TOP 10 FREE NÁSTROJOV, aby sa naše deti naučil programovať

Loading

V dnešnej dobe sa programovania medzi deťmi stáva čoraz obľúbenejšie. Pre mnoho rodičov je ale uvedenie ich detí do problematiky programovania náročná úloha a to aj napriek tomu, že sa pre deti môže programovanie zdať ako rýchlo pochopiteľné. Pre vyriešenie tejto úlohy a uľahčenie práce dospelým bolo počas posledných rokov vytvorilo veľa softvérových aplikácií a služieb. Tu prinášame prehľad 10 najlepších a voľne dostupných nástrojov, ktoré môžu rodičia využiť pre uvedenie svojich detí do sveta programovania. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.


1. Scratch

Scratch je jednoduchý programovací jazyk navrhnutý skupinou MIT ‘s Media Lab. Momentálne sa jedná o najrozšírenejší celosvetovo používaný vizuálny programovací jazyk pre deti. Scratch sa používa vo viac ako 150 krajinách sveta a je dostupný vo viac ako 40 jazykoch. Nástroj robí programovanie rovnako jednoduché ako používanie stavebnicových blokov.
Grafický jazyk Scratch je používaný ako platforma mnohých výučbových robotov (napríklad Arduino robot mBot od firmy Makeblock). Umožňuje mladým študentom programovanie robota súbežne s ovládaním jeho pohybov pomocou práce s prednastavenými blokmi kódu. Programovanie vo Scratch funguje na jednoduchom princípe “drag and drop“. Pre efektívnejšie zlepšovanie ich programovacích schopností Scratch umožňuje tvorcom z celého sveta zdieľať projekty, tutoriály a ostatné zdroje. Tím Media Labu, ktorý Scratch vyvíja, tiež vytvára a pridáva inštruktážne obsah na svoju vývojovú platformu.


2. Code.org

Code.org je projekt, ktorý sa snaží sprístupniť výučbu informatiky širším masám ľudí, zvlášť potom ženám a tiež znevýhodneným skupinám ľudí. Poskytuje nástroje pre študentov veľkého vekového rozpätia, vďaka ktorým sa môžu naučiť základy programovania a informačných technológií. Projekt poskytuje rôzne kurzy od úrovne základnej školy, až po profesionálne kurzy pre inštruktorov. Študenti tu môžu nájsť viac ako 24 miliónov tutoriálov k projektom rôznych druhov, ako napr. Minecraft alebo Play Lab.

3. Made with Code by Google

Made with Code má za cieľ zdokonaľovať mladých študentov, najmä mladé ženy, vo výučbe programovania. Web používa vizuálne programovanie, každý kurz je relatívne krátky a zodpovedajúce záujmom študenta kurzu. Vo výučbových videách projektu Made with Code sa často vyskytujú ženy z rôznych odvetví a za pomocou ich inšpiratívnych príbehov sa snaží osloviť mladé ženy začínajúce s kariérou.3. Made with Code by Google


4. Khan Academy

Khan Academy je projekt ponúkajúci výukové videá, precvičovaciu úlohy a personalizovanú študijné nástenku, ktorá študentom umožňuje učiť sa vlastným tempom, a to za všetkých podmienok a okolností. Medzi študijnými odbormi je k dispozícii výučba matematiky, prírodných vied, programovanie, dejepisu, umenia, ekonómie a mnoho ďalších. Obsah kurzov tvoria odborníci a je prekladaný do viac ako 36 jazykov vrátane češtiny. Khan Academy učí študentov veľa rôznych predmetov z odboru informačných technológií, napr. JavaScript alebo HTML / CSS. Výborné na Khan Academy je tiež partnerstvo s inštitúciami ako NASA alebo MIT. Tieto inštitúcie plnia projekt odborným obsahom zameraným na cieľovú skupinu projektu.


5. Stencyl

Stencyl pomáha deťom programovať bez zbytočného zaťažovania odbornými termínmi. Ide o nástroj pre vytváranie videohier, ktorý umožňuje užívateľom vytvárať 2D videohry pre počítače, mobilné zariadenia a web. Stencyl, podobne ako Scratch, je programovací nástroj založený opäť na štýle stavebnicových blokov. Jednoduchú hru tak vytvoríte jednoduchým ťahaním blokov kódu. Deti vďaka tomu môžu dobre porozumieť, ako programovanie funguje.


6. Code Monster from Crunchzilla

Code Monster from Crunchzilla je interaktívny webový nástroj pre deti. Webovou stránkou sprevádza interaktívne postavička – “uletené príšera” (Goofy Monster). Študenti sa drží inštrukcií, ktoré im príšera pomocou textovej bubliny hovorí. Tutoriály sprevádzané príšerou sú najprv jednoduché, potom sa ale dostanú na komplexné úroveň. Študenti kurzu sa naučia porozumieť JavaScriptu a naučia sa v ňom programovať na základnej úrovni. Kurzy môžu opakovať a ukončiť, kedy sa im zachce.


7. CodeCombat

Deti musi programovanie zaujať. Preto CodeCombat mení zložitejšiu problematiku programovania na zábavnú hru. CodeCombat je webová RPG hra, v ktorej hráči využívajú programovacie jazyky k tomu, aby vyhrali bitku. Hráči musia pre postup v hre používať kód. Web tiež ponúka individuálne zamerané kurzy. Hra umožňuje mladým študentom preniknúť do základných i pokročilých úrovní programovania.

Reklamy

8. Codecademy

Codecademy je online výuková platforma, ktorá ponúka bezplatné výukové kurzy zamerané na rôzne programovacie jazyky. K dispozícii je napríklad Python, Java, JavaScript atď. Súčasťou je obrovská interaktívna komunita, kde je zapojených vyše 45 miliónov študentov. Codecademy môže byť vhodnejšie pre pokročilejších študentov, ktorí zvládajú základnú prácu s počítačom a majú schopnosť lepšie porozumieť textu. Začiatočníci v odbore sa ale tiež môžu postupne naučiť základy programovania a informačných technológií. K dispozícii je im totiž podrobný štruktúrovaný sprievodcu, ktorý sa pre nich môže stať veľkým pomocníkom.


9. Alice

Alice je bezplatný program, ktorý umožňuje deťom vytvárať animácie alebo programovať jednoduché 3D hry. Projekty si študenti vytvárajú pomocou blokov s kódom. Ich umiestňovaním sa môžu deti naučiť základné koncepty programovania. Zároveň sa rozvíja aj ich predstavivosť. Projekt poskytuje mnoho tutoriálov a video príkladov prostredníctvom YouTube kanáli. Na webových stránkach Alice sú k dispozícii kurzy, precvičovaciu úlohy a návody, ktoré vytvára vývojový tím, ale aj komunita užívateľov z celého sveta. Alice má v pláne stať sa široko dostupným nástrojom na posilnenie výučby informačných technológií v ranom veku.


10. mBlock

MBlock je grafické programovacie prostredie založené na Scratch. Tvorba programu prebieha presúvaním funkčných blokov. Softvér mBlock3 je voľne dostupný aj v slovenčine. Mnoho nástrojov a aplikácií je k dispozícii zadarmo aj pre mobilné zariadenia, ako napr. Nový mBlock5 a mBlock Blockly. S týmito aplikáciami založenými na Scratch sa deti môžu naučiť programovať za asistencie umelej inteligencie. Tieto nástroje sú navyše kompatibilné s open-source hardvérom. Deťom je tak umožnené vidieť funkcie vytvoreného programu v reálnom fyzickom svete (napr. Robot vydáva zvuky, svieti, pohybuje sa pod.) A to deti ešte viac baví a vťahuje do úžasného sveta programovania.


Používaním týchto nástrojov sa môžu deti naučiť programovať. Zároveň si zdokonalia logické myslenie, zlepší schopnosti riešiť problémy alebo vidieť súvislosti. Nástroje ako Scratch deťom pomáhajú navyše prepojiť ich zručnosti s kreativitou a praxou. Programovanie robotov, ako mBot, mBot Ranger, alebo pokročilejšieho mBot Ultimate 2.0 pomôže posunúť ich programovacie schopnosti na vyššiu úroveň a oživiť ich vrodenú kreativitu.

Zdroj: arduino.cz Nakupujte technológie ktoré zaujmú… 

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *