Ako vybrať odpudzovač zvierat či hlodavcov ?
Test odpudzovačov zvierat
Deramax Cvrček
Použitie krtkovia
Technológia zvuková, vibračná
Dosah 1 000 m2
Tento plašič od českej firmy je určený proti krtkom a hryzcům, výrobca však upozorňuje, že prístroj nemusí fungovať, ak je krtko hluchý, prípadne má mláďatá. Niektorí používatelia sa sťažujú na skutočnosť, že škodcovia tento odpudzovač jednoducho ignorujú, čo môže byť dané práve týmito dôvodmi.
Mnohí záhradkári si však produkt chvália. Inštalácia je veľmi jednoduchá a tiež prevádzka je skutočne úsporná (batérie v prístroji vydržia až jeden rok). Signál pôsobí približne 10 m od zdroja, na rozľahlejších záhradách je preto nutné inštalovať minimálne dva tieto prístroje.
Medzi negatíva patrí hlučnejšie prevádzku. Niektorí užívatelia si preto sťažujú na to, že zo záhrady okrem krtkov a hlodavcov vyháňa tiež je. Majitelia tohto plašiča tiež kritizujú vyššiu cenu výrobku.
Celkovo možno povedať, že výrobok bol hodnotený výrazne protikladne. Užívatelia si ho buď chválili, alebo ho zásadne nedoporučovali. Domnievame sa však, že tento rozpor bol spôsobený z veľkej miery práve nevhodnou inštaláciou, prípadne dôvody, ktoré udáva výrobca.
Deramax Bird
Použitie vtáky
Technológia ultrazvuková
Dosah 40 m
Opäť sa jedná o model od rovnakého českého výrobcu, tentoraz však ide o plašič vtákov. Užívatelia si ho zaobstarávajú predovšetkým proti holubom, ktorí svojimi výkalmi ničia majetok. Účinný je ale tiež proti vtáčím škodcom, ktorí decimujú úrodu. Veľmi efektívne sa ukázal byť predovšetkým proti špačkům. Nižšia účinnosť bola zaznamenaná napríklad proti vrabcom.
Niektorí užívatelia sa sťažovali na absolútnu neúčinnosť, čo mohlo byť spôsobené ako zlou inštaláciou, tak faktom, že vtáky mali veľký hlad, a teda plašič ignorovali (túto možnosť udáva priamo výrobca).
Pretože výrobok funguje pomocou sieťového kábla, ideálne je inštalácia na balkón, poprípade pod strechu. Nevhodné je umiestnenie do voľného priestranstva, pretože prístroj nesmie byť vystavený nepriazni počasia, čo možno označiť za zásadnú nevýhodu.
Hoci sa nejedná o lacný prístroj, pri správnej inštalácii dovedie odvádzať dobrú prácu.
Deramax KITTY
Použitie psy, mačky
Technológia ultrazvuková
Dosah 12 m
Ďalší z radu českých výrobkov, ktorý možno použiť ako v interiéri, tak vonku. Pri použití však mierne tiká, čo môže byť nepríjemné práve v obytných priestoroch. Obsluha aj inštalácia je jednoduchá. Niektorí užívatelia vyzdvihujú svetelnú signalizáciu pri chode. Výhodou je tiež možnosť výrobok vyskúšať s garanciou vrátenia peňazí do 60 dní.
Medzi negatíva patrí fakt, že je nutné ho chrániť pred dažďom a snehom, pretože nie je vodeodolný. Nepraktické je tiež napájanie pomocou sieťového kábla. Užívatelia by ocenili aj variantu na batérie, čo by uľahčilo inštaláciu aj na miesta, na ktoré nie je možné viesť elektrický zdroj. Navyše je tiež nutné k prístroju dokúpiť sieťový napájací zdroj, ktorý nie je súčasťou balenia.
Podobne ako u iných modelov od tohto výrobcu, aj v tomto prípade sa užívatelia vo svojich hodnoteniach výrazne líši. Niektorí sú s výrobkom maximálne spokojní, zatiaľ čo iní sa sťažujú na jeho nefunkčnosť. Opäť sa domnievame, že to môže byť spôsobené nevhodnou inštaláciou, prípadne použitím v nevhodnom teréne.
Kemo M180
Použitie kuny, lasice, drobní hlodavci
Technológia ultrazvuková
Dosah 6 m
Tento ultrazvukový odpudzovač zvierat je určený proti nezvaným návštevníkom, ktorí sa môžu dostať do motorov automobilov, na ktorých potom páchajú veľké škody. Možno ho napájať tak z autobatérie, ako aj z elektrickej siete. Vyznačuje sa veľmi nízkou spotrebou energie, malými rozmermi a veľmi dobrou životnosťou (vydrží až 5 rokov prevádzky). Medzi ďalšie klady patrí tiež vodotesnosť, nepočuteľný chod a jednoduchá inštalácia. Užívatelia si tiež chválili slovenský návod, ktorý obsahuje množstvo rád a odporúčaní, vďaka ktorým je možné docieliť maximálnej účinnosti.
Medzi výraznejšie negatíva patrí predovšetkým krátke káble, ktoré je často nutné pri inštalácii svojpomocne predĺžiť. Tento model tiež patrí medzi drahšie, avšak vzhľadom na to, že svoju funkciu plní kvalitne a kuny dokáže z motora skutočne vyhnať, obstarávacia cena sa vám vráti v tom, čo ušetríte na opravách prípadných škôd spôsobených nevítanými votrelci. Tento model preto môžeme vrelo odporučiť.
Sencor SIK 50G
Použitie lietavý hmyz
Technológia elektrina
Dosah 30 m2
Jedná sa o UV hubič hmyzu, ktorý spadá do nízkej cenovej kategórie, čo si užívatelia chvália. Medzi ďalšie klady patrí jednoduchá obsluha a manipulácia (je možné ho vziať tiež treba na dovolenku či chalupu). Vzhľadom k tomu, že je vybavený očkom, možno ho tiež voľne zavesiť. Pýši sa tiež podareným dizajnom (produkuje príjemné modravé svetlo), dlhým prívodným káblom a praktickým vypínačom (prístroj teda nemusíte zakaždým vyťahovať zo zásuvky).
Mnohí používatelia si prístroj chvália (funguje však len v noci), iní si však sťažujú na zásadnú nefunkčnosť tohto prístroja. Záverečné hodnotenie je teda sporné. Ak teda nechcete investovať vysoké sumy do hubiče hmyzu, môžete vyskúšať tento model. Ale zázračné výsledky od neho očakávať nemožno.
Výhody odpudzovačov
Elektronické odpudzovače (možno sa tiež stretnúť s variantom elektronické plašiče) škodcov majú oproti použitie klasických chemických prostriedkov či mechanických pascí mnoho výhod:
Nemusíte upratovať mrtvolky škodcov.
Vy, vaše deti ani domáce zvieratá neprichádzajú do kontaktu s jedmi či chémiou.
Odpudzovače sú takmer bezúdržbové prístroje s nízkou spotrebou energie.
Pred nákupom odpudzovače
Ak ste sa rozhodli pre kúpu odpudzovače, prinášame vám niekoľko dôležitých informácií, na ktoré by ste pri výbere nemali zabúdať:
Čo najpresnejšie zmerajte plochu, ktorú budete odpudzovačom chrániť.
Ak sa rozhodnete pre prístroj napájaný pomocou batérií, zaujímajte sa o dĺžku ich výdrže. Ideálna je voľba prístroja napájaného pomocou externého sieťového adaptéru (mimo prístroja určené do pôdy).
V prípade, že sa rozhodnete pre ultrazvukový odpudzovač zvierat, je lepšie zvoliť taký, ktorý dokáže meniť kmitočet, prípadne tiež intenzitu signálu (alebo oboje).
Ak potrebujete odpudzovač do pôdy (proti krtkom a pod.), Zamerajte sa hlavne na frekvenciu, s akou prístroj pracuje (ideálne je od 300 do 500 Hz).
Ak budete prístroje používať aj v priestoru, kde sa vyskytujú domáce zvieratá (pes, mačka, dobytok), dbajte na to, aby dokázal fungovať aj na frekvenciu, ktorú tieto zvieratá nepočujú (tj. minimálne 27 000 Hz).
späť na začiatok ↑
Základné typy odpudzovačov
ultrazvukové
monotónné
kolísavé
zvukové
vibračné
elektrické
Na trhu nájdete elektronické plašiče ako počuteľné, tak pre človeka nepočuteľné. Tie druhé využívajú ultrazvuku a pohybujú sa väčšinou nad hranicou 20 000 Hz, čo je hodnota, ktorú už ľudské ucho nie je schopné zachytiť.
Daný typ zvoľte vždy podľa toho, akého druhu zvieraťa sa chcete zbaviť a tiež podľa toho, či ho budete používať v obývaných priestoroch či na miestach, kde sa ľudia príliš často nevyskytujú.
Ultrazvukové odpudzovače
Jedná sa o najobľúbenejší a zároveň najväčšie kategórii plašičov na trhu. Tieto odpudzovače zvierat sú vysokofrekvenčné a využívajú dokonalosti sluchového ústrojenstva väčšiny živočíchov. Pracujú totiž na frekvenciách, ktoré ľudské ucho už nie je schopné zachytiť. Ultrazvuk však u zvierat vyvoláva stres, spôsobený strachom z neznámeho predátora, a danú lokalitu preto radšej opustí.
Veľkou výhodou je možnosť výrazne zvýšiť výkon (hlasitosť), bez toho by to človek akokoľvek zaznamenal. Pre škodca neznesiteľný ultrazvuk ľudské ucho jednoducho nedokáže spracovať.
Pri obstarávaní je však nutné dbať na kmitočet ultrazvukového signálu daného prístroja a vyberať ho podľa konkrétneho druhu škodca. Nie každý živočích totiž dokáže počuť zvuk o rovnakej frekvencii. Iný plašič sa hodí proti túlavým psom a iný zase proti kunám.
Ultrazvukové odpudzovače zvierat môžeme ďalej rozdeliť podľa toho, či sú vybavené možnosťou zmeniť intenzitu alebo kmitočet ultrazvukového signálu. Tieto prístroje sú tým najlepším riešením, pretože tiež zvieratá (podobne ako človek) si dokážu na monotónny zvuk o určitej frekvencii zvyknúť.
Monotónné odpudzovače sú najčastejšie a najlacnejší, ale nie najúčinnejšie. Pracujú iba na jednej určitej frekvencii, ktorú nemožno meniť. Predovšetkým kuny a niektorí ďalší škodcovia si na taký zvuk dokážu veľmi dobre zvyknúť a na dané miesto sa po čase vracajú.
Prístroje, ktoré disponujú možnosťou meniť kmitočet, nazývame kolísavé. Frekvenciu možno u nich meniť buď ručne pootočením regulačným potenciometrom, alebo k tomu dochádza automaticky (poprípade možno naraziť na prístroje ponúkajúce obe možnosti). Veľkou výhodou plašiča s automatickou zmenou kmitočtu je ich bezúdržbový chod, do ktorého nie je potrebné takmer vôbec zasahovať.
Okrem zmeny frekvencie, sa možno tiež stretnúť so zmenou intenzity ultrazvukového signálu (od veľmi hlasitého až po tichý chod). Podobne ako zmena frekvencie, totiž tiež prerušovanie ultrazvuku v určitých intervaloch zabraňuje tomu, aby si na daný zvuk škodcovia zvykli. Zároveň táto funkcia tiež šetrí batériu (prípadne elektrický prúd).
Najlepším riešením je kombinácia všetkých troch typov – ultrazvuku, zmeny frekvencie a zmeny intenzity signálu. Tieto prístroje sú veľmi účinné predovšetkým proti hlodavcom a drobným šelmám, akými sú kuna či lasička.
Klady a zápory ultrazvukových odpudzovačov
vysoký účinok
široké použitie (proti mnohým druhom škodcov)
veľký rozsah pôsobenia
možno použiť aj v neprístupných alebo zle prístupných priestoroch
úplne bezpečná prevádzka
veľmi lacný a bezúdržbová prevádzka
vhodné pre použitie v miestach, kde sa vyskytuje človek
vyššia nákupná cena (pri kvalitných modeloch)
lacné prístroje produkujú nekvalitný (prípadne žiadny) ultrazvukový tón
škodcovia si môžu na monotónnú ultrazvukovú frekvenciu zvyknúť
Je ultrazvuk pre človeka nebezpečný?
Hoci sa mnohí ľudia domnievajú, že ultrazvukové odpudzovače zvierat môžu škodiť ľudskému zdraviu, nie je to pravda. Ultrazvuk sa pohybuje za hranicou počuteľnosti, a ľudské sluchové ústrojenstvo ho teda nedokáže spracovať. Hoci niektorí jedinci (najčastejšie malé deti) sú schopní vnímať signály o kmitočte okolo 22 000 Hz, často je spodná hranica mnohých prístrojov nastavená na 28 000 Hz, teda ani pre nich odpudzovače nie sú rizikové.
Zvukové odpudzovače
Tieto prístroje vydávajú zvuk, ktorý je počuteľný aj pre človeka, hodí sa teda len do miest, kde sa ľudia ani domáce zvieratá bežne nevyskytujú.
V súčasnosti sa však používajú najmä na ochranu pôdy proti krtkom, hryzcům atp. Pre ostatné účely (do obytných priestorov, skladov, kôlní apod.) sú tieto zariadenia zastarané a príliš hlučná.
V pôde nemožno využiť ultrazvukový signál a zvuk (okrem škodcov) nikoho neruší, zvukový plašič je preto ideálnou voľbou.
Do tejto skupiny spadajú čiastočne tiež plašiča vtákov, ktoré okrem ultrazvukového či subultrazvukového signálu využívajú tiež digitálne pamäť, v ktorej sú uložené poplašné hlasy príslušného vtáčieho škodca alebo hlasy dravých vtákov.
Funkcia vibrácie
Ak potrebujete ubrániť pôdu proti nezvaným škodcom, zaujímajte sa o to, či je súčasťou zvukového odpudzovače tiež vibračný mechanizmus.
Prístroj tak okrem zvuku samotného, produkuje aj vibrácie, ktoré sa veľmi dobre šíri pôdou. Kombinácia zvuku a vibrácií je proti škodcom vyskytujúcim sa v pôde veľmi účinná. Navyše ako zvuk, tak vibrácie sú u týchto prístrojov takmer vždy prerušované, čím sa minimalizuje možný návyk a zároveň sa predĺži životnosť batérií.
Elektrické odpudzovače
UV hubiče hmyzu
Tento typ prístroja je účinný pri hubenie bodavého hmyzu (predovšetkým komárov). Možno ho využiť vo vnútorných i vonkajších priestoroch. Často ho nájdete v spálňach či na záhradách. Funguje na princípe slabého svetielkovanie, ktoré láka nepríjemný hmyz. Ten, akonáhle sa priblíži na určitú vzdialenosť, je usmrtený slabým elektrickým prúdom. Napája sa pomocou batérie, prípadne ho možno zapojiť tiež do siete.
Ultrazvukové odpudzovače s elektrickým napätím
Úplne iné využitie elektrického prúdu nájdete u ultrazvukových odpudzovačov zvierat do automobilov. Tieto prístroje využívajú ako ultrazvukového signálu, tak špeciálnych doštičiek, ktoré sú pod neustálym elektrickým napätím. Ak sa škodca dostane do chráneného priestoru a dotkne sa danej doštičky, dostane ranu elektrickým prúdom, ktorá ho môže na niekoľko sekúnd aj omráčiť. Ďalšie návštevu si preto obstarávať v budúcnosti dobre rozmyslí.
Odpudzovače podľa miesta použitia
Odpudzovače možno tiež rozdeliť podľa toho, či je potrebujeme do:
vnútorných priestorov
automobilov
vonkajších priestorov
pôdy
Vnútorné priestory
Miesta použitia: všetky uzavreté alebo čiastočne uzavreté priestory (domácnosti, chaty, chalupy, prevádzkarne, sklady, pivnice, kôlne, garáže, bytové stúpačky, pôdy)
Typickí škodcovia: myši, potkany, krysy, kuny, lasice, pavúky, komáre, netopiere
Vzhľadom na to, že na týchto miestach sa veľmi často nachádzajú aj ľudia, využíva sa tu najmä ultrazvukových plašič. Pokiaľ sa jedná aspoň o čiastočne uzavretú miestnosť, možno využiť odrazu ultrazvukového signálu (napríklad od stien, stropu či podlahy). Celý priestor je v takomto prípade vyplnený ultrazvukovým signálom, čo zaručuje, že sa škodca nemôže nikam schovať, a nezostáva mu, než sa odsťahovať inam.
Odpudzovače hlodavcov a drobných šeliem
Proti kunám či myšiam vo vnútorných priestoroch je najúčinnejší ultrazvukový plašič s prerušovaným signálom. Ak však chcete použiť odpudzovač v priestoroch, kde chováte domáce zvieratá, myslite aj na ne a nastavte kmitočet na hodnotu minimálne 27 000 Hz (psi a mačky totiž počujú ultrazvuk do cca 26 000 Hz), prípadne im zaistite možnosť voľne odísť z daného priestoru.
Odpudzovače pavúkov
Odpudzovače pavúkov fungujú na podobnom princípe, len využívajú ultrazvukové signály o kmitočte 7 000 až 14 000 Hz, ktoré sa prerušovane zvyšujú a znižujú. Prístroje takto napodobňujú signály, ktoré vyludzujú prirodzení predátori pavúkov, čo tento hmyz z daných priestorov vypudí.
Odpudzovače komárov
Okrem UV plašiče hmyzu sa komárov môžete zbaviť aj pomocou prístroja, ktorý generuje ultrazvukový či veľmi slabo počuteľný zvuk, ktorý odpudzuje komárie samičky (iba tie totiž sajú krv). Tieto odpudzovače zoženiete najčastejšie v prevedení Plug-In (určené pre zasunutie do zásuvky), prípadne existujú aj varianty na batérie vhodné pre použitie v prírode.
Odpudzovače netopierov
Pri kúpe tohto prístroja, požadujte vždy ultrazvukový plašič, ktorý je prispôsobený najčastejšie sa vyskytujúcim druhom netopierov v našej republike. Je tiež potrebné, aby bol ultrazvuk nepretržitý a zároveň u neho dochádzalo k priebežnej automatickej zmene kmitočtu vo vopred stanovenom rozsahu.
Automobily
Miesta použitia: osobné i nákladné automobily, karavany, poľnohospodárske stroje, lode, lietadlá
Typickí škodcovia: kuny, lasice, myši, potkany, krysy
Môže sa stať, že nenaštartujete svoj automobil a príčinou budú prehryznuté káble, prípadne iná škoda na elektroinštalácii vozidla spôsobená kunami či hlodavcom, ktorý sa zabýval v motore. Aby ste predišli týmto škodám, je dobré inštalovať do auta vhodný plašič.
Ideálná je varianta ultrazvukového odpudzovače zvierat, ktorý má vo svojom tele zabudované špeciálne doštičky. Tie sú pod elektrickým napätím a nepozvaného hosťa dokážu nepríjemne prekvapiť elektrickým výbojom.
Tieto prístroje sú napájané buď z autobatérie či pomocou malej batérie v samotnom odpudzovaču. Musia byť tiež vysoko odolné voči nepriaznivým vplyvom (akými sú napríklad vlhkosť, otrasy, výkyvy teplôt, slabšie žieraviny). Snímajte preto vždy len odpudzovače zvierat určené priamo do automobilov!
Vonkajšie priestory
Miesta použitia: záhrady, poľnohospodárska pôda, sady, vinice, lúky, lesné škôlky, záhradníctvo, šľachtiteľské ústavy, letisko
Typickí škodcovia: túlavé psy, mačky, vysoká zver, čierna zver, vlci, líšky, vtáky
Do tejto kategórie radíme odpudzovače zvierat, ktoré sú často vybavené vstavaným infrapasivním senzorom (PIR), ktorý dokáže detekovať pohyb teplokrvných živočíchov, na základe čoho spustí ultrazvukový či akustický signál.
Pretože ultrazvukové odpudzovače zvierat vo vonkajšom prostredí nemôžu využívať odrazy od stien či stropu, ich dosah je menšie. Je tiež potrebné počítať s tým, že sa signál šíri v tvare kužeľa a pod určitým uhlom. Účinnosť sa teda obmedzuje na menšiu plochu.
Podobne ako vo vnútorných priestoroch, aj v tomto prípade sa uistite, že sa v okruhu pôsobenia odpudzovače nenachádzajú domáce zvieratá, ktorá by mohla jeho vplyvom veľmi trpieť, prípadne nastavte frekvenciu na takú hodnotu, ktorá je už pre tieto zvieratá nepočuteľná.
Odpudzovač túlavých psov a mačiek
Najčastejšie sa stretnete s ultrazvukovými prístrojmi, ktorých frekvencia je nastavená v pásme počuteľnom pre psov a mačky. Často je tiež vybavený infrapasivním senzorom, ktorý zopne signál iba v prípade, že detekuje pohyb. Tento snímač však zachytí aj pohyb iných teplokrvných živočíchov. Vhodnejšie sú preto prístroje, ktoré generujú ultrazvukový signál trvalo, prípadne prerušovane.
Odpudzovače vysoké a čiernej zvere
K vypudenie divokých lesných zvierat (najčastejšie srn a diviakov) možno využiť ako ultrazvukového odpudzovače so vstavaným infrapasivním snímačom (tzv. PIR senzorom), tak prístroj, ktorý generuje ultrazvukový signál trvalo. Prípadne – ak ide o pozemok, na ktorom sa nevyskytujú ľudia -, je možné použiť aj zvukový plašič s infrapasivním senzorom. Tento typ vyludzuje prerušovaný tón podobný zvuku sirény, prípadne spúšťa vstavané rádio.
Odpudzovače vtákov
Tento typ využíva ultrazvukového alebo subultrazvukového signálu, prípadne reprodukuje hlasy vtáčieho škodca či dravca. Signál či hlasy sú nepravidelne spúšťané a prostredníctvom zosilňovača a reproduktora sú šírené do okolia. Využívajú sa predovšetkým v záhradách, sadoch, vinohradoch či na letiskách, kde môžu vtáky spôsobovať veľké materiálne škody.
Pri výbere vždy dbajte na to, aby ste zakúpili plašič, ktorý generuje kmitočet, ktorý bude neznesiteľný pre konkrétny druh vtáka, ktorého chcete zo svojho pozemku vypudiť. Rôzne druhy vtákov sú totiž citlivé na rôzne frekvencie. Podobne, ak sa rozhodnete pre nahrávku hlasov dravcov či vtáčích škodcov, požadujte vždy takú, ktorá je prispôsobená tuzemským vtáčím druhom.
Vynikajúcou voľbou je potom taký prístroj, ktorý je možné nastaviť priamo na určitý druh vtáka (napríklad špačka, lastovičku pod.). Podľa potreby ho potom môžete využiť proti viacerým druhom vtáctva.
Hoci plašič generuje ultrazvukový signál na takej frekvencii, ktorá je najviac nepríjemná pre konkrétny druh vtákov, počítajte s tým, že sa zbavíte prakticky všetkých druhov vtákov v danom priestore.
Pôda
Miesta použitia: pôda
Typickí škodcovia: krtkovia, hraboše, piskory, hlodavcami, myši, škrečky, potkany, hady, mravce
Hoci prístroje z tejto kategórie najčastejšie nájdete pod názvom „odpudzopvače krtkov“, sú určené pre vypudenie celého radu ďalších škodcov žijúcich v pôde.
Odpudzovače krtkov a hlodavcov
Tieto zvukové plašiče najčastejšie pracujú v rozmedzí 300 – 500 Hz, pretože pôdou sa najlepšie šíri signály nízkych kmitočtov. Doplnené sú aj o vibračný mechanizmus, ktorý zosilňuje celkovú účinnosť. Zvuk aj vibrácie bývajú u týchto prístrojov často prerušované, vďaka čomu možno ušetriť nielen batériu, ale možno tak aj zamedziť možnému návyku škodcov na monotónny zvukový signál.
Odpudzovač hadov
Proti hadom (predovšetkým k vypudeniu chránenej zmija z pozemku) možno veľmi účinne použiť odpudzovač od produkcie plasice.sk.
Odpudzovač mravcov
Posledným typom prístroja je vodotesné zariadenie, ktoré generuje signál určitej frekvencie, ktorá je nepríjemná pre mravce. Bohužiaľ možno tento odpudzovač použiť len proti mravcom, ktorí žijú na vašej záhrade, nie teda proti tým, ktorí sa usídlili v obytných priestoroch.
Napájanie odpuzovačov
Čo sa týka napájania, môžete vyberať z troch na trhu dostupných variantov odpuzovačov:
na batérie (prípadne autobatérie)
so sieťovým adaptérom (prípadne tzv. plug-In)
solárne
Odpudzovače na batérie
Tento typ je konštruovaný tak, aby batérie v prístroji vydržali čo najdlhšie, bohužiaľ na úkor výkonu. Často sa tu stretávame s prerušovaným signálom, niektoré modely dokonca využívajú len veľmi krátkych ultrazvukových signálov, ktoré trvajú niekedy len zlomok sekundy. Možno tak usporiť veľké množstvo energie, bez toho aby došlo k väčšej strate účinnosti. Aj tieto prístroje môžu veľmi dobre poslúžiť, hodí sa však k ochrane menších priestorov. Nevyhnutné sú aj pre využitie v pôde, kde je sieťové napájanie nemožné.
Pri ochrane automobilu je často plašič napájaný priamo z autobatérie. Tento prístroj by mal mať vždy vstavanú bezpečnostnú tavnou poistku a celkovo by mal byť veľmi odolný.
Výhody a nevýhody
jednoduchá manipulácia a inštalácia
použitie na nedostupných miestach
nižšia obstarávacia cena
nižší výkon
nutnosť vymieňať batérie
Odpudzovače so sieťovým adaptérom
Tieto prístroje sú vybavené napájacím adaptérom, prípadne ide o tzv. plug-In, ktoré je možné priamo zasunúť do zásuvky.
Vzhľadom k tomu, že nie sú závislé na batérii, sú spravidla výkonnejšie a môžu obsahovať ďalšie funkcie pre zvýšenie účinnosti. Signál u týchto prístrojov často nie je prerušovaný, ale mení sa jeho frekvencia a intenzita.
Ak máte na výber, vždy odporúčame zaobstarať si radšej miesto plašiča na batérie, variantu so sieťovým adaptérom. Býva nielen účinnejšie, ale tiež sa o neho nemusíte takmer vôbec starať.
Výhody a nevýhody
vysoký výkon a účinnosť
široký výber vstavaných funkcií
bezúdržbová prevádzka
vyžadujú dostupnosť siete (230V)
vyššia nákupná cena
Solárne odpudzovače
Na trhu sa dá tiež stretnúť s plašiči, ktoré ku svojmu chodu využívajú slnečnú energiu. Často sa jedná o solárne odpudzovače zvierat do pôdy, ktoré sú vhodné k vypudeniu krtkov či mravcov. Možno sa ale stretnúť aj s väčšími modelmi, ktoré dokážu odohnať aj väčšie zvieratá, ako sú napríklad psy, mačky či divá zver.
Integrovaný solárny článok zabezpečuje neustály chod a zároveň dobíja batériu, z ktorej prístroj čerpá energiu v noci a pri nedostatku slnka. Na trhu môžete nájsť tiež ultrazvukové solárne odpudzovače zvierat s PIR senzorom, čo je detektor pohybu schopný zachytiť blížiaceho sa teplokrvného živočícha. Ultrazvukový signál sa zopne až v momente jeho priblíženie, čím opäť dochádza predovšetkým k úspore energie.
Hoci tento typ plašič ponúka zaujímavé riešenie, nie je príliš účinný, pretože solárny článok nedokáže naakumulovať dostatok energie, ktorá je potrebná pre skutočne efektívne plašenie.
Výhody a nevýhody
úplne bezúdržbová prevádzka
jednoduchá inštalácia
nízka účinnosť
závislosť na slnečné energii
späť na začiatok ↑
Ako správne na inštaláciu
vnútorné priestory
vonkajšie priestory
pôda
Inštalácia do vnútorných priestorov
Pokiaľ chcete inštalovať odpudzovač do interiéru, vždy ho umiestnite do jedného z rohov izby, čelná strana pritom musí smerovať do chráneného priestoru, najlepšie na protiľahlý roh miestnosti. Ideálne sa umiestňuje na podlahu, pokiaľ sa však jedná o miestnosť, v ktorej predmety siahajú až k zemi, môžete ho zavesiť tiež do určitej výšky na stenu. Vždy však dbajte o to, aby bol prístroj v rohu a v takom náklone, aby signál zaplnil celý priestor.
Ultrazvuk sa odráža od pevných prekážok, čo sa dá využiť pre pokrytie celej miestnosti, zároveň však dávajte pozor na vznik tzv. hluchých miest, ktoré nie sú signálom pokryté (tie môžu vnikať napríklad za skriňou).
Pokiaľ chcete prístroj použiť pre viac miestností, umiestnite ho do najväčšej z nich (a zároveň stredové) a nechajte otvorené dvere, tým umožníte ultrazvuku prenikať do ostatných miestností. Pokiaľ však ide o priestory, ktoré nie sú prepojené dverami, budete musieť použiť viac plašič, pretože ultrazvuk nedokáže prenikať cez steny.
Najvýkonnejší ultrazvukové odpudzovače zvierat však vytvárajú dostatočne silný signál, aby ultrazvuk aspoň čiastočne prechádzal napríklad jednou vrstvou sadrokartónu či paluboviek, čím možno dostať napríklad kunu z priestoru za sadrokartónom.
Ak sa škodca nachádza v dutinách stropov, podláh či stien, ideálne plašič umiestnite priamo do dutiny, prípadne aspoň do jej blízkosti.
Pri inštalácii majte na pamäti, že všeobecne tvrdé predmety ultrazvuk odrážajú, zatiaľ čo mäkké predmety ho pohlcujú. Neumiestňujte preto odpudzovač napríklad za závesmi.
Inštalácia vo vonkajších priestoroch
Pretože sa vo vonkajšom prostrednej nemá ultrazvuk od čoho odrážať, inštalujte plašič vždy tak, ako by ste chceli danú plochu maximálne osvietiť. Prístroj totiž vysiela signál v podobe kuželi, dôležitý je teda uhol, pod ktorým je signál vyžarovaný. Ten je uvedený u každého prístroja. Zvyčajne sa umiestňuje do takej výšky, aby maximálne pokryl priestor, na ktorom sa zvieratá pohybujú.
Inštalácia do pôdy
Inštalácia tohto typu je najjednoduchšie. Plašič stačí len zapichnúť približne 20 cm hlboko do pôdy. Signál okolo tohto prístroja sa šíri v kruhu, ideálne je teda umiestniť ho do stredu chránenej plochy.
Účinnosť odpuzovača krtkov je bohužial závislá tiež od typu a vlhkosti pôdy, v ktorej je umiestnený. Najvhodnejšie je ťažká a vlhká pôda. Čím kyprejšie pôda je, tým sa účinnosť plašiča znižuje, pretože kyprá pôda lepšie pohlcuje zvuk.
Ak nebudete s výsledkami spokojní, skúste prístroj premiestniť na iné miesto. Môže sa stať, že sa signál nedostane na správne miesto, pretože nedokáže prekonať niektoré prekážky v pôde (napríklad základy stavieb, vyššia záhradné terasy alebo väčšie kamene či priamo skala pod povrchom).
Tipy na záver
Pri výbere ultrazvukového odpudzovače sa riaďte tiež cenou prístroja. Mnohé lacné prístroje (okolo 20 €) totiž generujú ultrazvukový signál iba sporadicky, prípadne vôbec. Odporúčame preto kúpe drahších prístrojov (od 40 €).
Čím vyššia frekvencia, tým horšie sa pôdou šíri. Pri výbere plašiča určeného do pôdy preto vždy žiadajte frekvencii medzi 300 – 500 Hz. Veľmi hlasný zvukový signál u tohto typu plašič neznamená vyššiu účinnosť!
Ak zvolíte variantu napájanie z batérií, žiadajte prístroj s obvodmi typu CMOS. Tie majú totiž oproti klasickým integrovaným obvodom niekoľkonásobne nižšiu spotrebu energie. Viď ponuka www.plasice.sk