Prečo sa slnečnica otáča za slnkom? Môže za to rast stonky a rozmnožovanie

Loading

Slnečnica sa za slnkom otáča od východu na západ a v noci zase späť.
Ale len tá, ktorá ešte rastie. Vedci ukázali, prečo dospelých slnečnica s otáčaním prestanú a namiesto toho hľadia všetky na východ. Slnečnice sa otáčajú za slnkom, to vie každý. Ako je ale možné, že slnečnica sa večer pozerá na západ, ale ráno už opäť čaká na slnko vychádzajúce na východe?

Slnečnice sa otáčajú tak, že západná a východná strana stonky rastie rôznou rýchlosťou vo dne a v noci.

Vedci z University of California sa detailnejšie pozreli na mechanizmus sledovania a svoje výsledky publikovali v prestížnom časopise Science v článku “Cirkadiálná regulácia heliotropizmu, orientácia kvetu a pobytu opeľovačov u slnečníc” (abstrakt, plný text pre predplatiteľov alebo za poplatok). Biológ Hagop Atamian a jeho kolegovia zistili, že ide predovšetkým o rôznu a nerovnomernú rýchlosť rastu stonky, ktorá otáčanie spôsobuje. 

Cez deň za slnkom, ráno na druhú stranu
Rastliny sa snažia vydobyť si, doslova, lepšie miesto na slnku a používajú k tomu rôzne mechanizmy. Jedným z nich je prepojenie receptorov svetlá s rastovými mechanizmami, tzv. fototropizmus, teda rast podmienený svetlom, ktorý popísal Charles Darwin. Pokročilejším variantom ktorým sú známe práve slnečnice je heliotropizmus, teda rast podľa predvídateľnej polohy slnka na oblohe.

Slnečnice ale nesledujú slnko podobne, ako by to robila napríklad kamera. Keby to tak bolo, prestali by sa otáčať pri zatiahnutej oblohe a hlavne by v noci zostali otočené na západ, kde naposledy videli svoj sledovaný objekt. Namiesto toho sa slnečnice v noci otočia späť na východ, aby mohli slnko sledovať od rána. Tým získava slnečnica jasnú výhodu – efektívnejšiu fotosyntézu a merateľne rýchlejší rast tkaniva.
Experimentálne overenie
Vedci ukázali, že slnečnice majú akési “vnútorné hodiny”, ktoré im umožňujú predvídať pozíciu slnka. Keď bola slnečnica “navyknutá” na otáčanie za slnkom umiestnená do laboratória, kde bola poloha svetla konštantná, trvalo slnečnici niekoľko dní, než sa prestala otáčať za teraz už nedostupnými slnečnými lúčmi.

Slnečnica sa od východu na západ otáčajú v lete i na jeseň (C). Keď sú prenesené do laboratória, otáčanie po niekoľkých dňoch ustane (D). Ak je slnečnica umiestnená do umelého prostredia sa 30hodinovým dňom, slnečnice je zmätená (E).

V druhom experimente dali biológovia slnečnicu nezvyknutú na 24hodinový cyklus do komory, kde simulovali deň spomalený na 30 hodín. Rastlina sa predĺženému dňu neprispôsobila, bola zmätená a nedokázala sa v noci otočiť späť na východ. Tak vedci overili, že si rastlina vie udržovať cirkadiálny (24hodinový) rytmus (podobne ako napríklad ľudia).
Nahriata slnečnica priláka viac včiel
To tiež vysvetľuje, prečo sa za slnkom otáčajú iba slnečnice mladé, ešte rastúce.
Dospelé slnečnice sú naopak permanentne natočené smerom na východ, aby chytali slnečné lúče hneď od rána. Včely, ktoré slnečnice opeľujú, preferujú nahriate kvety a navštevujú ich až päťkrát častejšie, ako kvety, ktoré vedci násilím otočili na západ.
Včely proste majú rady nahriate kvety, “uviedla Stacey Harmerová, korešpondenčná autorka. Keď totiž prenosným “vykurovaním” nahriali aj kvety nastavené smerom na západ, rozdiel sa zmenšil.Štúdia Atamiana, Harmerové a ich kolegov nadväzuje na predchádzajúce výsledky toho istého tímu. Vyplýva z nich okrem konkrétnych zistení aj všeobecný postreh: rastliny pri svojom prispôsobovaní sa prostredie nespoliehajú len na “aktuálne pozorovanie”, ale snaží sa aj udalosti “predpovedať”.

(Video si môžete pozrieť TU)
Zdroj: idnes.cz – Máte na pozemku hady ? Had na pozemku ? – plasice.sk
Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *