Video: High-tech zbraň na ovládanie davu. Je však až príliš účinná

Loading

Na rozdiel od mikrovlnnej rúry tieto vlnové dĺžky ohrievajú iba vonkajší povrch a prenikajú cez pokožku iba do hĺbky necelého pol milimetra. To je však dostatočne hlboko na to, aby sa ovplyvnili receptory bolesti a vyvolala sa rovnaká reflexná reakcia, ako keď pustíte z ruky príliš horúcu šálku kávy bez toho, aby ste sa popálili. Rozsiahle testovanie ukázalo, že nikto nevydrží tento lúč dlhšie ako niekoľko sekúnd. Zbraň má efektívny dosah niekoľko stoviek metrov a dá sa zamerať tak ľahko ako svetlomet.

Testy preukázali, že aj keď sa na chvíľu môžete cítiť ako v plameňoch, lúč je v podstate neškodný. Najhoršie zaznamenané zranenia boli pľuzgiere veľkosti „hrášku“, keď bol systém použitý v nesprávnom nastavení. Išlo o popáleniny druhého stupňa, ktoré sú nepríjemné, ale nie trvalé. Active Denial bol otestovaný asi 12 000-krát v každej predstaviteľnej situácii.

Testovali ho proti ľuďom s kardiostimulátorom a kontaktnými šošovkami, ľuďom v autách a na člnoch, ľuďom, ktorí sa snažia chrániť mokrými tričkami, alobalmi a betónovými blokmi, dokonca aj niektorým odvážnym dobrovoľníkom pod vplyvom starostlivo nameraných dávok alkoholu. Tvorcovia zo spoločnosti Raytheon dokonca vytvorili miniatúrny systém Active Denial, ktorý predviedli na veľtrhu, kde potenciálni zákazníci mohli na vlastnej koži okúsiť jeho bolestivý, ale neškodný efekt.

Skutočný problém je však v tom, že zariadenie nikto nechce používať.
V roku 2010 sa malo použiť v Afganistane s cieľom čeliť občianskym nepokojom, a hoci bolo do krajiny dopravené, priviezli ho späť bez toho, aby bolo spustené. Malo sa testovať v nápravnom zariadení v Kalifornii, ale nestalo sa tak, uvažovalo sa o jeho použití na zastavenie migrantov, no aj od tejto myšlienky upustili. Pojmy ako „tepelný lúč“ a „lúč bolesti“ vyvolávajú nepriaznivé reakcie v médiách.

Pretože technológia je špeciálne navrhnutá tak, aby skôr spôsobovala bolesť ako poškodzovala, skupiny na ochranu ľudských práv ju kritizujú ako „mučenie stlačením tlačidla.“
Nikto teda nechce vziať na seba zodpovednosť za to, že ju použije ako prvý.
Rusko, Čína a Izrael údajne pracujú na vlastných verziách technológie Active Denial. Možno tieto krajiny budú čeliť menšiemu politickému odporu proti jej skutočnému používaniu.

Zdroj: pcrevue.sk 

Audio rušiče sú dokonca vyrábané aj Slovenskou firmou market.sk.
Bohužiaľ pre civilný sektor nepredajné. 

Reklamy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *