Nebezpečenstvo na internete – Hacking a Bezpečnostné diery

Loading

Nebezpečenstvo:

 

Pre obyčajného človeka (rozumejte ne-správca informačného systému) je hacker nebezpečný, ak si z jeho domáceho PC urobí bránu k internetu. Ak sa dostanete do Vášho PC, môže si s ním teoreticky robiť čo chce – väčšinou sa snažia svoju činnosť schovať az Vášho PC si urobí bránu, ktorú potom používa pre svoje útoky apod

Ochrana:

Proti hackerom je najúčinnejšia prevencia – a to ochrana portov pomocou firewallu – aby sa nikudy nemohol dostať do Vášho PC – nastavenie pre štandardné služby iných portov a úplne najzákladnejšiu je chrániť svoj účet aj heslo pod windows heslom (o linuxe sa spomínať, lebo tam je od základu heslo povinností). A samozrejme aktualizácie systému, a inštalácia záplat.

Bezpečnostné diery

O čo ide:
Ide o chyby v systéme – prípadne v softvéru, pomocou ktorej sa môže dostať do systému útočník, najčastejšie v podobe vírusu, alebo hackera – využívajú je aj softvér napísané pre hackerov na vytvorenie – zadných vrátok – ktorými sa môže hacker dostať do systému a využívať ho pre svoje potreby.

Nebezpečenstvo:

Najväčšie nebezpečenstvo spočíva vo veľkej pravdepodobnosti zneužitia bezpečnostných dier k prieniku do Vášho systému – útočník má potom možnosť dostať sa do systému a tam napáchať škody, prípadne ho zneužiť pre svoje potreby.

Ochrana:

Ochrana spočíva v aktualizácii. Vyhľadávanie nových aktualizáciám a opravných balíčkov, by mal byť denný chlieb všetkých správcov systémov, aby zabezpečili, že je tento systém útočníkom nedostupný – zaplátať overenými záplatami je nutnosť – Pozor však na to, že niekedy záplata spôsobí väčší problém, než záplata predchádzajúca – ako niečo nainštalujete radšej počkajte kým záplata nebude vyhodnotené a využívaná väčším počtom užívateľov – akonáhle viete, že je bezpečná až potom si ju nainštalujte.

Reklamy
Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *