Nie ste pripojení k internetu ? Nevadí, NSA si vás nájde pomocou rádia a ste odpočúvaný aj tak

Loading

 

Po všetkých informáciách , ktoré Edward Snowden vyniesol z NSA , už môže verejnosť len máločo prekvapiť . Počas minulých mesiacov vyšiel najavo ohromný rozsah celosvetového sledovanie internetovej komunikácie a už nezostáva veľa zákutí , kam by zvedavosť tajných služieb nedosiahla .

Ak to však niekto myslí s útokom vážne , určite o odpočúvanie internetovej komunikácie vie a dá si na ňu pozor . The New York Times teraz potvrdili , že NSA dosiahne aj na zariadení , ktoré nie sú pripojené k celosvetovej sieti . Stačí k tomu drobná ploštice . Niekedy vo forme nenápadne upraveného USB káblu , ktorý si nič netušiaci obeť kúpi v obchode , inokedy je to cielene implantované miniatúrne zariadenie , ktoré do sledovaného notebooku musí vložiť v nestráženej chvíli agent .
Podobné zariadenia je možné zakúpiť aj u nás, napr. spysop.sk alebo aj profesionálne WiFi riešenie u spoločnosti www.sigint.sk  

Zariadenie len pripojíte medzi klávesnicu, alebo SVG kábel a cez takzvaný keyloger sa informácia cez WiFi prenesie do sveta tomu kto to všetko nakonfiguroval – nastavil. Zariadenia vedia nie len zaznamenať všetko čo kto napísal na klávesnici, ale dokonca aj preniesť video prenos čo ste si na obrazovke prezerali. 

Komunikácia so zariadením môže prebiehať aj rádiovo , nezávisle na sieťovej karte počítača ( teda bez wi – fi i bez LAN pripojenie ) . Technológia , ktorú NSA využíva prinajmenšom od roku 2008 , umožňuje odpočúvať a dokonca aj na diaľku ovládať takto napichnutý počítač pomocou kufríkového rádiového zosilňovača , umiestneného v okruhu 12 km . V niektorých prípadoch môže odpočúvacie rádiové zariadenia do počítača vložiť priamo výrobca alebo distribútor .

Schéma prepojenia napichnutého zariadení s prenosnou kufríková stanicou : po tom , čo je počítač napichnutie , ho možno sledovať aj ovládať pomocou kufríkové stanice . Tá môže slúžiť aj ako zosilňovač pre ovládanie napr z centrály NSA .

Podľa informácií , ktoré si redaktori New York Times overili aj u predstaviteľov NSA , je podobným spôsobom odpočúvaných takmer 100 tisíc počítačov po celom svete . Dlhodobo vraj Američania monitorovali počítača čínskej či ruskej armády , drogových kartelov v Mexiku , ale aj niektorých úradov v rámci Európskej únie alebo u ázijských spojencov v boji proti terorizmu .

Zabránila NSA terorizmu ?

Podľa novej analýzy je rola odposluchov NSA pri prevencii útokov ( aspoň tých teroristckých ) zatiaľ sporná . Hoci sa agentúra oháňala ” viac ako päťdesiatich prípady ” , kedy sledovanie pomohlo zastaviť teroristov , bližšie skúmanie zatiaľ odhalilo skôr jednotky . Kvôli utajenia nemôžu byť takáto nákupný úplne spoľahlivá .

 

Agentúra NSA nazvala tento program ( krycie meno Quantum ) tzv ” aktívna obrana ” , teda preventívnym zásahom do súkromia , ktorý má zabezpečiť , že sa Američania včas dozvedia napríklad o plánovanom útoku . Oslovenie bezpečnostní experti použili prirovnanie k atómovým ponorkám za studenej vojny , ktoré sa pod hladinou vzájomne sledovali , a tak mohli veľmoci predvídať pohyb protivníka .

Zatiaľ čo pod hladinou sa Spojené štáty preháňali so Sovietskym zväzom , na kybernetickom poli sú hlavným protivníkom Číňania . Medzi najčastejšie ciele programu Quantum patrilo totiž čínske vojsko, ktoré Washington obviňoval z opakovaných kybernetických špionážou . Pritom práve Čínu prezident Obama výslovne kritizoval za podobné odpočúvacie praktiky , keď sa ukázalo , že Číňania napichli zariadenie The Times alebo Pentagonu .

Reklamy

Podľa NSA je však medzi týmito odposluchy zásadný rozdiel . ” Aktivity NSA sa zameriavajú výlučne na overenej zahraničnej osoby , a to s cieľom získať informácie potrebné pre rozviedku , ” povedala pre The New York Times hovorkyňa vani Vinesová . ” Nevyužívame týchto kanálov ku krádeži obchodných tajomstiev cudzích spoločností , a to ani menom amerických spoločností , ani v ich prospech . ” Naráža tak na opakované podozrenie , že Čína dáta získané pomocou svojej medzinárodnej rozviedky a kyberútokov využíva na získanie hospodárskej prevahy .

Ako skrotiť NSA ? Odborníci navrhli prezidentovi riešenie

Škandál , ktorý sa okolo NSA rozpútal v máji 2013 , zatiaľ smeruje k dôležitému predelu . Americký prezident Obama ustanovil koncom roka 2013 panel , ktorý má za úlohu posúdiť závažnosť odposluchov v USA . V decembri Obama dostal 300 stránkovou správu so 46 návrhmi . Jedným z motívov je obmedzenie hromadného zberu dát a väčšie obmedzenia a dohľad nad NSA .

{googleads right} 

Barack Obama sľúbil čiastočnú reformu praktík NSA , ktorej zásady chce priblížiť čím sôr . Predstaví závery odborného panelu a navrhnutá obmedzenia .

V piatok 17. januára vystúpi prezident Obama , aby odhalil svoj plán na obmedzenie a kontrolu tajných služieb . Podľa odborníkov oslovených denníkom The Guardian možno očakávať , že sa prezident bude riadiť odporúčaniami panelu odborníkov .

Medzi dôležité spory patrí napríklad to , čo by mala NSA urobiť s doteraz nazbieranými dátami . Z pohľadu Európanov je tiež dôležité , ako sa Obama postaví k ochrane práv na súkromie cudzincov . Doteraz totiž oficiálne vyjadrenie zdôrazňujú právo USA na prakticky neobmedzené odpočúvanie v zahraničí v záujme národnej bezpečnosti . Odborníci aj počítačové firmy však upozorňujú , že niektorými krokmi môže Amerika podkopať dôveru v počítačovej technológie amerických firiem , a tým výrazne znížiť ich šancu na úspech vo svete .

Ako pre The New York Times podotkol Richard Clarke , jeden z odborníkov v Obamovej bezpečnostnom paneli : ” Je dôležitejšie , aby sme ochránili seba , než aby sme útočili na ostatné . Úmyselne deravé zabezpečenia a šifrovanie nám prinesie viac škody ako úžitku .

Ak o zraniteľnosti vieme my , budú o nej vedieť aj iní .

 

 

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *