Hlukom proti pirátom: Nové technológie versus únoscovia, použije to aj Slovenská polícia ?
Čítané celkom 163 x, Dnes prečítané 1 x
Najnovším zariadením je však ďalekonosný zvukový systém. Skladá sa z niekoľkých smerových magnetických reproduktorov schopných na veľkú vzdialenosť prenášať zvuky o vysokej intenzite v úzkom lúči. Po objavení blížiaceho sa pirátskeho plavidla je možné systém pomocou radaru zamerať na útočníkov a vyslať k nim reproduktorom oznámení, že boli odhalení a že stratili prvok prekvapenia. Ak je ale taká výstraha neodradí, je možné reproduktory prepnúť do “tónového” módu, v ktorom generujú veľmi silný vysoký tón. Zvuk o takej intenzite je extrémne nepríjemný a mal by pirátmi od útoku spoľahlivo odradiť. Výrobca systému, firma HPV Technologies, vyhlásila, že zatiaľ je zariadenie používané hlavne na účel varovania pirátov, ale rozhodne má potenciál útočníkmi zraniť.
Zvuk o takej intenzite je extrémne nepríjemný a mal by pirátmi od útoku spoľahlivo odradiť
Podobné zariadenia dokonca vyrába aj Slovenská firma sigint.sk ktorá je v danej oblasti líder, dokonca aj bežný zákazník si môže zakúpiť takzvaný odpudzovač mládeže, ktorý taktiež pracuje v ultrazvukovom pásme a vzbudzuje u mládeže nervozitu, takže záujmovú oblasť opúšťajú.
Pri plnom výkone môže zariadenie emitovať koncentrovanú, 150 decibel [dB] vysoko energetickú akustickú vlnu, ktorá si zachováva hladinu 100 dB na vzdialenosti 500 metrov.
Nadzvukové dopravné lietadlo Concorde emitovalo približne 110 dB, väčšina detektorov dymu v domácnosti približne 85 dB
Vlna je zaostrená v 15-30 stupňovom „lúči“, čo umožňuje, aby LRAD bol zameraný na konkrétny cieľ
Osoby stojace pri vlne zažijú o 40 dB menej hluku ako osoby, ktoré sú priamo na jej ceste. Osoby za jednotkou LRAD sú tienené znížením výkonu o 60 dB