Miliarda USD za technológiu pre rozpoznávanie tvárí
To vedie “k lepšej” bezpečnosti s možnosti odvrátiť prípadné nebezpečenstvo ešte skôr, než nastane.
Ak by tak bolo možné v reálnom čase rozpoznávať tváre na verejných miestach, dalo by sa oveľa rýchlejšie a efektívnejšie dopadnúť rôzne páchateľa. FBI do projektu rozpoznávanie tvárí novej generácie investuje jednu miliardu dolárov. Systém by mal byť schopný snímať tváre, okamžite prehľadávať databázu a priradiť tvár ku konkrétnej osobe.
Pre presné dáta treba tváre snímať trojrozmerne. Tým možno ale súčasne veľmi dobre simulovať dvojrozmerný obraz tváre na porovnávanie s databázou fotografií.
Titulná strana prezentácie FBI o potrebe vývoja systémov pre pokročilých rozpoznávanie tvárí
Komplexné dáta o každom človeku
Rozpoznávanie tvárí nie je jedinou zložkou, s ktorou sa do budúcnosti počíta. Bezpečnostné zložky už majú tiež ďalšie druhy dát – DNA, fotografie, odtlačky prstov, zvukové nahrávky a ďalšie na identifikáciu vhodné informácie. Platí to najmä u páchateľov, ktorí už boli trestaní.
Cieľom pre nasledujúce roky je spojiť tieto dáta do komplexného rozpoznávacieho systému, ktorý dokáže veľmi presne vyhodnotiť o akého človeka ide z rôznych druhov informácií. Čím väčšia rozmanitosť dát, tým presnejšie určenie.
Snímok tváre nemusí byť moc presne nasnímaný a systém založený na algoritmoch a umelej inteligencii môže nájsť zhodu s mnohými jedincami v databáze. Dodatočná dáta napríklad v podobe nasnímaného tetovanie na ľavej ruke môžu veľmi rýchlo as obrovskou presnosťou vyfiltrovať konkrétneho človeka. Bezpečnostné zložky potom môžu mať k danej osobe k dispozícii všetko ostatné – rôzne druhy nahrávok hovorov, prehľad príspevkov na sociálnych sieťach, priateľov a zároveň aj automatické vyhodnotenie psychologického profilu podľa výskytu rôznych kľúčových slov a podobne.
Ľudia prídu sami
Ľudia sa o presné dáta postarajú sami – vďaka sociálnym sieťam a ďalším online systémom, u ktorých je veľký tlak na pravej informácie o vás samotných. Či už sa jedná o meno, presný deň narodenia, vaše bydlisko a aktuálnu polohu včera popoludní o 16:32 alebo otagované fotografie ľudí na včerajšej nelegálne párty s nekolkovaným alkoholom. Veď verejne dostupné platformy aj domáce programy už dnes vie veľmi dobre rozpoznávať tváre na fotografiách.
V správe z Pittsburskej univerzity pre americký senát (stiahnite si PDF) sa hovorí o neuveriteľných možnostiach, ktoré poskytujú moderné sociálne siete, kde ľudia zdieľajú informácie úplne verejne pre každého. Jedná sa o najväčší databáza fotografií a tvárí o ktorých si mohli bezpečnostné zložky v minulosti iba zdať. Teraz ich majú na zlatom podnose. A to všetko im poskytli užívatelia, ktorí sú až príliš otvorení a verejne poskytujú svoje súkromné a podrobné údaje.
Obrie databázy ľudí pre “bezpečnosť”
Hoci sú plánované identifikačné systémy propagované slovami o väčšej bezpečnosti, ponúka až nebezpečne veľkú možnosť zneužitia. Rovnako ako si v minulosti dokázali páchatelia poradiť tak, aby neboli ľahko nájdenia, možno predpokladať, že sa zločinci budúcnosti budú snažiť páchať zločiny rovnako pokročilo, ako pokročilé budú systémy.
Technológia tak určite predbehne len jednoduché a primitívne zlodejíčka, ktorí nebudú dostatočne informovaní o nových možnostiach sledovania a snímacích technológiách.