Práca z domu so sebou nesie rôzne bezpečnostné riziká. Chránite svoje súkromie?

Loading

Vlády našich republík vyhlásila občas stavy, v ktorom vyzvala všetky tuzemské firmy k zavedeniu Home Office všetkým zamestnancom, ktorým náplň práce dovoľuje pracovať na diaľku, z pohodlia domova. Máloktorý zamestnanec si však uvedomuje, že s touto zmenou prichádzajú aj bezpečnostné riziká, voči ktorým by sa mal vo svojom vlastnom záujme vymedziť.

Bez VPN ste dostatočne skúmateľný. Váš poskytovateľ internetového pripojenia vie o každej vašej aktivite a vďaka práci z domova má teraz dokonca prehľad aj o vašom zamestnaní. Rovnako ako vláda vychádza z dát telefónnych operátorov. Práve preto sa tak ľahko môže dostať k dátam o internetovej aktivite občanov. Koniec koncov, práve tuzemský oligopol mobilných operátorov zhodou okolností zaujíma aj dominantné postavenie na trhu s poskytovaním internetu.

Čo je VPN a prečo ju používať? Chráňte svoje dáta a vyhnite sa cieleným reklamám.

Oddeľte svoju prácu od vašej rodiny. Firmy v súčasnej situácií sú náchylnejšie na rôzne bezpečnostné útoky. Hackeri sú si vedomí toho, že používatelia na základnú internetovú gramotnosť v domácom prostredí nedbajú a budú pokúšať svoje šťastie. Položte si sami otázku, ako by sa váš zamestnávateľ zachoval, keby z dôvodu vašej nedbanlivosti došlo k ohrozeniu bezpečnosti firmy.

Používate internet v práci? Zabráňte svojmu zamestnávateľovi, aby vás sledoval.

K samostatnej debate potom nabáda aj dôslednosť dodržiavania nariadeného Home Office či priamo karantény. Mnoho ľudí sa ohradzuje proti asplikácií eRúško a odvoláva sa na ochranu svojho súkromia, pritom pobývanie na internete bez VPN je prakticky to isté; ba ďaleko horšie. Len sa jedná o komplikovanejšie téma, ktoré menej gramotní užívateľa neovádajú.

NordVPN pre Microsoft Windows skrátil cell proces len na jedno tlačítko. Jednoduchšie to už byť nemôže.

Využívaním internetu bez virtuálnej súkromnej siete takmer verejne vyhlasujete, odkiaľ k svojej práci pristupujete a vykonávate ju. Z jednej strany tak máte zamestnávateľa, ktorý si môže ľahko overiť, či k svojmu nariadenému Home Office pristupujete svedomito a zodpovedne, avšak z druhej strany máte štát, ktorý by pri troche pátrania mohol overiť, či neporušujete nariadenú karanténu.

Práca v domácom prostredí navyše zvádza k rôznym iným aktivitám, ktoré nie sú nijako spojené so zamestnaním. Najčastejším únikom do sveta zábavy sa v dnešnej dobe stávajú streamovacie platformy ako Netflix, Amazon Prime, Disney Plus a ďalšie. Tieto platformy však sú zviazané s regiónom, z ktorého na ne pristupujete, a ponúka vám len veľmi obmedzenú ponuku toho, čo prevádzkovateľovi dovoľujú zákony.

Používate Netflix či iné streamovacie služby bez VPN? Okrádate sami seba.

Ak má napríklad na vysielanie niektorého seriálu niektorá tuzemská televízne stanice vymedzené právo, nesmie ho ponúkať užívateľom z danej oblasti. Týmto opatreniam sa však môžete vyhnúť. Skrze VPN môžete premostiť svoje pripojenie cez uzol, ktorý sa nachádza v inej krajine, a danej streamovacej platforme sa tak budete javiť ako napr. používateľ z USA. Keď už platíme rovnaký mesačný poplatok ako Američania, máme predsa právo na rovnaký obsah. Premostenie cez cudzú krajinu umožňuje napríklad NordVPN, snáď najznámejší poskytovateľ virtuálnej súkromnej siete.

NordVPN nainštalujete aj do svojho smartfónu v pár krokoch.

Medzi najdôveryhodnejšieho poskytovateľa VPN sa radí NordVPN, ktorý neuchováva o svojich užívateľoch žiadne dáta a ktorého aplikácia je užívateľsky prívetivá aj pre úplných laikov. Navyše ju môžete využívať až na šiestich rôznych zariadeniach, vrátane Windows, OSX, iOS, Android či Chrome OS.

Čas od času nájdete na oficiálnych stránkach príjemnú zľavu. Práve teraz NordVPN ponúka 2 ročný plán so zľavou 68%.

(zdroj: ides.cz)

Reklamy
Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *