Vysielačka Baofeng UV9R-AMG ponúka slušný výkon až 15 W, elegantný dizajn a parádnu cenu priamo v EÚ sklade. Nechýba jej ani zvýšená odolnosť voči nárazom, ale taktiež aj voči vode … Learn More
Výrobca Baofeng je už pomerne známa čínska značka, ktorá sa zaoberá výrobou rádiostaníc. Na našej stránke nájdeš zoznam viacerých modelov, o ktorých sme písali podrobnejšie články. Model Baofeng BF-X3 Plus … Learn More
SÚKROMNÁ BTS – GSM stanica, vlastný GSM vysielač aktivovaný za pár minút a telefonujete aj tam, kde nie je žiadny operátor GSM. Zariadenie SÚKROMNÁ BTS – GSM stanica, je vlastný vysielač GSM určený pre komerčné nasadenie v opustených oblastiach, banských častiach alebo na laboratórnu simuláciu 2.5 G sietí alebo aj ako jednoduchá náhrada GSM-BTS pri komerčnom výpadku siete. Pozor zariadenie nie je možné prevádzkovať bez frekvenčných GSM licencií. Prevádzka iba na zvláštne povolenie.
Univerzálny Softvér Rádio procesor alebo USRP (vyslovoval “uzurpovať”) je veľmi populárny rozhlasové nadšencov, pretože majú tieto vlastnosti:
2 x 12bit 64MS / s dual ADCS (2 Rx kanály)
2 x 14bit 128MS / s dual DAC (2 Tx kanály)
USB 2.0 PC rozhranie (32MB / s) – Cypress CY68013
FPGA – Alter Cyclone EP1C12
Pozície pre 2 x Príjem a 2 x daughterboards vysielania
Vonkajšie rozhranie k hodinám
Programovateľná pole (FPGA), v srdci tohto modulu je možné aby plnili Non-standard rádiového signálu odberu vzoriek a / alebo spracovania. Tento Alter Cyclone EP1C120 prístroj má nasledujúce funkcie:
USRP2 je novšia verzia USRP1. Je obmedzená na jeden modul (jeden vysielač), ale môže byť rozšírená pomocou viacerých USRP2 to na maximálne osem kanálov (8×8). FPGA použité v tomto module, ak oveľa väčšie (viac vráta a ďalšie prvky), je od firmy Xilinx a vyžaduje rozličné sady nástrojov na program jeho funkcie (firmware).
SBS-1 a Air Nav Box ….. OnLine monitorovanie leteckej prevádzky v reálnom čase. SBS-1 prijímač je schopný prijímať letecké informácie o lietadlách na vašej oblohe v reálnom čase. Dokáže identifikovať lietadlo, jeho značku, určiť smer letu či jeho leteckú výšku a rýchlosť . A, samozrejme, omnoho viac… Jednoducho získate týmto zariadením rádiolokátor, ktorý máte pod kontrolou len vy doma.
1. Základná trieda Sem patria scannery do cenovej relácie zhruba 200,-€, ktoré nemajú možnosť plynulého preladenia celého pásma. Neumožňujú nastaviť napr. ladiaci krok podľa potreby, druh modulácie a sú určené len na príjem v určitých pásmach. Preto niektoré neumožňujú ani príjem obyčajného rozhlasu v pásme VKV, alebo príjem zvukového sprievodu televízneho vysielania. Je to dané možnosťou zaradiť širokopásmovú FM (ďalej WFM).
Priehľadové širokopásmové prijímače – scannery. Prijímač – ktorý je ten pravý ? Lacné prijímače – áno či nie? Prijímače a skenery WRTH Prehľadové prijímače – skenery Antény pre KV, SV a DV. Pod pojmom scanner si väčšina ľudí pracujúcich s výpočtovou technikou predstaví prístroj, ktorý slúži na zosnímanie grafických alebo textových predlôh. Týmto slovom sa označujú ale aj prístroje, ktoré patria do kategórie širokopásmových komunikačných prijímačov.
Rádiové počúvanie čiže radiomonitoring sa užívali od dôb počiatkov rádiového vôbec.
Armáda, tajné služby a neskôr telekomunikačný úrad používali špeciálnych prijímačov k odhaľovaniu nepovolených alebo špionážnych staníc. Neskôr sa počúvanie rádiových vĺn rozšíril o vysielanie rozhlasu aj medzi bežných občanov. V súčasnosti sú poslucháčmi, ktorí majú počúvanie rádiových vĺn ako koníček, rozdelení do niekoľkých kategórií. Osobne odporúčam začiatočníkom vyskúšať si každú z nich, aby každý zistil, ktorý z druhu staníc alebo vĺn ho zaujíma najviac.
Rádiovú komunikáciu leteckej pohyblivej služby je možné naladiť v podstate temer na všetkých rádiových pásmach od krátkych vĺn po mikrovlny.
Väčšina komunikácií nad pevninou prebieha na veľmi krátkych vlnách v pásme 118-137 MHz. Vojenské lety majú ešte najviac pridelené pásmo 137-144 MHz a 230-380 MHz. Pásmo 108-118 MHz je síce pridelené leteckej službe, ale v tomto rozsahu vysielajú len navigačné rádiomajákov (o ktorých bude reč v ďalšej kapitole). Každý, kto teda bude hľadať civilné lietadlo letiace nad jeho hlavou, musí hľadať v pásme 118-137 MHz. Modulácia sa tu používa na všetkých vyššie zmieňovaných pásmach zásadne AM.