BBC Micro:Bit V2 – vylepšená verzia mikropočítača na výučbu programovania a robotiky

Loading

Na podnet britskej verejnoprávnej televízie BBC bol v roku 2016 vyvinutý zaujímavý jednodoskový mikropočítač BBC Micro:bit a dostal ho každý 11 a 12 ročný žiak v Spojenom Kráľovstve. Vďaka inovatívnej koncepcii a cene do 20 eur sa tento mikropočítač začal používať aj v iných krajinách a je rozšírený aj na našich školách. Nedávno prišla na trh vylepšená verzia, ktorá má výkonnejší procesor, viac pamäti a je doplnená o mikrofón, reproduktor a dotykový senzor.

Video predstavujúce novinky Micro:bitu V2 nájdete TU.

Parametre prvej a druhej verzie Micro:bitu si môžete porovnať podľa tabuľky.

Hlavne programátorov zložitejších aplikácií v Pythone poteší rozšírenie pamäti Flash z 256 na 512 kB a hlavne rozšírenie pamäti RAM zo 16 kB na 128 kB, čiže na osemnásobok. Zvýšil sa aj výkon procesora. Srdcom dosky V2 je 32-bitový mikrokontrolér Nordic Semiconductor nRF52833 s architektúrou ARM Cortex-M0 taktovaný na 64 MHz. Procesor nRF51822 v prvej verzii Micro:bitu bol taktovaný na 16 MHz.

Vľavo je na obidvoch obrázkoch Micro:bit V1.5 vpravo Micro:bit V2

Na strane spojov zostali dve tlačidlá označené ako A a B a maticový displej z 25 LED diód Ten v reverznom móde funguje aj ako snímač intenzity okolitého svetla. Pribudlo funkčné logo nad displejom, ktoré funguje ako dotykový senzor, čiže pribudol ďalší ovládací prvok.

 Na strane súčiastok je senzor pohybu, čiže akcelerometer, snímač naklonenia, kompas, čiže magnetometer a senzor teploty. Micro:bit podporuje dva druhy bezdrôtovej komunikácie – Bluetooth Low Energy (BLE) pre komunikáciu s mobilnými zariadeniami a rádiový prenos pre komunikáciu s inými zariadeniami BBC micro:bit. Taktiež je možná sériová komunikácia s počítačom cez USB kábel.

Konektor na okraji plošného spoja má päť širokých kontaktov s pokovenými otvormi do ktorých je možné pripnúť vodiče s krokosvorkami, alebo zasunúť „banánikové“ konektory s priemerom 4 mm. . Medzi nimi je 20 ďalších úzkych kontaktov. Tie je možné využiť keď vložíte BBC micro: bit do vhodného konektora. Aby sa dali krokosvorky lepšie upevniť, široké kontakty majú vo verzii V2 na spodnej časti poloblúkové vykrojenie.  

Mikrofón s LED signalizáciou

Na programovanie micro:bitu sa používa online grafické prostredie MakeCode, v ktorom sa môžete prepínať medzi grafickými blokmi a programom v JavaScripte. Po vytvorení programu v prostredí si stiahnete súbor a nakopírujete ho do Micro:bitu pripojeného k počítaču pomocou USB kábla. Ten sa zobrazí ako klasické USB úložisko, na ktoré stiahnutý súbor s programom nakopíruje. Program sa následne automaticky spustí. Pre pokročilejších je k dispozícii aj MicroPython buď ako online, alebo lokálne vývojové prostredie s názvom Mu.

Reklamy

V prvom príklade využijeme mikrofón na meranie intenzitu zvuku. Výsledok sa zobrazí ako graf na maticovom displeji.

Kód v Java Scripte

let a = 0

basic.forever(function () {   

a = input.soundLevel()   

led.plotBarGraph(   

a,   

100   

)

})

Reklamy

V ďalšom príklade ukážeme použitie dotykového tlačidla nad displejom.

input.onButtonPressed(Button.A, function () {    basic.showIcon(IconNames.Happy)})input.onButtonPressed(Button.B, function () {    basic.showIcon(IconNames.Sad)})input.onLogoEvent(TouchButtonEvent.Pressed, function () {    basic.showIcon(IconNames.Heart)})

Nasleduje príklad s jednoduchou melódiou, ktorá sa zahrá na vstavanom reproduktore

music.setTempo(120)for (let index = 0; index < 2; index++) {    music.playTone(262, music.beat(BeatFraction.Whole))    music.playTone(294, music.beat(BeatFraction.Whole))    music.playTone(330, music.beat(BeatFraction.Whole))    music.playTone(262, music.beat(BeatFraction.Whole))}for (let index = 0; index < 2; index++) {    music.playTone(330, music.beat(BeatFraction.Whole))    music.playTone(349, music.beat(BeatFraction.Whole))    music.playTone(392, music.beat(BeatFraction.Double))}

(Zdroj: ides.cz)

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *