Bezpilotné lietadlo odchytené Iránom, dokáže dekódovať aj GSM komunikáciu a nielen to

Loading

 USA už priznali, že nad Iránom stratili bezpilotné lietajúce prostriedok z Afganistanu, ktorý mal podľa amerických médií monitorovať iránsky jadrový program. “Odborníci však vznášajú pochybnosti o autenticite lietadla, ktorý revolučné gardy vystavili,” píše britský denník The Guardian. Iránska televízia odvysielala reportáž, kde RQ-170 ukázala. A skoro bez škrabnutia.

{youtube}tGpby6z0NWY{/youtube}

Veliteľ vzdušných síl IRG, brigádny generál Amir Alí Hadžizádeh, o bezpilotných autonómnym lietadiel s rozpätím krídel 26 metrov a špeciálnym púštnym náterom hovorí: “Naše výzvedné zložky a precízne elektronické sledovanie odhalilo lietadlo, ako sa chce infiltrovať do nášho vzdušného priestoru za účelom výzvedných misií. Hneď na východe krajiny preletelo hranice, lapili sme ich do pasce našich ozbrojených zložiek a zniesli ho do Iránu s minimálnymi škodami. “

Podľa Iráncov bol tento Sentinel alebo “hliadka” zistená v blízkosti mesta Kašmár, asi 220 kilometrov od hraníc. “Lietadlo je vybavený veľmi vyspelou prieskum a datasbernou technikou, komunikácií a radarovými systémami,” doplnil generál. Prezentovaný lietadlo sa skutočne podobá modelu od firmy Lockheed Martin, ktorý bol používaný aj na sledovanie lokality, kde sa skrýval Usáma bin Ládin, ako bol v máji zabitý americkými výsadkári.

Pochybnosti: nedotknutý a s inými krídlami

{youtube}vorWHmk38yE{/youtube}

 

Experti taký iránsky úspech zľahčujú i popierajú. Napríklad podľa armádneho špecialistu Johna Pika z think-tanku GlobalSecurity.org je veľmi nepravdepodobné, že by Irán disponoval kybertechnologií, ktorá nabúra riadiace systémy a znesie “Drone” na zem bez väčšieho poškodenia. “Vyzerá to ako falošná prehliadka. Stroj je skoro nedotknutý a za druhé sú krídla vychýlenia nesprávnym smerom. Správne sa na koncoch dvíhajú nahor, “uviedol Pike.

Hovorca CIA odmietol prípad zatiaľ komentovať

Podľa odborníka na letectvo Richarda F. Healing, ktorého citujú The New York Times, mohol stroj, ak by stratil palivo, prirodzene doklouzat a bez väčších škôd sám i pristáť, pretože je svojou konštrukciou akýmsi klzákom s delta krídlom.

 

Iní vojenskí odborníci špekulujú, že odchytenie cenného úlovku bolo možné vďaka ruskému systému elektronického boja Avtobaza, ktorý Teherán zakúpil pred pár mesiacmi. Hovorca spravodajské služby CIA zatiaľ odmietol prípad komentovať; ústredie Pentagonu vraj zatiaľ zábery starostlivo analyzuje.

Reklamy

 

Podľa denníkov The New York Times a Washington Post je stratený RQ-170 súčasťou masívnejšieho sledovanie iránskeho jadrového programu, pretože autonómne vtáctvo môžu byť na rozdiel od satelitného monitoringu vybavené aj detektory rádioaktívnych izotopov.

 

Televízia CNN v noci na Twitteri uviedla s odvolaním sa na úradné zdroje: “Nie je dôvod si myslieť, že lietadlo v iránskom videu je podvrhnuté.” Čo bude ďalej?

Amíci majú dôvod na premýšľanie:

Toto lietadlo nemá šancu pristáť “ako klzák”, presnejšie keď nebude riadené!

“Stealth”: nie je to tak dlho, čo bola naša armáda donútená zahodiť a zošrotovať niektoré radary, pre ktoré táto technológia nepredstavovala výrazné obmedzenie schopnosti sledovať ich (niektorí to však neurobili, tým nikto “demokraciu” nevnútili) … A to nehovorím o Tamara, Vere a podobných systémoch, ktoré to vedia ešte lepšie.

Je to malý krok pre Irán, ale veľký krok pre ľudstvo …

Jednalo sa o “a” weather research aircraft “which had strayed into (Iran) Airspace after the pilot had radioed” difficulties with his oxygen equipment “while flying over (XY)”

Ruský radar detekčné zariadenie dodala do Iránu vysoko pokročilé Avtobaza na automobilovom podvozku

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *