Akú vybrať správnu farbu svetelného zdroja?

Loading

Farba svetla ovplyvňuje vzhľad predmetov i osôb. Menej známa skutočnosť je, že farba svetla nás môže povzbudzovať alebo navodzovať pocit relaxácie.

Svetlo má svoju intenzitu a farbu.
Dva prvky, ktoré prispôsobujeme svojim potrebám.
Využívame vlastnosti svetla k modelovaniu priestoru. Jeho intenzita a zafarbenie v nás vyvoláva subjektívne pocity a nálady. Nemenej dôležitá je i hra svetla a tieňu.

Farba svetla alebo chromatičnosť, vyjadruje farebné vnímanie svetla, teda aké farebné svetlo žiarovka vydáva, či žlutú, jasne bielu alebo skôr do modra. 
Farba (teplota) svetla sa udáva v Kelvinoch (K). Čím vyššia hodnota, tým chladnejšia farba svetla a naopak. I samotné farby, použité v interiéry, je možné pomocou svetla zdôrazniť či pozmeniť: biele steny, chróm, nerez a lakované povrchy odrážajú až 80% svetla, ktoré na ne dopadá. Matné alebo tmavé plochy svetlo naopak pohlcujú.

Teplé svetlo

Teplejšie odtiene svetla sa pohybujú v rozmedzí 2700K – 3300K, nažltlé svetlo. Týchto farieb svetla využívame predovšetkým v obývačkách, spálňach a detských izbách. Obývačka je ideálny priestor pre voľné chvíle s rodinou, sledovanie televízie, čítanie alebo relaxáciu. Už si nevystačíme len s jedným centrálnym stropným svietidlom. Snažíme sa o viac svetelných zdrojov, napríklad podsvietenie televízie, ktoré by malo byť tlmené a teplé. Ďalej oceníme stojacu lampu, umiestenú vedľa kresla alebo pohovky, pre zamedzenie ostrým prechodom medzi svetlom z obrazovky a okolitou tmou.

Picture 058

Spálňu okrem celkového osvetlenia stropným svietidlom, doplníme o lampičky na nočných stolíkoch s tlmeným teplým svetlom a toaletný stolík so zrkadlom naopak vybavíme o halogénové bodové svetlá (kvôli starostlivosťi o pleť).
Podobne je na tom i osvetlenie detských izieb. Pre pocit bezpečia detí použijeme ako hlavné osvetlenie detské stropné svietidlo, ktoré doplníme o stolnú lampu na pracovnom stole, lampičkou na nočnom stolíku alebo použijeme nástenné svietidlo.V celej domácnosti oceníme i možnosť inteligentného osvetlenia, kde si sami môžeme regulovať farbu a intenzitu osvetlenia (tzv. stmievaním).

Denné biele svetlo – neutrálna farba svetla

Neutrálne  denné odtiene svetla majú rozmedzie 3300K – 5500K, čisté biele svetlo. Denné svetlo používame prevažne k osvetleniu pracovní, predsiení a kancelárií. Po otvorení vstupných dverí potrebujeme rozsvietiť, aby sme sa zorientovali. K hlavnému osvetleniu predsiene zvolíme buď stropné alebo závesné svietidlo. Ako doplnkový zdroj svetla sa hodia bodové smerové svietidlá aLebo žiarivkové svetla, na nasvietenie vešiakov, zrkadla a botníku. Veľmi dôležité je kvalitné osvetlenie pracovne. Plocha pracovného stolu musí byť dobre nasvietená. Hodiny strávené pracovnou činnosťou pri zlom osvetlení spôsobujú rýchlu únavu a začervenalé oči. Základom nie je len hlavný svetelný zdroj u stropu, ale tiež stolná lampa s klbovým ramenom, pre jednoduchšie nasmerovanie toku svetla. Pracovný stôl osvetľujeme s ohľadom na to, ktorou rukou píšeme (z prava alebo zľava).

Studené farby svetla

Studené, chladné odtiene svetla bývajú v rozmedzí 5500K – 6500K, namodralé svetlo. Studené svetlo je vhodné do kuchyní a kúpeľní. Kulinársky priestor je dôležitým miestom domácnosti, aby sme predišli rôznym zraneniam pri príprave jedla, venujeme osvetleniu veľkú pozornosť. Vhodné sú žiarivkové svetlá pre nasvietenie pracovnej plochy. Do hrnca na sporáku vidíme vďaka svetlu zabudovanému v digestore. Samozrejmosťou je jedno centrálne svetlo, napríklad nad jedálenským stolom.V hre sú i bodové svetla pod kuchynskou linkou.

Kúpeľňu je možné nazvať mokrou prevádzkou, preto dbáme na bezpečnosť. Vybaviť kúpeľňu vhodným osvetlením nie je ľahké. Mali by sme dodržovať stanovené pravidlá, ako je vzdialenosť svetiel od vodných zdrojov, ale i osvetlenie s krytím IP. V kúpeľni potrebujeme, ako výkonný zdroj svetla, napr. pri holení alebo líčení, tak i slabšie svetlo pre relax vo vani.
Moderným a jednoduchým riešením je napríklad žiarivkové osvetlenie okolo zrkadla.

IP krytie – o čo ide? Stupeň krytia IP udáva odolnosť elektrických zariadení. Vyjadruje sa v tzv. IP kóde, ktorý je tvorený písmenami IP nasledovanými dvoma číslicami. Prvá číslica udáva ochranu pred vniknutím cudzích predmetov, napr. prachu. Druhá číslica udáva stupeň krytia pred vniknutím kvapalín, napr. vody. Platí pravidlo, že čím je číslica vyššia, tým je svetlo pred okolitými podmienkami viac chránené. 

V závere je potrebné sa zmieniť o špeciálnych farbách svetla. Je to zvláštne kombinované spektrum farieb, ktoré sú určené napríklad pre udeniny, lahôdky, ovocie alebo kvetiny, ktoré vďaka tomu vyzerajú prirodzene a čerstvo. Zvláštne spektrálny rozsah farieb sa využíva i pre osvetlenie rastlín či akvárií alebo pre chov drobných živočíchov. Iné farebné prevedenie sa využíva v laboratóriách, pre galérie či múzeá.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *