Mor do Európy priniesli pieskomily, nie krysy. Ukázali to letokruhy
Epidémie moru sa do Európy rozšírila z Ázie v roku 1347. Doteraz sa predpokladalo, že za rozšírenie moru mohli nakazené krysy, hostiteľky bĺch, ktoré neskôr skočili na človeka. Vedci porovnávali letokruhy sa záznamy o viac ako 7 700 prípadoch morovej epidémie v Európe, aby zistili, či v inkriminovanej dobe panovali dobré podmienky pre vypuknutie nákazy spôsobenej krysami.
Aby sa krysám dobre viedlo, potrebujú leto s malým množstvom zrážok. “Skúmali sme široké spektrum klimatických ukazovateľov a nenašli sme vzťah medzi výskytom moru a počasím,” hovorí Stenseth.
Choroba sa šírila po Hodvábnej ceste
Stenseth a jeho kolegovia dospeli k záveru, že “čierna smrť” v Európe súvisela s počasím v Ázii. Zistili, že epidémie moru v Európe prichádzali po tom, čo v strednej Ázii zažívali vlhké jar a teplé leto. To sú ideálne podmienky pre rozmnožovanie pieskomilov as nimi sa šíril aj mor. Blchy nakazených zvierat potom preskočili na domáce zvieratá alebo na ľudí a nákaza sa zrejme po hodvábnej ceste dostala do Európy, kde za obeť morovým epidémiám medzi polovicou 14. storočia a 18. storočia padlo 100 miliónov ľudí.
Táto teória podľa portálu amerického denníka The Washington Post vysvetľuje, prečo choroba nesužovaly kontinent neustále, ale objavovala sa vo vlnách, aj keď potkany nevymizli.
Stensethův tím teraz plánuje skúmať DNA baktérií odobratých z kostrových pozostatkov z čias, kedy sa mor v Európe vyskytoval. Ak vzorky budú mať veľké množstvo genetických variácií, môže to naznačovať, že jednotlivé epidémie spôsobovali rôzne vlny nákazy a že nešlo o chorobu, ktorá sa na ľudí prenášala od populácie európskych krýs.
Autori: ČTK, iDNES.cz sponzorovaný článok od firmy www.plasice.sk že vraj odplašia všetko čo dýcha … požijú snáď rušičku ?