznanie horšie je design samotných stránok.

Konkurenciou pre FocalPrice by mohol byť napríklad e-shop ChinaBúye. Ten síce nevyniká ani nízkymi cenami, ani šírkou sortimentu, ale prinajmenšom má od podarený vzhľad webu, samotné nakupovanie je tak oveľa pohodlnejšie. Aj tu ide predovšetkým o elektroniku: Mobily, superhry, komponenty periférie, hry gadgety.

Nad názvom Kvalita Čína tovar sa možno pousmejete, na adrese www.qualitychinagoods.com nájdete profesijné aj zaujímavé kúsky. Obchod už takmer úplne vypustil predaj počítačového tovaru či mobilov. Sústredí sa dnes na Batérie, akumulátory, nabíjačky LED osvetlenie všetkého druhu. 

Ak ste mali u predchádzajúceho e-shopu pocit, že sledujete webdesig reklamu, skúste rovno aj Ledshoppe. Typicky Ázijské dúhové efekty napriek názvu neskrývajú len predaj LED svetla. Môžete sa tu zásobiť aj menšími počítačovými perifériami a príslušenstvom.

Počet čínskych hongkonských obchodov je samozrejme oveľa Väčší, v mnohých prípadoch ide ale o typické čínske kópia bez vlastnej tváre. Že predávajú stále rovnaký tovar, nemusí až tak vadiť, oveľa horšie je, že takéto kópia (niekedy aj kópia kópií) chýba dostatočne veľký realizačný tým, a tak nastávajú pravidelné problémy nielen s termíny doručovania, ale najmä s riešením akýchkoľvek problémov.

Ázijská angličtina, ale bez angličtiny to radšej v ázijskom nakupovaní radšej nepúšťajte. Nízke ceny znamenajú o niečo väčšiu pravdepodobnosť problémov – nejde ani tak o nefunkčné tovar, ale skôr o problemy s doručovaním a podobne. Všetky zádrhele sa dajú síce vyriešiť, pretože e-shopy majú pre tieto prípady pripravený dostatok operátorov, ktorí komunikujú ochotne a rýchlo. Len potrebujete angličtinu. Vo väčšine prípadov je angličtina operátorov stručná, bezchybná ľahko pochopiteľná, u niektorých exotickejších obchodov sa stretnete trochu  z kurióznejším vyjadrovaním.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *