Ako zlodeji tipujú, koho sa im oplatí vykradnúť ?

Loading

Poisťovne hlási, že zlodeji sú schopní podať až neuveriteľné športové výkony, aby sa dostali ku koristi. Ľahko si poradí s otvorenými Ventilačkami,  do objektov sa dostávajú úzkymi pivničnými okienkami, ale aj nečakanými cestami. “Poisťovne zaznamenali napríklad situáciu, kedy páchatelia zvolili trochu odvážne riešenia a do objektu sa dostali suchým WC,” 
 
Vyhľadávajú tipy na sociálnych sieťach 
Aby ste zlodejom prekazili tučné zisky, je dobré vedieť, že veľmi často im môžete nahrať sami. “Podľa mnohých odhalených prípadov sa kradne podľa sociálnych sietí. Ľudia sú totiž schopní vysvetliť okolia neskutočné veci, chváli sa, čo si nové zaobstarali, oznamujú, kedy a kam a na ako dlho odchádzajú. To je pre zlodeja naozaj príjemné a pohodlné vodítko. 
 
A keď sa nechváli dospelí, často to za nich urobia ich ratolesti. “Navyše v čase tabletou a chytrých telefónov ľudia zdieľajú svoje fotky priamo z dovolenky a zlodeji sa tak ľahko uistí, že vytipované rodina je skutočne tisíce kilometrov ďaleko,”. 
 
Podstatné je prekonanie prekážky 
Aj keď ste dobre poistení, je potrebné myslieť na to, že vás poisťovňa odškodní vtedy, ak páchateľ prekoná nejakú prekážku. “Poisťovne mali sme prípad, kedy došlo k odcudzeniu z rodinného domu otvoreným oknom na prízemí, zatiaľ čo majitelia domu spali v hornom poschodí. V takom prípade ale poisťovňa škodu neuhradí, pretože okno nebolo uzavreté. 
{youtube}ctvkiOybxB8{/youtube} 
Množia sa aj prípady, keď ľudia pri odchode z domu zabuchnú dvere a zabudnú ich uzamknúť kľúčom. “Systematický zlodej sleduje vyhliadnuté miesto dlhšiu dobu a všetko dopredu starostlivo overuje. Prichádza teda pripravený a zabezpečenie prekoná v horizonte desiatok sekúnd až niekoľkých málo minút.  
 
Zlodeji sa často vracajú na miesto činu 
Počítajte aj s tým, že raz krádežou to nemusí skončiť. Ak zlodeji zistí, že je stále čo ukradnúť, môžu vás navštíviť opakovane, napríklad aj trikrát za sebou. Ich vynaliezavosť a drzosť pritom narastá. “Často sa stretávame s tým, že prekonajú aj zložité elektronické zabezpečenie. Vo väčšine prípadov sa ale jedná o únik informácií z firmy, ktorá zabezpečenie montovala. Preto pre jeho montáž rozhodne vyberajte certifikované a etablované firmy s dobrými referenciami. 
 
“Mali sme prípad, kedy rodina po návrate z dovolenky našla svoj byt prakticky prázdny, vysťahovaní, a to vrátane nábytku, potravín, hračiek pre deti a dokonca aj psie búdy. Zlodeji susedom oznámili, že si rodina našla prácu v zahraničí, ktorá však nepočká a musí sa urýchlene presťahovať. Prišli na dvakrát s kamiónom s reklamou medzinárodné sťahovacie firmy a muži sa po objekte pohybovali v tričkách s emblémom tejto firmy. Nikoho nenapadlo, že by to mohlo byť fingované. Dodnes je otázkou, kde všetky tie veci skončili, pretože sa našlo len pár z nich v bazároch. 
 
Niektoré prípady bývajú až kuriózne. Začalo to ako klasická vykrádačka a išlo v nej o notebook. Zlodej ho ukradol z bytu a odložil na chodbe domu. Keď sa po chvíľke vrátil, notebook už tam nebol. Niekto mu ho jednoducho tiež ukradol. Tým to však nekončí. Okradnutý páchateľ totiž poňal podozrenie, že notebook vzali susedia. Vyliezol k nim preto na balkón a snažil sa rozbiť balkónové dvere. Pri tejto činnosti ho nachytal majiteľ bytu, a pretože chcel škode zabrániť, radšej mu sám otvoril dvere. Zlodej ho zrazil na zem, celý byt prehľadal, a keď svoj ukradnutý notebook nenašiel, nič ďalšie nepribral a byt rovnakou cestou opustil. 
 
Kradnú sa odkvapy a ďalšie kovy 
Vykrádači bytov sa riadi aj osvedčenými pravidlami, ako si nevyrába prácu. Je prekvapujúce, že stále existujú ľudia schopní nechať kľúč od domu alebo bytu na notoricky známych a ľahko prístupných miestach – pod rohožkou, na zárubni, za oknom. To sú prvé miesta, ktorá každý zlodej vyskúša, než sa pokúsi dostať do bytu násilím.
 A po čom bytových zlodejov najviac idú? “Skúsený zlodej berie malé drahé veci, amatér berie všetko, čo nájde. Zlodeji idú aj po kovoch. Na dennom poriadku sú dnes krádeže odkvapov, zábradlie alebo rôznych mreží. 
 
Fenoménom poslednej doby sú tiež krádeže z rozostavaných domov. ” Poisťovne  riešili nielen krádeže stavebného materiálu, ale veľmi často aj už zabudovaného zariadenia, ako sú kotly alebo radiátory. V jednom prípade dokonca zlodeji z domu odcudzili kuchynskú linku, vrátane zabudovaných spotrebičov. ” 
 
A pozor, začínajú sa množiť prípady, keď si majiteľ nasadí zlodeja do domu sám. “Poisťovne riešili prípad, kedy majiteľ prenajímal niekoľko bytov, ktoré jeho podnájomníci v priebehu niekoľkých málo mesiacov úplne rozkradli – vrátane postelí, skríň a dokonca aj vešiakov na stene.”  

{youtube}dxgPX5-cmvc{/youtube} 

Zapamätajte si ako ochrániť majetok 
Kúpte si dobré zámky a neusnadňujte zlodejom prístup do bytu či domu. 
Na sociálnej sieti ani vo svojom okolí nezverejňovať termín vašej dovolenky. Uistite sa, že sa tak správajú aj vaše deti. 
Dobu svojej neprítomnosti neuvádzajte ani na vašom telefónnom záznamníku a súkromnom e-mailu. 
Buďte opatrní vo zverejňovaní informácií, že ste si kúpili do bytu niečo drahého. 
O dohľad nad opusteným bytom či domčekom požiadajte priateľov alebo príbuzných, ktorým veríte. 
Postarajte sa, aby kríky a stromy nezakrývali značnú časť objektu a zlodeji tak nemohli pracovať v kútiku. 
Spravte si zoznam cenných vecí vrátane ich popisu a fotografií a uložte ho na bezpečné miesto. 
Zdroj: Poisťovne SR
 
A reklama na záver ?
Ak máte záujem si ochrániť svoj majetok dobrým bezpečnostným systémom, nespoliehajte na nákup alarmu z obchodu. Len profesionálna montáž a profi alarm (paradox, jablotron + montáž nástrahových systémov ) napr. od firmy market.sk Vám môže ochrániť Váš majetok. A nie len to firma market.sk t.j. sigint.sk  dokáže Váš byt či kanceláriu zabezpečiť aj proti nepovoleným odposluchom a sledovaniu z vonku.
Firma na zákazku vykoná aj utajenú montáž alarmu či sledovaciu video stanicu, aby ste mali nerušený prehľad kto a kedy navštívil Vašu kanceláriu za účelom montáže nahrávacieho prostriedku, či krádeže dokumentov. 
 {youtube}fI7Lx-73lU0{/youtube} 

Iba spoľahlivý na zákazku vytvorený alarm a nástrahové systémy vedia ochrániť nielen Váš majetok, ale aj Vás samotných …

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *