Záhadní zvierací zabijaci majú ročne na svedomí stovky tisíc ľudských obetí

Loading

Mnohí z nich vyzerajú neškodne. Napriek tomu majú každý rok na svedomí stovky tisíc ľudských obetí. Ktoré sú najsmrtelnější a najzákernejšie zvieratá sveta?
Možno sa budete diviť. Ľudských zabijakov by ste našli vo svete hmyzu, konieckoncov patrí k nim aj obyčajný komár, ďalšie sa skrývajú pod morskou hladinou a dokonca aj medzi ľudoopmi.

Porovnanie cien v eshopoch pre PLASIC ZVERI plasic-zveri

Vlastnosti plašiča Deramax Plašič vtakou či plašič hadov generuje špecifické ultrazvukové signály, ktoré sú pre mačky a psy veľmi nepríjemné, takže po krátkom čase unikajú z priestoru – Plasice.SK
Odpudzovače a plašiče divej zveri

Zákernica červená

Mimoriadne zákerný hmyz o čom tiež svedčí jej samotný názov. Korisť prebodne a vstrekne do nej toxín. Potom vsunie hryzadlá a pomaly ju vysáva.

Tieto tvory lovia hlavne pavúky a mravce, nebezpečná však dokáže byť aj človeku. Uhryznutím totiž prenáša Chagasovu chorobu, ktorá napáda srdce, črevá a mozog.

Škorpión

Jeho zbraňou je chvost, na ktorého konci má bodec s jedovatou žľazou. Samička je schopná dať osem bodnutí za 2 sekundy. Škorpiónov jed môže zabiť aj človeka – ročne umiera 5 tisíc ľudí. Najnebezpečnejší je tzv. púštny škorpión zo severnej Afriky, jeho jed je účinnejší ako jed kobry.

Raja elektrická

Záhadný útočník zo zálohy. Nehybne vyčkáva na dne oceánu, kým do jeho blízkosti pripláva ryba. Potom jej dá ranu elektrickým prúdom vznikajúcim v orgánoch medzi chrbtovou a prsnou plutvou. Rajino elektrické napätie dosahuje 220 V a to je vážna hrozba aj pre človeka.

Šimpanz

Vyzerá roztomilo, ale pozor! Má bleskovo rýchle reakcie, silu ako traja chlapi a ohromný stisk čeľuste. Vo voľnej prírode sa zhlukujú do tlúp a napádajú susedov, aby zabrali ich územia. Bojujú ako vycvičená armáda, vysielajú príkazy a vymieňajú si informácie. Na obete sa vrhajú za zúrivého ryku a ubíjajú ich k smrti.

Had

Hadie uštipnutie ročne usmrtí až 50 tisíc ľudí. Čím zabíjajú?
Kobrí jed spôsobuje srdcový kolaps. Hemotoxiny v jede štrkáčov môžu za rozpad červených krviniek a výstelky ciev.
Najjedovatejšie sú austrálsky Taipan: kvapka jedu o veľkosti špendlíkovej hlavičky stačí na zabitie 1000 myší, človek zomiera do 45 sekúnd.

Vandellia cirrhosa

Strach z nej majú hlavne muži. Rybka totiž útočí na pánske prirodzenie. Základom je nemočiť do vody: samček cíti pach moču a vkĺzne do močovej trubice, kde sa zahryzne. Pomocou ostrých zubov sa dokáže prehrýzť až do močového mechúra. V čase menštruácie ohrozuje aj ženy.

Piraňa

Mäsožravé pirane právom sprevádza hrôzostrašná povesť. V kŕdľoch útočia na čokoľvek živé, na veľkosti nezáleží. Vďaka ostrým trojhranným zubom dokážu za pár minút ohlodať korisť na kosť. A to aj človeka. Keď v roku 1981 stroskotala loď v Brazílii, kŕdeľ piraní zožralo 300 pasažierov.

Reklamy

Komár

Akokoľvek sa to môže zdať neuveriteľné, svetovo najčastejším zabijakom ľudí je obyčajný, otravný komár. Každoročne pripraví o život až milión ľudí. Bodnutím prenáša patogény, škodcov ohrozujúcich organizmus aj vírusovej nákazy, najčastejšie maláriu alebo horúčku dengue.

(Zdroj: ides.cz)

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *