Začíname s WordPress, 5.časť – Widgety

Loading

Vkladanie widgetov je jeden zo spôsobov, akým prispôsobiť svoj web návštevníkom, bez toho aby ste mali nejako pokročilé znalosti úprav šablón či pluginov.

Do ich správy sa dostanete tak, že v administrácii vyberte Vzhled-> Widgety. Celé rozhranie prebieha v štýle drag & drop (ťahaním widget vyberiete a presuniete do panelu vpravo).

Každý sidebar (postranný panel) predstavuje jednu pozíciu, kde sa vaše widgety budú objavovať na webe. Ich počet a umiestnenie závisí na tom, akú šablónu používate. Správne by mali byť popísané tak, aby ste pochopili, čo kam dávate.

Každý widget pozostáva z nadpisu a samotného obsahu, ktorý si buď vložíte sami (textový widget) alebo sa sám vygeneruje. Pokiaľ do nadpisu nič nevložíte, použije sa predvolené. Ak nechcete mať žiadny, vložte medzeru.

V základe má wordpress 13 rôznych widgetov, ale ich počet sa môže zvýšiť použitím najrôznejších pluginov, ktoré si nainštalujete. Vrelo odporúčam prejsť si dnešné tipy na pluginu, ktoré nájdete na konci článku. Pomocou nich sa rozšíria možnosti použitia vašich widgetov.

Predvolené widgety

Archív
Zobrazí archívy článkov za jednotlivé mesiace. Pri každom môžete nechať vypísať ich počet. Ak má váš web dlhú históriu, vyberte ako výpis ako rozbaľovaní menu. Prípadne by som odporučil plugin Collapsing Archives, ktoré staršie archívy (ne) zobrazuje na princípe show & hide.

Rubriky
V podstate totožný widget ako archív, akurát namiesto mesiacov vypisuje kategórie.

Ďalšie informácie
Zobrazí rôzne užitočné linky, ktoré vedú napr. do administrácie, k odhláseniu, feed webu či na oficiálnu stránku WordPress. Odporúčam nepoužívať, návštevníkov linky do admin zaujímať nebudú a adresu RSS feedu budete mať niekde inde.

Hľadať
Tu nie je moc čo povedať, jednoducho pridá políčko pre vyhľadávanie. Niektorí návštevníci ho určite radi využijú.

Kalendár
Pozor! Nejedná sa o žiadny kalendár udalostí, iba zoznam vydaných článkov. Ani návštevníkom nezobrazí, aké napr. plánujete.

Reklamy

Menu
Veľmi užitočný widget. V administrácii (Vzhled-> menu) si vytvoríte menu zo stránok, kategórií, tagov, článkov i vlastných odkazov a to potom priradíte tomuto widgetu.

Stránky
To isté ako widget Menu, ale namiesto voliteľných položiek vypíše všetky stránky vášho webu.

Najnovšie komentáre
Zobrazí x posledných komentárov, ktoré sa na vašom webe objavili. Počet si môžete prispôsobiť. Odporúčam používať, návštevníci budú vedieť, kde sa o niečom zrovna diskutuje.

Najnovšie príspevky
Podobný widget ako najnovšie komentáre, len vypisuje príspevky. Ich počet je opäť nastaviteľný. Odporúčam vám používať. Je dobrý napr. aj pre vyhľadávače, ktoré sa rýchlejšie dozvedia o nových článkoch, pretože ich link, sa objaví na celom vašom webe. Navyše máte šancu čitateľa prilákať na ďalší text.

Odkazy
Widget vypisuje odkazy, ktoré si v administrácii vytvoríte (najvyšším stupňom menu – Odkazy). Buď len jednu rubriku alebo všetky. Pri každom môžete vypísať popisok, obrázok, názov a hodnotenie.

RSS
Nadmieru užitočný plugin. Máte spriatelený web alebo dokonca vlastný s podobnou témou? Pomocou neho vypíšete jeho posledné články vo svojom sidebare. Jedinou podmienkou je, aby mal funkčný rss feed.

Obak značiek
Vyberiete taxonomy (v základnom WordPressu tú sú rubriky a štítky) a tie sa potom vo widgetu vypíšu. Zoradené sú podľa abecedy, ale čím viac článkov pre daný štítok (alebo kategóriu) existuje, tým je väčšia.

Tipy na pluginy

Shortcodes in Sidebar Widgets
Plugin číslo 1, veľmi praktický. V podstate rozširuje možnosti pre widget Text. Do neho môžete teraz vkladať shortcode. Tie využívajú niektoré pluginy (napr. Stiahnete plugin pre kontaktný formulár a pre použitie musíte vložiť podľa návodu do článku [contact-form] – tak teraz bude kód fungovať aj vo widgetu). Budete tak môcť vyžiť aj PHP Shortcode pre vkladanie php scriptov.

Widget Shortcode
Potrebuje vložiť nejaký widget do článku alebo stránky? S týmto pluginom už to nebude problém.

Display Widgets
Widgety sú trochu obmedzujúce v tom, že akonáhle ich niekde pridáte tak sú všade. S týmto pluginom si však budete môcť určiť, ktoré zobrazovať len na hlavnej stránke, ktoré v kategóriách alebo ktoré všade.

Reklamy

WYSIWYG Widgets
HTML moc neovládate, ale potrebujete ho využiť vo widgetu Text? Tento plugin vám pomôže, pretože integruje WYSIWYG editor. Úprava tak bude rovnako jednoduchá, ako pri písaní článkov.

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *