Na trhu je jednoduché zariadenie na odposluch telefónu GSM Intercept, ceny sú už reálnejšie

Loading

 Pre získanie prístroja stačí vyplniť formulár na internete a pri troche šťastia sa spoločnosť so zákazníkom onedlho spojí. Výrobok predvedie a po zaplatení dodá.

 Dôslednejšie firmy vyžadujú certifikát konečného užívateľa. To znamená že predáva svoje výrobky len vládnym organizáciám a inštitúciám, ale nie je problém sa k jednotke dostať aj ako bežný užívateľ.

 

Stačí poznať telefónne číslo…

Zariadenie funguje v dvoch módoch. Pokiaľ užívateľ pozná telefónne číslo, prístroj začne automaticky nahrávať, keď sa mobil stane v danej lokalite aktívny.

 

Zároveň dokáže prístroj odpočúvať aj všetky hovory v mieste a nahrávať začne až konkrétnu osobu po príkazu obsluhy. Monitorovať zvláda aj SMS správy.

 

Takýto spôsob pasívneho odpočúvania nemôže nikto zachytiť. Operátor môže odhaliť až jeho aktívne používanie, teda samotné nahrávanie. V zariadení sa v sieti tvári ako základová stanica.

 

Žiadny zo Slovenských mobilných operátorov údajne činnosť podobného zariadenia zatiaľ nezistil. Metódu útoku vraj už niekoľko rokov sledujú a vedia o nej.

Ako ale upozorňuje jeden zo Slovenských operátorov, odhalenie, falošné ‘stanice BTS nie je vôbec jednoduché.

 

Podobné zariadenia používa aj polícia

 

Obdobné systémy sú navyše používané aj policajnými alebo spravodajskými zložkami a polícia ani BIS operátorom použitie takéhoto zariadenia nikdy nehlási.

Reklamy

 

Ich zariadenia sa síce nepoužíva k priamemu odposluchu, spôsob, akým pracuje je ale vraj úplne totožný s tým, ktorý využíva GSM Intercept.

Operátor teraz intenzívne pracuje na celoplošnom zavedení kryptovacieho štandardu A5 / 3, ktorý doteraz nemožno prelomiť.

 

Práve prelomenie šifrovacích štandardov A5 / 1 a A5 / 2 viedlo k skonštruovanie mobilného lacného odpočúvania.

 

Šifru prelomil cracker Nemec Karsten Nohl, ktorý pred dvoma rokmi svetu oznámil, že sa mu podarilo prelomiť 21 rokov starý šifrovací algoritmus GSM sietí. Vtedy ešte nešlo telefóny odpočúvať v reálnom čase, hovor sa musel následne dekódovať.

 

Vyjadrenia operátorov:

Táto metóda útoku je známa už niekoľko rokov. U nás sme doteraz podobný problém nezaznamenali. Odhalenie ‘falošné’ BTS nie je tak jednoduché, ako sa to z prílohy javí. Obdobné systémy sú navyše používané aj policajnými, či spravodajskými zložkami a polícia ani BIS nám použitie takéhoto zariadenia nikdy nehlási.

V sieti sme doteraz falošné vysielača nezaznamenali, ale vieme, že takéto riziko je reálne. Preto neustále strážime integritu našej mobilnej siete.

GSM komunikácia je šifrovaná, pričom šifry sa líšia u 2G a 3G siete. U oboch technológií sa navyše šifrovací kľúč často mení. Túto šifru je veľmi ťažké prelomiť a takmer nemožné prelomiť v reálnom čase. Aktívne odpočúvacie zariadenia by bola v našich dohľadových centrách viditeľná a ak by sme ich existenciu zaznamenali, spolupracovali sme s Políciou.

 

 

 

Viac informácii nájdete v predmetnom článku.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *