Ako pristupovať k Dark Webu: Sprievodca prechádzaním Dark Webu pomocou prehliadača TOR
Celosvetová webová stránka, podobne ako skutočný život, je taká rozsiahla, že by vám trvalo celý život prekútať všetky zákutia.
Ak by sa táto skutočnosť skombinovala, do polovice cesty by sa vytvorilo a aktualizovalo oveľa viac obsahu, že by ste museli začať odznova.
To všetko je dobre známe, ale koľkí z vás vedia, že obsah, s ktorým sa na webe zvyčajne stretávate, je sotva špičkou obrovského ľadovca informácií?
Predstavte si skutočný ľadovec
Vrchol vyčnieva nad vodu a je viditeľný, ale skutočná časť ľadovca je pod tým, nevídaná. Celosvetová webová stránka je podobná a pravidelné webové stránky, ktoré navštevujeme, sú vrcholom tohto ľadovca. Patria sem bežné stránky ako Wikipedia, Google a dokonca aj milióny blogov, ktoré prichádzajú a odchádzajú každý deň.
Pod vodou sa skrýva temná oblasť, z rôznych dôvodov skrytá pred očami – Temná sieť, tzv. Dark Web. Menej hanebné sú informácie, ktoré kĺzajú po povrchu Temného webu v zóne zvanej Deep Web. To patrí veľkým korporáciám alebo vládam a nikdy nie sú vystavené verejnosti, napríklad lekárskym záznamom, vládnym správam, finančným záznamom a podobne. Tieto súbory sú chránené pred vyhľadávačmi a za výkonnými bránami firewall.
Skutočne v hlbinách temného webu sú veci temné – a často nebezpečné.
Prečo je Dark Web skrytý?
V prípade “hlbokého” (Deep) webu, kde osobné záznamy, vládne dokumenty a podobné, nie sú určené na pravé verejné videnie, sú tieto dokumenty pochopiteľne uchované v bezpečí. Stále sú však väčšinou pripojené k internetu, pretože veľká časť týchto informácií tvorí ekosystém pre mnoho povrchových webových aplikácií.
Dark Web je o niečo komplikovanejší. Táto časť webu je často prevádzkovaná v sieťach súkromných serverov a umožňuje komunikáciu iba špecifickými prostriedkami. To umožňuje vysoký stupeň anonymity a sťažuje ukončenie činnosti orgánov.
Toto však, bohužiaľ, viedlo k tomu, že sa Dark Web stal miestom, kde sa odohráva veľa nelegálnych aktivít.
Čo je na Dark Webe skryté?
Ak ste niekedy počuli o počítačovej kriminalite, pravdepodobne viete, že súčasní počítačoví zločinci nie sú len o peniazoch. Berú doslova všetko, čo má hodnotu, čo znamená informácie o kreditnej karte, osobné informácie a ďalšie. Všetky tieto veci sú komodity na Dark Web, ktoré sa dajú kúpiť, predať alebo obchodovať.
Okrem toho existujú aj obchodné rokovania, ktoré sú nezákonné a nemožno ich viesť na povrchovom webe. Na Dark Web sa dá kúpiť takmer všetko – za určitú cenu. Dostupné položky môžu zahŕňať strelné zbrane, nelegálne drogy, nelegálnu divočinu alebo dokonca prenájom nájomného vraha!
A konečne je tu najviac skazených a nežiaducich zo všetkých – tí, ktorí obchodujú s najchudobnejšími a najzvrátenejšími typmi pornografie, ktorá je nezákonná, je takmer v každej časti sveta.
1. Ako získať prístup k stránkam na Dark Webe
Varovanie: Predtým, ako budete pokračovať, je dôležité pochopiť, že veľa vecí na Dark Webe je veľmi nelegálnych. Bez ohľadu na to, aké preventívne opatrenia podniknete, je pravdepodobné, že budete môcť zostať v anonymite. Vstupujte na svoje vlastné riziko!!
Napriek súčasnému použitiu ako prehľadávač, ktorý sa často používa na prístup k častiam Dark Web, bol TOR (alias temný webový prehliadač) pôvodne vyvinutý s cieľom zabezpečiť online komunikáciu spravodajských služieb USA.
Dnes je to jeden z mála spôsobov prístupu na webové stránky .onion, ktoré sa nachádzajú na Dark Web.
TOR je verzia populárneho webového prehliadača Firefox, upravená tak, aby používateľom umožňovala anonymné prehliadanie webu. Prehliadač je navrhnutý tak, aby blokoval alebo odporoval pokusom používateľov robiť veci, ktoré by mohli odhaliť ich identitu, napríklad napríklad zmeniť veľkosť rozmerov okna prehliadača.
Kým čakáte na stiahnutie súboru TOR, nájdite si čas a na objektív webovej kamery nalepte kúsok tmavej pásky. Nikdy nevieš, čo sa môže stať.
2. Zvážte zaplatenie za službu virtuálnej súkromnej siete
Virtuálne súkromné siete (VPN) sú servery, cez ktoré sa pripájate na prístup na web. Tieto servery pomáhajú maskovať váš pôvod a môžu emulovať polohy z mnohých ďalších miest na svete.
Aj keď TOR maskuje vašu identitu, neskrýva vašu polohu.
Najlepšia VPN pre Dark Web
Pre tých, ktorí predtým službu VPN nepoužívali, sa môžete prihlásiť k jednému z najlepších: ExpressVPN. Nerobte si však starosti, pretože majú 30-dňové obdobie bez rizika, počas ktorého môžete zhodnotiť ich služby.
3. DuckDuckGo je váš priateľ
Navigácia v temnom webe sa mierne líši. Pamätáte si na fázu, ktorá sa často riešila: „Google je váš priateľ“? Problém je v tom, že Google je tiež obrovskou nočnou morou v oblasti ochrany osobných údajov a nechcete, aby vám albatros visel okolo krku pri navigácii po tmavom webe.
Zadajte vyhľadávací modul zameraný na ochranu súkromia DuckDuckGo, ktorý nebude sledovať všetko, čo robíte, ani weby, ktoré navštevujete.
4. Zaregistrujte sa na bezpečnú e-mailovú adresu
Teraz, keď ste pripravení, je čas zaregistrovať sa pre nevystopovateľnú e-mailovú adresu. Gmail neprichádza do úvahy a na registráciu mnohých webových stránok .onion budete potrebovať e-mailovú adresu.
Tu je niekoľko príkladov, ktoré by ste mohli zvážiť *:
- ProtonMail
- TORbox
- Bitmessage
- RiseUp
- Lelantos (platená služba)
- Mail2Tor
- Upozorňujeme, že tieto domény sa tiež dodávajú s doménami .onion, ku ktorým musíte získať prístup pomocou prehliadača TOR. Bežné prehliadače ako Chrome a Firefox nebudú fungovať.
5. Dark Web vyhľadávač
.onion je doména používaná výhradne na Dark Web. Sú podobné bežným doménam, ale nemožno ich získať bez špecializovaného prehliadača ako TOR.
Tu je niekoľko relatívne neškodných .onion adries, ktoré môžete vyskúšať:
- DuckDuckGo vyhľadávač
- eKnihy
Akonáhle ste pripravení, skočte do …
Pripravili sme tu obrovský zoznam webových stránok .onion – niektoré z nich sú relatívne neškodné, ktoré si môžete vyskúšať, iné … no, povedzme, že na vás čaká nové dobrodružstvo. Nezabudnite, že na Dark Web môžete naraziť na podivné (a opäť veľmi nelegálne) veci. Zostať v bezpečí. Buďte veľmi opatrní pri klikaní alebo sťahovaní z Dark Web.
Sprievodca bezpečnosťou pre Dark Web
Keďže sme zistili, že na tmavom webe sa dejú skutočne desivé veci, pozrime sa na niekoľko spôsobov, ako sa im vyhnúť, ak skutočne trváte na ich prehliadaní.
Uistite sa, že je váš prehliadač Tor aktuálny
Používanie prehliadača Tor je nevyhnutné na návštevu stránok .onion, ale každá aplikácia má občasnú slabosť. Vždy sa ubezpečte, že je váš prehliadač Tor neustále aktualizovaný, a snažte sa byť informovaní o chybách zabezpečenia.
Pre ďalšiu ochranu používajte VPN
Ako som už spomenul, používanie siete VPN sa veľmi odporúča – pomáhajú chrániť vaše súkromie online, chránia vašu identitu a chránia všetky údaje odosielané do a z vášho zariadenia. Uistite sa však, že používaná sieť VPN spĺňa niekoľko základných kritérií.
Pre začiatočníkov budete chcieť zvoliť krajinu, ktorá má sídlo mimo krajiny bez prísnych zákonov o uchovávaní údajov, napríklad ExpressVPN so sídlom na Britských Panenských ostrovoch. Špičkoví poskytovatelia služieb, ako je tento, pomáhajú zabezpečiť vaše súkromie a bezpečnosť dobre.
Prestaňte používať Macros
Makrá a aplikácie, ktoré spúšťajú skripty ako JavaScript, otvárajú úplne novú plechovku červov a výrazne zvyšujú váš rizikový profil. Niektoré bežné stránky ako YouTube ich potrebujú, ale ak vás web na tmavom webe žiada o povolenie skriptov, dobre si to rozmyslite. Budete mať vysoké riziko vírusových alebo malwarových infekcií.
Zmeňte svoje myslenie
Mnoho ľudí prezerá web denne s opustením a dokonca aj dnes so zvýšenými kybernetickými hrozbami stále existuje myslenie, že web je bezpečným miestom, kde sa môžete len tak potkýnať.
Prehliadanie temného webu s týmto myslením môže byť fatálne.
Vždy buďte pri vedomí a vedomí bezpečnosti. Never nikomu.
Existuje mnoho ďalších vecí, ktoré by ste si mali všimnúť, ale tu je jeden posledný tip – Pri vytváraní priateľov na temnom webe postupujte opatrne, nie je to Facebook.
(Zdroj: ides.cz)