Aké sú pätice svetelných zdrojov?

Loading

Existuje mnoho druhov a typov osvetlenia, svietidiel a samozrejme aj svetelných zdrojov. Akonáhle si na základe dôležitých vlastností a parametrov vyberiete vhodnú žiarovku, ďalším nemenej dôležitým kritériom u žiarovky je výber vhodnej pätice, ktorá sa musí zhodovať s daným svietidlom.

Čo je pätica?

Ide o tú časť žiarovky, v ktorej je usadená banka aj osvetľovacie teleso. Táto pätica potom zapadá do objímky a prenáša elektrický prúd zo siete do žiarovky. Každé svietidlo je teda vybavené určitou objímkou a k tejto je potrebné vybrať zodpovedajúcu žiarovku, presnejšie povedané žiarovku so zodpovedajúcou päticou / závitom.

LED technológia ako efektívna náhrada

V dnešnej dobe najmodernejšia a najefektívnejšia LED technológia je výrazne úspornejšia, má dlhú životnosť a nahradí všetky doterajšie svetelné zdroje, čo znamená, že všetky bežné žiarovky so všetkými druhmi pätíc zoženiete aj v LED prevedení.Dokonca si môžete vybrať aj tvar a veľkosť banky. 

Napájanie / príkon svetelného zdroja

Zdroje napájané 230 V AC – zo siete
Dnes sa už ako náhrada klasických žiaroviek a bodoviek s napätím 230 V najčastejšie používajú 230V LED žiarovky. Tieto žiarovky môžete bez problémov vymeniť, nie je nutné dokupovať žiadne ďalšie komponenty. Zdroje napájané 12V – k týmto žiarovkám a svietidlám vo valnej väčšine potrebujete napájací zdroj, ktorý premení napätie z 230 V AC na 12 V (niektoré LED svietidlá majú už zdroj integrovaný).
Majte na pamäti, že k rôznym typom žiaroviek potrebujete zodpovedajúci typ napájacieho zdroja / trafa (pre LED osvetlenie by ste mali použiť LED trafo pod.). 

Druhy pätíc

  • Skrutkovacie pätice (pätice so závitom)

Najčastejšie sú používané pätice žiaroviek so závitom a delíme ich podľa ich veľkosti. Každá veľkosť sa používa na inom type svetelného zdroja a každá sa hodí na iné použitie. Číslo nám udáva priemer žiarovkovej pätice v milimetroch. E27
Klasický veľký závit E27 je najznámejší a najrozšírenejší. Je známy tiež pod názvom “Edisonov závit” – od toho tiež písmeno E, číslo 27 značí priemer v milimetroch.
S touto päticou sa vyrábajú LED žiarovky, halogénové, úsporné, klasické volfrámové žiarovky a výbojky. Svietidlá s touto päticou sú vhodné ako hlavné osvetlenie miestností, garáží, chodieb, pivníc, ale aj na vonkajšie použitie. Pre túto päticu nájdeme aj netradičné dekoračné žiarovky. Veľká väčšina žiaroviek s päticou E27 je určená pre napätie 230 V, ale nájdeme aj zástupcu nízkonapäťových 24V. E14

Druhý najpoužívanejší je klasický malý závit s priemerom 14 mm. Hovorovo je niekedy nazývaný ako “malý Edisonov závit” alebo “Miňonka”.
Žiarovky E14 majú menší príkon (25 W alebo 40 W) a sú obvykle určené do dizajnových a dekoračných svietidiel, lámp a lustrov, do kuchynských digestorov a pod. Tvar žiaroviek je sviečka alebo kvapka. Špeciálnou aplikáciou žiaroviek s päticou E14 sú smerové, tzv. reflektorové žiarovky. Tieto žiarovky sa vyrábajú ako v prevedení LED, tak v klasickom prevedení. Žiarovkovú päticu E14 veľmi často nájdeme u kompaktných úsporných žiariviek, ktoré nahrádzajú klasické žiarovky. Menej používané pätice so závitom, ktoré sa používajú skôr v odborných alebo priemyselných aplikáciách: E40 – “Goliáš”
Je najväčšia zo skrutkovacích pätíc s priemerom závitu 40 mm.
Táto pätica je určená pre veľmi výkonné aplikácie. V minulosti sa používala pre svetelné zdroje s výkonom až 2000 W, dnes hlavne pre výbojky s výkonom až 400 W. Vďaka svojim vlastnostiam sa väčšinou používa u špeciálnych žiaroviek určených predovšetkým pre priemyselné a vonkajšie osvetlenie. E10 – “Trpaslík”
Pätica pre nízkovoltové aplikácie. Nájdeme ju v ručných svietidlách alebo vianočných reťaziach.

  • Bajonetové pätice

Majú tvar hladkého valca s dvoma protiľahlými výstupkami. Tie zapadajú do výrezov tvaru “L” v objímke. Na dne objímky je odpružený kontakt. Svetelný zdroj sa zasunie do objímky tlakom proti pružine a zaistí pootočením. Vďaka použitiu pružiny je bajonetové spojenie odolné proti otrasom. 

B22 Vyrába sa v prevedení LED, nájsť ju ale môžete aj u úsporných žiaroviek či halogénok. Pracuje s napätím 230 V. B22d
V ponuke nájdete s touto päticou LED žiarovky vhodné napríklad pre vonkajšie dekorácie. GU10
Písmeno G je odvodené od anglického slova globular, písmeno U značí tvar žiarovky a číslo 10 rozstup kolíkov v mm.
GU10 je pätica s dvoma symetrickými výstupkami o priemere 5 mm s rozstupom 10 mm. Pôvodne určená pre halogénové zdroje svetla so smerovým vyžarovaním. Dnes už nahradzované LED žiarovkami GU10, ktoré sú ponúkané v troch farebných prevedeniach svitu a v štyroch výkonnostných skupinách watáží.
Táto pätica je veľa rozšírená, pracuje s napätím 230 V a je typická pre bodové žiarovky do podhľadových svietidiel. Niektoré typy LED žiaroviek s touto päticou sú stmievateľné. 

  • Kolíkové pätice

Často používané u žiariviek a kompaktných žiariviek. Tieto žiarivky sa niekedy označujú ako jednopäticové. Z plastového telieska pätice vystupujú dva alebo štyri kolíky. Žiarivky s dvoma kolíkmi majú integrovaný štartér a pre prevádzku vyžadujú externú tlmivku. Žiarivky so štyrmi vývodmi z pätice vyžadujú externý predradník. 
Môže byť konvenčný, zložený zo štartéra a tlmivky alebo elektronický. Tvary pätíc i objímok sú normalizované. Tieto zásuvky sa používajú aj pre niektoré halogénové žiarovky.  G13Táto pätica sa používa pre žiarivky typu T8
T8Jedná sa o starší typ žiariviek, ktoré sa používajú dlhé desaťročia. Ich typickým znakom je široký priemer – 26 mm a dobré farebné podanie, ktoré sa obvykle pohybuje medzi hodnotami 80 – 90 Ra, u špičkových modelov aj nad 90 Ra.
Žiarivky v päticou G13 sa budia pomocou elektromagnetického predradníka. Vyrábajú sa už aj LED trubice T8, ktoré sa pripájajú priamo na AC 230 V a na rozdiel od klasických žiariviek nepotrebujú štartér ani tlmivku. Elektronický predradník je zabudovaný priamo v trubici. Sú vhodné pre osvetlenie domácností, garáží, dielní, verejných a priemyselných objektov.  
G5Táto pätica pracuje s napätím 230 V AC a používa sa pre moderné žiarivky typu T5, ktoré postupne nahrádzajú staršie typy T8. T5
Výhodou žiarivkových trubíc T5 sú menšie rozmery, priemer trubíc je len 16 mm. Tieto žiarivky sú vhodné pre osvetlenie verejných priestorov, supermarketov či kancelárií. Často sa používajú aj v akvaristike. 
Existujú aj LED trubice, ktoré ako vyššie uvedené T8 nepotrebujú predradníky. 
2G7 Štvorpinové zásuvné úsporné žiarivky / žiarovky.  
S14sS touto päticou u nás nájdete žiarivkové svietidlá a trubice, aj v LED prevedení.  

  • Iné typy často používaných pätíc (zásuvné)

G4 Patice o dvoch pinoch (dlhšia ihlica) s rozstupom 4 mm, ktorá sa do svietidla len zasúva. Používa sa u halogénových žiaroviek aj LED žiaroviek s napätím 12 V pre osvetlenie kúpeľňových skriniek, knižníc, zrkadiel, kuchynskej linky, nízkych podhľadov či barov.  G9 Pracuje s napätím 230 V a tvoria ju dva ploché piny s rozstupom 9 mm. Žiarovka sa iba zasunie. Pôvodná pätica určená pre halogénové osvetlenie, dnes je však využívaná aj pre LED žiarovky G9.  Hojne sa používa v moderných svietidlách, kde je táto pätica často aplikovaná. Nájdeme ju v stropných a nástenných svietidlách, malých bodových svietidlách, stolných lampách. 
MR16 / GU5,3Pätica označovaná ako MR16 alebo GU5,3 má dva piny pripomínajúce tŕne s rozstupom 5,3 mm bez zakončenia, žiarovka sa len zasúva. MR je skratka z anglického súslovia “multifaceted reflector”. Určená pre napätie 12 V, ale aj pre klasické sieťové napätie. Vyskytujú sa pri bodových svietidlách (vstavané, nástenné, stropné). Žiarovky s päticou MR16 sú vhodné do priestorov so zvýšenou vlhkosťou, využívajú sa teda v kúpeľniach, sprchových kútoch, bazénoch, kuchyniach a pod. Dostupné sú s touto päticou ako LED žiarovky, tak i halogénové žiarovky.  
GX53 Špeciálne pätice pre ploché kruhové žiarovky alebo reflektorové (smerové) žiarovky. Vhodné pre vnútorné i vonkajšie použitie.  Na záver si zhrnieme najbežnejšie druhy pätíc a ich použitie v LED prevedení: LED žárovky E27 E14 G4 G9 LED bodovky GU10 MR16 / GU5,3 LED žiarivky G13 (T8) G5 (T5)

(Zdroj: market.sk)

Reklamy
Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *